آموزش استخراج اتریوم به زبان ساده

آموزش استخراج اتریوم و استخراج کنندگان

استخراج اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال، روشی برای حل مشکلات پیچیده ریاضی است. استخراج کنندگان اساساً سنگ بنای هر شبکه رمزنگاری هستند زیرا وقت خود را صرف حل مشکلات پیچیده نموده و قدرت محاسباتی خود را برای حل مشکلات ریاضی به کار می گیرند تا تراکنش های اتر را تأیید نمایند. به اصطلاح ماینرها برای شبکه «اثبات کار» فراهم می‌کنند. در این مقاله قصد داریم  آموزش استخراج اتریوم را به زبان ساده به شما توضیح دهیم.

علاوه بر این، استخراج کنندگان وظیفه ایجاد توکن های (به ارزهای هر شبکه‌ی دیجیتال توکن گفته می‌شود.)  جدید اتر را از طریق این فرآیند بر عهده دارند و در مقابل انجام موفقیت آمیز  اثبات انجام کار در شبکه به عنوان پاداش، اتر دریافت می‌کنند. هرچقدر استخراج کنندگان بیشتری به شبکه ملحق شود حل کردن مسائل ریاضی بلاک‌چین سخت تر خواهد شد و این بدان معنی است که زمان بیشتری برای حل مسائل باید صرف شود، همین طور برای حل این مسائل  نیاز به نیروی محاسباتی بیشتری هست اما در مقابل پاداش های کمتری ماینرها دریافت خواهند کرد.

با این حال، ارزش اتر در حال افزایش است و پاداش دریافت شده توسط استخراج کنندگان هنوز هم قابل توجه است. علاوه بر این، بسیاری از افراد استخراج را یک انگیزه‌ی ایدئولوژیک و وسیله ای برای حمایت مستقیم از این شبکه می دانند.

برای آموزش استخراج اتریوم ابتدا شما باید با نحوه‌ی انجام استخراج در شبکه‌ی اتریوم آشنا شوید. به همین دلیل در ابتدای این مقاله به شما در مورد نحوه‌ی استخراج توضیح دادیم.

استخراج اتریوم چگونه است؟

برای آموزش استخراج اتریوم ابتدا شما باید با نحوه‌ی انجام استخراج در شبکه‌ی اتریوم آشنا شوید. به همین دلیل در ابتدای این مقاله به شما در مورد نحوه‌ی استخراج توضیح دادیم. اما به طور کلی برای هر بلوک معاملات، ماینرها قدرت محاسباتی خود را برای حل معمای ریاضی به کار می گیرند. اگر فهمیدن این موضوع سخت است در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با نحوه‌ی استخراج اتریوم آشنا کنیم.

استخراج کنندگان یک سری بلوک منحصر به فرد به نام header metadata که شامل یک تمبر زمان و یک نسخه نرم افزاری است را دریافت نموده . از طریق یک تابع هش یک رشته با طول ثابت از اعداد و حروف تصادفی حساس تولید می‌کنند. این رشته hash نامیده می شود و اگر استخراج کننده‌ای هشی پیدا کند که با هدف فعلی  مطابقت داشته باشد، این بلوک استخراج شده در نظر گرفته می‌شود و برای تأیید اعتبار و اضافه نمودن معامله به نسخه بلاک چین، در کل شبکه پخش می‌گردد.

Hash یک توالی منحصر به فرد با طول ثابت از ارقام تصادفی است که می تواند از داده هایی با هر اندازه ایجاد گردد.

اگرچه بیت کوین هنوز مهم‌ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال موجود در جهان است. اما شبکه‌ی بلاک‌ چین بیت‌کوین مشکلاتی نیز دارد. بزرگترین مشکل این شبکه عبارت است از تمرکز روزافزون بر روی استخراج بیت کوین. در اوایل پیدایش شبکه، استخراج به صورت انفرادی از یک کامپیوتر قدرتمند یا حتی یک لپ تاپ امکان پذیر بود.

اما با پیشرفت سکوهای استخراج  ASICs، تنها نهادهایی  که قادر به سودآوری از این روند هستند شرکت‌های عظیمی که  لوازم پیشرفته ماینینگ دارند؛ خواهند بود. این تجهیزات برای کار به برق زیادی نیاز دارند و نصب و خدمات آن نیز بسیار گران است به همین دلیل دیگر افراد عادی نمی‌توانند جزئی از شبکه‌ی بلاک‌چین باشند.

اما وقتی صحبت از اتریوم است، روند کمی متفاوت است. اتریوم به استخراج کنندگان خود بر اساس اثبات الگوریتم کاری به نام Ethash پاداش می دهد. در واقع استخراج در شبکه‌ی اتریوم غیر متمرکز است و در این شبکه خبری از سکوهای استخراج ASIC نیست.

