تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال(بخش اول)

 

«زیبایی در چشمان بیننده نهفته است» یکی از معروف ترین گفته ها در بین تحلیلگران فاندامنتال بازارهای مالی است. عوامل زیادی هستند که برروی ارزش یک شرکت تاثیر می‌گذارند. به طور کلی عوامل بزرگ و کوچک بسیاری برروی ارزش یک شرکت تاثیر می‌گذارد. هر کدام از این عوامل از یک جهت برروی ارزش شرکت تاثیر گذار هستند. اگرچه تحلیل فاندامنتال ذهنی است ، اما تلاش برای درک پروژه های مختلف با یک چارچوب گسترده وجود دارد. این کار به ما امکان می‌دهد تا پروژه‌ها را با یکدیگر به صورت پایه‌ای مقایسه کنیم. اما همان طور که می دانید تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال کمی متفاوت است که در این مقاله به طور کامل شما را با این نوع تجزیه و تحلیل آشنا خواهیم کرد.

تحلیل فاندامنتال  با هدف دستیابی به ارزش ذاتی یا منصفانه سهام ، اوراق قرضه  و یا هر دارایی دیگری است.  به طور سنتی سرمایه‌گذاران انتظار دارند دارایی‌های آنها( اوراق قرضه، سهام و…) برای آنها درآمد زایی کند(میان دارایی‌ها و سرمایه‌گذار یک جریان نقدی وجود داشته باشد) . به عنوان مثال: سود سهام از طریق خرید سهام و یا کوپن‌های پول از طریق خرید اوراق قرضه. انتظار برای جریان پول ، محاسبه ارزش فعلی جریان های نقدی آینده  را از طریق روش‌های مختلف برای تحلیلگران  آسانتر می‌کند. با این حال ، با دارایی های ارزهای دیجیتال  هیچ جریان نقدی در آینده انتظار نمی رود. به همین دلیل تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال سخت‌تر است.

کل مفهوم تحلیل فاندامنتال از درک تفاوت بین قیمت و ارزش ناشی می شود. به عنوان یکی از موفق ترین سرمایه گذاران زمان ما ، وارن بافت(Warren Buffet) می گوید: قیمت همان چیزی است که می پردازید و ارزش آنچه است که می گیرید.

 

به طور کلی از این حرف متوجه می‌شویم که پایه و اساس فلسفه ایجاد ثروت  از نظر بافت ، درک روشنی از تفاوت میان قیمت و ارزش است. حتی اگر دارایی‌های ارز دیجیتال یک نوع دارایی کاملاً جدید باشد نیز مبانی سرمایه گذاری تغییر نمی کند. ما از این واقعیت آگاه هستیم که در دنیای مالی سنتی کار زیادی در زمینه تجزیه و تحلیل اساسی انجام شده است و ما سعی کرده ایم که این مدل‌ها را اصلاح کنیم تا بهترین تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال را ایجاد کنیم.

همان طور که در ابتدا توضیح دادیم ارزش یک شرکت به عوامل زیادی وابسته است. مهم‌ترین عوامل عبارت است از:

  1. اقتصاد کلان که این عامل ممکن است شرکت را تحت تاثیر قرار دهد
  2. نوع مدیریت شرکت.

ما سعی کرده ایم از این جنبه ها کمک بگیریم تا بتوانیم چارچوبی برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال ایجاد کنیم و در حین ایجاد چارچوب ، ما به تفاوت بین دارایی های رمزپایه و دارایی های سنتی مالی توجه زیادی می‌کنیم.

یکی از برجسته ترین تفاوت ها میان این دو این واقعیت است که رشد شرکت به معنای رشد توکن( به ارز دیجیتال هر شبکه‌ی رمز ارز اصطلاحا توکن یا نشانه گفته می‌شود.) نیست. در حوزه سهام ، وقتی شرکت خوب عمل کند ، ارزش ذاتی سهام آن نیز افزایش می یابد. یعنی رشد ارزش مستقیماً با رشد شرکت متناسب است.

با این حال ، بسیاری از دارایی های رمزنگاری شده سهمی در شرکت ندارند. مدیریت هیچگونه تعهدی نسبت به دارندگان توکن ندارد. برای مدیریت ، ICO یا IEO یک مکانیسم عالی سرمایه گذاری است  اما انتقال آنها برای صاحبان توکن ها بسیار دشوار است. از آنجا که ارزش کل ایجاد شده توسط شرکت ثابت است ، ارزش دریافت شده توسط سهامداران و دارندگان ارزهای دیجیتال یک بازی با جمع صفر است. بنابراین ، مدیریت باید توازن ظریفی بین  عبور از مقدار( یک اصطلاح فاندامنتالی است.) میان توکن سرمایه گذاران و سرمایه گذاران سهام داشته باشد. شناخت چگونگی تفاوت ارزش سهام باتوکن ها برای سرمایه گذاری های کریپتو بسیار مهم است.

