این مقاله برای افرادی نوشته شده است که هنوز با ارزهای دیجیتالی آشنایی ندارند. به طور قطع پس از مطالعه‌ی این مقاله یا عاشق بیت کوین خواهید شد و یا از آن متنفر خواهید شد. خب آموزش بیت کوین مبتدی را شروع می کنیم.

ارز چیست:

ارز یعنی “پولی که برای خرید و فروش و یا سرمایه گذاری و..” استفاده می‌شود. روبل روسیه، دلار آمریکا، یورو اروپا و ین ژاپن همه پول‌هایی هستند که توسط دولت‌های آنها ایجاد شده و به “ارز فیات”  معروف هستند.  فیات در حقیقت یک اصطلاحی است که معنای دستور و یا مجوز رسمی داشتن ارز را می‌رساند. شاید برای شما جالب باشد بدانید که حدودا 4000 سال پیش و در سراسر جهان مردم از پوسته‌های معروف “صدف” به عنوان ارز استفاده می‌کردند. این ارزها ظاهر بسیار زیبا و بی نظیری داشتند و امکان تقلب در آنها وجود نداشت.

بعدها( حدودا دوهزار سال پیش) در مصر و اطراف آن، گندم به عنوان ارز استفاده می‌شد. به دلیل این که گندم نقش مهمی در رژیم غذایی ما دارد پس با ارزش است، از طرفی قابل حمل و مبادله است، این ویژگی‌های گندم باعث شد این کالا به عنوان ارز به کار برده شود.

امروزه ما از ارزهایی که توسط دولت‌ها تصویب شده‌اند، استفاده می‌کنیم . اما باید این نکته را به شما بگوییم این موضوع که ارزها به تصویب دولت رسیده باشد و یاخیر برای ارز پشتوانه و یا اعتباری ایجاد نمی‌کند

کریپتو(Crypto) چیه؟

در سال‌های نه چندان دور ارز دیگری به میان آمد که به این نوع ارز،ارز رمز گذاری شده(cryptocurrencies )گفته می‌شود. در حقیقت کریپتو خلاصه شده‌ی کریپتوکارنسی(cryptocurrencies ) است. کریپتو کارنسی یک تکنولوژی کامپیوتری است که به وسیله‌ی آن اطلاعاتی که می‌خواهید در امنیت و یا پنهان نگه خواهید داشت.

کریپتو کارنسی به عنوان یک پول الکترونیکی ساخته شده با تکنولوژی تعریف می‌شود، ویژگی‌های این ارز عبارت است از:

 • کنترل نحوه‌ی ساخت آن
 • محافظت از معاملات
 • مخفی ماندن هویت کاربر

به دلیل فناوری بالایی که در این ارز به کار رفته شده،  این ارز دیجیتالی باعث شده تا تمام ویژگی‌های ارزهای فیات را  دارا باشد.

ارزهای دیجیتالی از هیچی ساخته نشده‌اند بلکه افراد زیادی با استفاده از کامپیوترهایی که دارند ساعت‌ها وقت و برق صرف کرده‌اند تا بتوانند به اصطلاح  این ارزهای دیجیتالی را استخراج کنند.

بیت کوین از کجا آمده؟

اولین ارز دیجیتالی که به صورت گسترده شناخته شد، بیت کوین بود.در حقیقت این ارز در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto) مطرح شد. اما تا به امروز هویت این فرد،گروه ناشناخته است. شاید برای شما جالب باشد بدانید که قبل از این که بیت کوین به مشهوریت و محبوبیتی که امروز دارد برسد ساتوشی ناپدید شد!

بیت کوین در برابر دلار:

آیا می‌دانید هر ساله دفتر حکاکی و چاپ آمریکا میلیاردها دلار چاپ می‌کند؟ در سال 2016 دفتر حکاکی و چاپ آمریکا 7.6 میلیارد دلار چاپ شده به فدرال تحویل داده است.  بیش از 70 درصد از این پول‌های چاپ شده‌ی جدید جایگزین پول‌های فرسوده می‌شود. پس با یک حساب و کتاب متوجه می‌شویم هر ساله  30درصد از دلاری که چاپ شده و یا  2 میلیارد دلار وارد چرخه‌ی پول آمریکا می‌شود.