با این وجود برای حل کردن مسائل در شبکه‌ی اتریوم به یک کامپیوتر قوی نیاز است. البته در شبکه‌ی اتریوم  یک کامپیوتر به اندازه کافی قدرتمند می تواند بسیار پرهزینه باشد و با فعالیت در بلاک‌چین اتریوم  قبض برق شما بسیار بیشتر از حد معمول خواهد شد اما باز هم نسبت به بیت کوین هزینه‌ی استخراج بسیار کم است.

پاداش بیت کوین برای استخراج موفقیت آمیز معادن در حدود هر چهار سال یکبار نصف می‌شود که به این کار اصطلاحا هاوینگ گفته می‌شود. دلیل این موضوع نیز به دلیل محدود بودن تعداد بیت کوین در جهان است.  در حال حاضر، پاداش استخراج موفقیت آمیز بلوک معاملات در شبکه بیت کوین ۶٫۵ بیت کوین است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد هاوینگ بیت‌کوین می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

حالا که شما با نحوه‌ی استخراج اتریوم آشنا شدید در مرحله‌ی دوم آموزش استخراج اتریوم باید به شما توضیح دهیم که برای استخراج نیاز به چه تجهیزات سخت افزاری دارید. برای یافتن این سوال در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

استخراج موفقیت آمیز در شبکه اتریوم بر اساس الگوریتم Ethash، سه اتر به علاوه هزینه تراکنش و هزینه‌های پردازش کدها است به طور متوسط حدود ۱۰ دقیقه یا بیشتر طول می کشد تا بتوان یک بلوک بیت کوین را تأیید و استخراج نمود، در حالی که استخراج اتریوم حدود ۱۲ ثانیه طول خواهد کشید.

این تأییدهای سریع از طریق پروتکل GHOST اتریوم حاصل می شود. بنابراین به طور بالقوه در همان مدت زمان لازم برای استخراج یک بلوک بیت کوین می‌توانید چندین بلوک اتریوم را استخراج نمایید. در زمان نگارش این مقاله، تقریباً ۱۷ میلیون از ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شده در حالی که فقط نیمی از کل ۹۲ میلیون اتریوم موجود در شبکه استخراج گردیده است.

معاملات نیز در دو شبکه با قیمت های مختلفی روبرو هستند. در اتریوم، اساساً هر عملیاتی به شبکه قدرت می‌دهد. در اتریوم ، معاملات Gas نامیده می‌شود که اساساً هر عملیاتی را در شبکه قدرت می‌دهد.

این بدان معنی است که برای ایجاد هرگونه تغییر در Blockchain ،  موظف است مقداری اتر صرف کند. گاز بسته به فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی ، پیچیدگی عمل و پهنای باند مورد نیاز محاسبه می شود.از طرف دیگر معاملات بیت کوین به حداکثر اندازه بلوک محدود است که این محدودیت یک مگابایت است و آنها با یکدیگر به یک اندازه رقابت می کنند.

سرانجام، تفاوت اصلی این دو بلاک‌ چین در این  است که اتریوم دارای کد داخلی Turing complete خود است، به این معنی که اساساً هر چیزی را می تواند با زمان کافی و قدرت محاسباتی لازم، محاسبه نماید اما در بیت کوین این گزینه وجود ندارد.

در حالی که مزایای غیرقابل انکاری برای داشتن Turing complete کامل وجود دارداما پیچیدگی این کد باعث به وجود آمدن برخی از مشکلات امنیتی شده است که برای مثال می توان به حمله مشهور DAO و در راستای این حمله هارد فورکی که برای کل شبکه به وجود آمد، اشاره کرد.

تجهیزات سخت افزاری استخراج اتریوم

حالا که شما با نحوه‌ی استخراج اتریوم آشنا شدید در مرحله‌ی دوم  آموزش استخراج اتریوم باید به شما توضیح دهیم که برای استخراج نیاز به چه تجهیزات سخت افزاری دارید. برای یافتن این سوال در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

قبل از شروع به استخراج، می‌بایست کامپیوترتان را تجهیز نموده و سخت افزار اختصاصی خود را انتخاب نمایید.

دو مورد اهمیت ویژه ای دارد:

  1. CPU (واحد پردازش مرکزی)، یعنی استفاده از پردازنده رایانه شما
  2. GPU (واحد پردازش گرافیکی) که مستلزم خرید یک کارت گرافیک گران است.

توجه به این نکته ضروری است که استخراج اتر با استفاده از CPU سودآور نیست، زیرا حتی GPU های سطح  پاییین نیز تقریباً ۲۰۰ برابر سریع‌تر از CPU برای اهداف استخراج هستند. قبل از خرید کارت گرافیک، باید هزینه‌های مربوط به خرید و همچنین مصرف انرژی را بررسی نمایید. از همه مهم‌تر اینکه، شما باید عملکرد نرخ Hash یعنی سرعتی که در آن مشکل ریاضی حل خواهد شد را در نظر بگیرید.