هر چند تجزیه و تحلیل فاندمنتال کریپتو متفاوت تر از سایر دارایی هاست اما این تجزیه و تحلیل شباهت هایی نیز با دارایی های سنتی مانند سهام دارد.

بیت کوین یک سرمایه گذاری عالی بوده  و ما معتقدیم که هنوز هم هست. با این حال ما همچنین می دانیم که در کنار بیت کوین، ارزهای دیجیتالی دیگری نیز وجود دارد که سرمایه‌گذاری برروی آنها نیاز به هوش و ذکاوت دارد.  مردم از طریق ICO پول بدست می آورند و همانطور ممکن است از طریق ICO پول از دست بدهند. ما با هیچ کدام از این اتفاقات غریبه نیستیم، ما در گذشته اشتباهاتی کرده ایم و در آینده نیز اشتباه خواهیم کرد. اما ما از اشتباهاتمان در گذشته بسیار زیاد درس گرفتیم. بنابراین می خواهیم یادگیری های خود را با مردم به اشتراک بگذاریم تا آنها دوباره همین اشتباهات را انجام ندهند. معتقدیم کار ما تنها این نیست که سرمایه‌گذاری‌های خوب را برای مردم مشخص کنیم بلکه کار ما فراتر از این است و باید سرمایه‌گذاری‌های بد را نیز برای مردم مشخص کنیم تا مردم در دام یک سرمایه‌گذاری که انتهای آن شکست و از دست دادن سرمایه‌ است نیفتند.

به عبارتی ما بیشتر از اینکه عاشق سود باشیم از ضررو زیان متنفریم. شما چطور؟

ما ۲۵ عامل مختلف را در هشت گروه برای داراییهای رمزنگاری شناسایی کرده ایم. سپس دانش انسانی خود را با فراگیری ماشین ترکیب کردیم. الگوریتم های یادگیری ماشین به ما کمک می کند تا حجم عظیمی از داده های خام را آنالیز و بهینه کنیم . ما با استفاده از ویژگی‌های فاندامنتال، به امتیاز دهی‌ دارایی‌های ارز دیجیتال رسیدیم. مدلی که ما استفاده می کنیم سیال است. ما می فهمیم که صنعت به سرعت پیش می رود. همچنین پذیرفته‌ایم اگر می‌خواهیم همچنان مدلمان با تغییرات  سریع صنعت همراه باشد باید به صورت دوره‌ای تغییر پیدا کند. قصد داریم به صورت مداوم مدلمان را تست کنیم، وزن‌ها را تنظیم کنیم و حتی عواملی که در این تحلیل وجود دارد را در هر دوره بررسی کنیم و برخی از آنها را حذف کرده و یا عوامل جدید به تحلیل خود اضافه کنیم.

پارامتر های مختلفی که مورد بررسی قرار می دهیم عبارتند از: امنیت ، نقدینگی ، ثابت بودن بازار ، توسعه ، اعتبار ، بازاریابی ، تیم و امنیت آن ارز و… در این مقاله سعی شده است که شما را با تجزیه و تحلیل فاندمنتال کریپتو آشنا کنیم.

بلاکچین ها اغلب ادعا می کنند غیرمتمرکز هستند و بنابراین امنیت بسیار مهم است زیرا هیچ کس مسئولیت ضرر و زیان در این شبکه را قبول نمی‌کند. مطمئناً امنیت مهمترین عملکرد یک سیستم بلاکپین است که برای انتقال ارزش از آن استفاده می‌کند.

  • مکانیسم اجماع

مکانیسم اجماع قلب یک بلاک‌چین است. نحوه ورود هر بلاکچین به اجماع ، امنیت بلاکچین را تعیین می کند. بنابراین ، نگاهی به چگونگی دستیابی به این اجماع ، ضروری است.

 

  • ساختار مدیریت

به دلیل اینکه توکن های صادر شده اوراق بهادار نیستند ، تیم هیچگونه تعهد وفادارانه‌ای نسبت به دارندگان ارزهای دیجیتال ندارد. بنابراین ، تیم نباید این قدرت را داشته باشد که بدون مشورت دارندگان توکن‌ها تغییراتی در پروتکل ایجاد کند. مدل مدیریتی باید منافع دارندگان توکن‌ها را در نظر بگیرد. غیرمتمرکز بودن این شبکه تضمین می کند که سرنوشت دارندگان توکن‌ها به عهده اعضای تیم نیست.