از طرفی به دلیل آن که پول در اختیار دولت است می‌تواند آن را نیز کنترل کند. به این معنا که هر زمان دولت نیاز به پول داشته باشد می‌تواند از دسترسی شما به پول جلوگیری کند. درست مانند کاری که دولت یونان در سال 2015 انجام داد، یونان تمامی بانک‌ها را مسدود کرد و برداشت پول از بانک‌ها را به 67 دلار در روز کاهش داد.

یک مثال دیگر برای شما می‌زنیم تا کاملا متوجه موضوع شوید. مثلا اگر در آمریکا شما مالیات پرداخت نشده داشته باشید، دولت می‌تواند تمام حساب‌های شما را ببندد  و پس از 15 تا 21 روز پولی که شما بدهکار هستید به طور خود به خود از حساب شما برداشته می‌شود. پس همان طور که می‌بینید به دلیل آن که پول رایج مملکت در دست شما نیست، شما هیچ قدرتی برای کنترل کردن آن ندارید.

در حقیقت هدف اصلی پشت ساخته شدن بیت کوین این بود که هر شخصی بدون کنترل دولت بتواند به شخص دیگری پول ارسال کند. به طور کلی بیت کوین به علی اجازه می‌دهد تا پول محمد را مستقیما و بدون واسطه بپردازد.فرقی نمی‌کند فاصله‌ی محمد و علی از یک دیگر چقدر است. می‌خواهد این فاصله یک اتاق باشد و یا یک قاره این تراکنش بدون شخص ثالث، بانک ویا پی‌پال انجام می‌گیرد. برخلاف دلار آمریکا و سایر ارزهای جهان که نامحدود هستند، بیت کوین محدود است و تنها 21 میلیون از آن در سراسر جهان وجود دارد. از این مقدار 16.7 میلیون آن توسط کاربران استخراج شده و در شبکه‎‌ی بیت کوینی در حال استفاده است و بقیه‌ی این 21 میلیون به آرامی توسط کاربران در حال استخراج است.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چگونه به دست می‌آید:

تا به اینجای مقاله به شما توضیح دادیم که بیت کوین چیست اما به احتمال زیاد در حال حاضر در ذهن شما یک سوال وجود دارد و آن این است که چگونه می‌توان بیت کوین ساخت؟

اگر چنین سوالی دارید، باید بگویم به وسیله‌ی استخراج شما به بیت کوین خواهید رسید. البته این استخراج با آن چیزی که در ذهن شما وجود دارد متفاوت‌تر است و در زیر زمین به وسیله‌ی چراغ قوه و وسایل این چنینی نیست.

به طور کلی استخراج بیت کوین سه مرحله‌ی کلی دارد که در ادامه این سه مرحله را  در ساده‌ترین شکل برای شما شرح خواهیم داد:

 1. همه‌ی تراکنش‌های بیت کوین بر روی یک سند دیجیتالی و عمومی ثبت می‌شود. بیش از 7000 نفر از کامپیوتر هایشان به صورت همزمان استفاده می‌کنند تا سوابق یکسانی از این تراکنش‌ها ثبت شود. دلیلی که 7000 کامپیوتر این سوابق را ثبت می‌کنند این است که احتمال تقلب و جعل داده‌ها توسط یک فرد و یا گروه را به نزدیک صفر برسانند. به عبارت دیگر ثبت عمومی داده‌ها باعث شفافیت و امنیت می‌شود همچنین تضمین می‌کند که معاملات از طریق بیت کوین دائمی خواهد بود.
 2. استخراج و یا به اصطلاح ماینینگ(Mining) به معنی فرایند کامپیوتری برای ضبط و تایید صحت اطلاعاتی است که بر روی سند دیجیتالی ثبت شده. روش‌های مختلفی برای استخراج وجود دارد اما در همه‌ی این روش‌ها نیاز به کامپیوتری دارید که به وسیله‌ی آن بتوانید معادلات سخت ریاضی را حل کنید. در واقع انجام این معادلات ریاضی نیاز به انرژی برق زیادی دارد به همین دلیل افرادی که کامپیوترشان را در اختیار شبکه‌ی بیت کوینی می‌گذارند در ازای انجام این کار پول دریافت می‌کنند  که این پول به صورت بیت کوین خواهد بود.
 3. این پولی که در اختیار این افراد قرار می‌گیرد در حقیقت همان مقدار کمی است که به هنگام تراکنش بیت کوینی از حساب هر کاربر کم می‌شود. یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید بیت کوین به دست آورید این است که به وسیله‌ی کامپیوترتان معادله‌ای که در شبکه‌ی بیت کوین در ارتباط با ثبت داده‌ها وجود دارد را به عنوان اولین نفر حل کنید در این صورت شما می‌توانید 12.5 بیت کوین جدید و تازه دریافت می‌کنید(منظور از بیت کوین تازه این است که تا حالا کسی از آن استفاده نکرده و تازه استخراج شده است که قیمت این نوع بیت کوین بالاتر از سایر بیت کوین‌هاست، در زمان نوشتن این مقاله قیمت بیت کوین تازه تقریبا 86 دلار است)