نرم افزار استخراج اتریوم

هنگامی که سخت افزار خود را انتخاب و خریداری نمودید، نیاز به نصب نرم افزار خواهید داشت. اول از همه، برای نصب کارت گرافیک خود به درایورهایی احتیاج دارید که می توانید آن را در وب سایت سازنده کارت گرافیک پیدا کنید یا آن‌ها را همراه با خود کارت گرافیک تهیه نمایید. سپس باید نود( به تعدادی از کامپیوترها که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند اصطلاحا نود یا گره گفته می‌شود.) خود را تنظیم و آن را به شبکه وصل نمایید.

برای انجام این کار، شما نیاز دارید تا بلاک چین اتریوم را بارگیری نمایید که در حال حاضر بیش از ۲۰ گیگابایت است و حجم آن هر روزه در حال افزایش است. سپس شما باید نود خود را به شبکه وصل نمایید. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. پس از راه اندازی نود شما به تمام نودهای دیگر و خود شبکه متصل می‌گردد. این کار شما را قادر می‌سازد تا از معادن استخراج کنید، قراردادهای هوشمند خود را مستقر کنید و برنامه‌های غیر متمرکز ایجاد کنید و تراکنش‌های شبکه را تایید کنید.

شاید مهم ترین دلیلی که شما تصمیم گرفتید مقاله‌ی « آموزش استخراج اتریوم به زبان ساده» را مطالعه کنید. دریافت پاداش و کارمزد از شبکه‌ی اتریوم است. اما این پاداش چگونه و در چه زمانی است؟ 

تست

حالا که شما با نرم افزار استخراج اتریوم نیز آشنا شدید نوبت به آن می‌رسد تا شما را با بخش تست این شبکه آشنا کنیم. در حقیقت برای آموزش استخراج اتریوم بخش تست بسیار مهم است. برای اطلاعات بیشتر در مورد تست در ادامه با ما همراه باشید.

قبل از شروع استخراج اتر، راه اندازی یک شبکه برای تست خصوصی امکان پذیر است. تست در مواردی که می خواهید قراردادهای عمومی یک فناوری جدید و یا فقط قابلیت های معدن خود را آزمایش نمایید، یک ابزار بسیار مفید است.

در یک شبکه تست خصوصی، تنها کاربر شما هستید، به این معنی که شما مسئول یافتن همه بلوک ها، اعتبارسنجی کلیه معاملات و اجرای قراردادهای هوشمند هستید. در حال حاضر، این کار از طریق خط فرمان انجام می گردد و خدماتی مانند Geth چنین گزینه هایی را ارائه می دهند. دانستن حداقل میزان Hash تقریبی دستگاه شما نیز هنگام محاسبه سود احتمالی به شما کمک شایانی خواهد نمود.

شما می توانید از یک ماشین حساب خودکار محاسبه نرخ Hash،  که سود شما را براساس سخت افزار مورد استفاده و هزینه برق در کشور شما محاسبه می نماید، استفاده کنید. در اصل، شما به دنبال بالاترین میزان Hash ممکن خواهید بود، هرچه هش شما بالاتر باشد، سریع‌تر می توانید اتر را استخراج نمایید.

Ethminer را نصب نمایید

هنگامی که یک گره را تنظیم کرده و آن را به شبکه وصل نمودید، برای شروع استخراج اتر، نیاز به نصب یک نرم افزار تحت ویندوز معدن به نام Ethminer دارید. Ethminer باعث می شود CPU یا GPU شما الگوریتم هشینگ را برای تأمین امنیت شبکه از طریق اثبات کار الزامی نمایند. رابط کاربری اساساً یک خط فرمان است، اما انتظار می رود نسخه های آینده رابط کاربری شبکه اتریوم دارای امکانات بیشتری باشد.

دریافت پاداش چگونه و چه زمانی است

شاید مهم ترین دلیلی که شما تصمیم گرفتید مقاله‌ی « آموزش استخراج اتریوم به زبان ساده» را مطالعه کنید. دریافت پاداش و کارمزد از شبکه‌ی اتریوم است. اما این پاداش چگونه و در چه زمانی است؟

هنگامی که یک بلوک را با موفقیت استخراج نمودید، شما می توانید پاداشی معادل سه اتر دریافت نمایید. همراه با پاداش، معدنچیان هزینه های مرتبط با معامله را نیز دریافت می نمایند. این هزینه ها انگیزه دیگری برای استخراج کنندگان محسوب می گردد زیرا بسیاری از استخراج کنندگان با هزینه های بالاتر در اولویت معاملات قرار می گیرند. این پاداش پس از آن به کیف پول اتریوم ماینر منتقل می گردد و این انتقال بسیار سریع رخ می‌دهد. درآمد تقریبی شما را می توان بر اساس میزان Hash و میزان مصرف برق شما محاسبه نمود.

همچنین فراموش نکنید که هزینه سخت افزار انتخابی و ارتقاءهای احتمالی در پهنای باند خود را در نظر داشته باشید.

ماشین حساب های هوشمند محاسبه سود اتریوم بصورت آنلاین در اینترنت وجود دارند.

پیوستن به استخر معدن

برای مبتدیان، پیوستن به استخر معدن اتریوم می تواند بسیار سودآورتر از استخراج به تنهایی باشد. استخر معدن گروهی از استخراج کنندگان هستند که به منظور بهبود شانس خود در حل معماهای رمزنگاری و کسب اتر، تلاش‌ها و قدرت محاسباتی خود را با هم ترکیب می کنند. سپس سود بین تمام شرکت کنندگان متناسب با توان محاسباتی هر کدام تقسیم می گردد.

عوامل مختلفی مانند توان محاسباتی کل استخر، ساختار پرداخت، هزینه و غیره وجود دارند که قبل از ورود به هر استخر معدن باید به آن‌ها توجه نمایید. علاوه بر این، برخی از استخرها ممکن است دائمی نباشد.

به طور معمول، هزینه ها می توانند از صفر درصد تا حدود دو درصد باشند. بسته به نوع استخر، می توانید از هر ۲۴ ساعت یک‌بار  تا شش بار در روز، پرداخت داشته باشید. دسترسی به استخر آسان است، زیرا بسیاری از آن‌ها حتی نیازی به ثبت نام ندارند. برای پیوستن به برخی از استخرها، باید یک روند ثبت نام را در وب سایت طی نمایید. در حال حاضر ایتولپ و Ethermine، بزرگ‌ترین استخر استخراج اتریوم با ۲۵ درصد از قدرت Hash شبکه هستند د که با وجود داشتن دو وب سایت جداگانه، درواقع یک استخر بزرگ معدن هستند.

DwarfPool سومین استخر بزرگ اتریوم با حدود ۱۳ درصد از میزان Hash شبکه و همچنین ایتفان و f2pool، دومین و چهارمین استخر بزرگ در شبکه است. دو استخر آخر به زبان چینی موجود است که ممکن است برای بعضی از استفاده کنندگان مناسب نباشد.

به طور کلی در این مقاله سعی شد آموزش استخراج اتریوم به زبان ساده برای شما شرح داده شود.

آیا معدن اتریوم هنوز هم ارزش آن را دارد

وقتی پای ارزهای دیجیتال به میان می آید، مشکل استخراج و تمدید هزینه های مربوط به آن فقط به سمت بالا می رود. با این حال، همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می کنید، مشکل استخراج اتریوم در اکتبر ۲۰۱۷،  ۵۰ درصد کاهش یافته است. این به احتمال زیاد به دلیل کاهش پاداش از پنج ETH در هر بلوک به سه ETH است.

هرچه تعداد استخراج کنندگان بیشتر و بیشتر می گردد، این امر فقط به طور فزاینده ای دشوار و پرهزینه خواهد شد؛ اما، ارزش اتریوم به طور پیوسته در حال افزایش است و به احتمال زیاد این کار ادامه پیدا خواهد کرد، بنابراین معادن را در طولانی مدت ارزشمند می کند.

تیم اتریوم قصد دارد در آینده ای نزدیک، اثبات الگوریتم کاری خود را حذف نموده و در عوض چارچوب « اثبات سهام» را اتخاذ می‌کند. پس از این اتفاق شبکه دیگر برای تأمین و تأیید معامله به کارگزاران نیازی نخواهد داشت، زیرا این کار توسط صاحبان توکن ها بسته به ثروت آن‌ها انجام خواهد شد، سازندگان توکن های جدید به صورت قطعی انتخاب می شوند. مهم‌تر از همه، معدنچیان دیگر پاداش بلوک دریافت نخواهند کرد، فقط هزینه های معامله(کارمزد) را جمع می نمایند. مشکل اخیر که افت بلوکهای اتریوم است.

آموزش استخراج اتریوم

به طور کلی در این مقاله سعی شد آموزش استخراج اتریوم به زبان ساده برای شما شرح داده شود. اگر پس از خواندن این مقاله در خصوص استخراج و نحوه‌ی آن سوالی داشتید می‌توانید در بخش کامنت‌ها سوال خود را مطرح کنید به طور قطع در کوتاه‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

همچنین اگر به دنبال سرمایه گذاری ارز دیجیتال هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم با تیم مشاوره‌ی سرمایه گذاری ارز دیجیتال «بینوست» تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.