از بیت کوین کجاها می‌توان استفاده کرد؟

اما سوال بعدی که در ذهن شما وجود دارد این است که در چه جاهایی می‌توان از بیت کوین استفاده کرد و مزایای استفاده از آن چه خواهد بود؟

اگر چه افرادی که بیت کوین را طراحی کردند هدفشان جایگزینی این ارز به جای پول رایج کشورها بوده اما به دلایلی چون: تاز بودن بیت کوین، ثابت نبودن قیمت آن و عدم کنترل آن توسط دولت‌ها، باعث شده برخی از شرکت‌های اروپایی در مورد استفاده از بیت کوین تردید داشته باشند. البته این کار باعث نشده تا مشاغل فن آورانه مثل بیت پی(Bitpay )  و کوین گیت(Coingate) از ظهور کردن بازبمانند .به طور کلی به کسب کارهای اینترنتی اجازه داده شد تا از  بیت کوین برای تجارتشان استفاده کنند و حتی می‌توانند بیت کوین را به ارزهای فیات نیز تبدیل کنند.

همچنین برخی از شرکت‌های بزرگ مثل: اوور استاک(Overstock) و اکسپدیا(Expedia ) در حال حاضر بیت کوین را به رسمیت می‌شناسند.

بیت کوین کجا نگه داری می‌شود؟

در واقع بیت کوین هایی که شما دارید در کیف پولی که در شبکه‌ی بیت کوینی دارید ذخیره می‌شود. اما باید در مورد این کیف پول به چند نکته توجه کنید:

 • خود شما مسئولیت نگهداری کیف پولتان را دارید پس باید رمز عبور قوی‌ای را انتخاب کنید.
 • از آنجایی که اطلاعات شخصی این حساب در کامپیوتر،موبایل و ایمیل شما وجود دارد پس باید از این وسایل شخصی تان نیز به خوبی محافظت کنید زیرا اگر اطلاعات شما فاش شود و از حساب شما سرقتی صورت بگیرد،  دیگر از کسی و یا جایی نمی‌توانید شکایت کنید

به طور خلاصه در این مقاله خواندیم:

 • بیت کوین به عنوان پول نقد الکترونیکی مستقل برای جایگزینی ارز فیات ایجاد شد.
 • از مزیت های بیت کوین می‌توان به ، پایداری ، امنیت و شفافیت آن اشاره کرد.
 • بیت کوین می تواند برای خریدهای بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار گیرد ، هم‌چنین می‌توان از این ارز برای سرمایه گذاری نیز استفاده کرد
 • مسئولیت نگهداری بیت کوین تنها با شماست. پس باید در نگهداری اطلاعات کاربری‌تان بسیار دقت کنید.
 • امروزه بیش از هزار ارز دیجیتالی وجود دارد. اگر شما به بیت کوین علاقه ندارید می‌توانید آن را به سایر ارزهای دیجیتالی تبدیل کنید.

دسته بندی شده در:

در اینستاگرام بینوست جدید ترین مطالب را به صورت خلاصه و روزانه دریافت کنید