نقد شوندگی به این معناست که در آن یک دارایی اساسی می تواند به شکل پولی که از آن استفاده می شود ، مانند ارز فیات  تبدیل شود. بنابراین ، ضمن سرمایه گذاری ، اطمینان حاصل کردن از وجود بازاری که امکان خرید و فروش دارایی با قیمت های پایدار و شفاف وجود دارد ، بسیار حیاتی است.

 

  • لیست صرافی ها

لیست صرافی هایی که ارز دیجیتال مورد نظر را خرید و فروش می‌کنند قدرت پروژه و نقدینگی  آن را نشان می دهد. اگر ارز دیجیتال یک پروژه در برترین صرافی ها باشد به این معنی که این یک پروژه قوی است. علاوه بر این موجود بودن در صرافی های برتر نشانه نقد شوندگی بالای توکن است ، به این معنی که توکن می تواند در کمترین زمان و با حداقل از دست دادن ارزش به سرعت فروخته شود.

 

  • جفت معاملات Fiat-to-Crypto

رمپ های مخصوص فیات نشان می دهد که این توکن‌ها برای نقدشوندگی نیازی به تکیه بر توکن های دیگر ندارند. نقدشوندگی یک جنبه اساسی برای معامله گران است و داشتن جفت فیات به نقدشوندگی کمک می کند.

 

  • درصد در گردش فعلی از کل موجودی توکن

معمولا توکن‌ها به صورت محدود و قطره ای به بازار تزریق می‌شود. بنابراین ، اگر توکن های بیشتری در آینده عرضه شود ، می توانند باعث نزولی شدن قیمت ارزهای دیجیتال شود.

تجزیه و تحلیل فاندمنتال کریپتو چه تفاوتی با تجزیه و تحلیل سایر دارایی ها دارد؟

  • نسبت گردش مالی (حجم معاملات در مقابل مارکت کپ)

نسبت گردش مالی به درک میزان نقدینگی بازار کمک می کند. به طور کلی نقدینگی بسیار مهم است زیرا بازارهای غیرمجاز اغلب بی ثبات هستند. هرچه نسبت حجم معاملات مارکت کپ بیشتر باشد ، بهتر است.

دارایی های Crypto یک نوع دارایی نوپا هستند. در حال حاضر هیچ برنده مشخصی برای این نوع دارایی وجود ندارد. به عنوان مثال ، در حالی که اتریوم با مکانیسم اجماع اثبات سهام به سمت Eth2.0 حرکت می کند ، پلتفرم های غیر متمرکز دیگری مانند Polkadot ، Cosmos ، Dfinity و غیره وجود دارند که با آن رقابت می کنند. مشخص کردن اینکه کدام یک از آنها در آینده برنده می‌شود ، در حال حاضر دشوار است. بنابراین ، ما باید وضعیت بازار آنها را براساس پارامترهای مختلف به طور مداوم ارزیابی کنیم.

 

  • رقابت

چندین پروژه اغلب برای جذب بازار در یک مورد مشابه با یکدیگر رقابت می‌کنند. بنابراین سرمایه نیز میان این چند پروژه تقسیم می‌شود. اینکه چگونه یک پروژه خود را از بقیه رقبا متمایز می کند مهم‌ترین عامل برای ارزش مند بودن پروژه است.  ما همچنین به دنبال این هستیم که ببینیم این پروژه نسبت به رقبای خود از برتری برخوردار است یا خیر.

 

  • سودمندی

در سال ۲۰۱۷ ، بسیاری از پروژه ها با کار کردن بر روی یک کلمه‌ی بی معنی کلیدی مانند ‘XYZ بر روی بلاک‌چین توانستند درآمد زیادی به دست آورند. درک این نکته که آیا محصولات ساخته شده توسط شرکت ها استفاده می شوند بسیار مهم است. داشتن مشتری یا کاربر به پایداری پروژه کمک می کند.

 

همان طور که می دانید اگر به درستی بتوانید تجزیه و تحلیل فاندمنتال کریپتوها را انجام دهید، می توانید بهترین سرمایه گذاری را در این حوزه داشته باشید به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم که با  تیم مشاوره خرید و فروش ارز دیجیتال «بینوست» تماس بگیرد. این تیم با بیش از ۱۵ سال تجربه در حوزه های مالی و ارزهای دیجیتال می تواند به شما کمک کند که بهترین سرمایه گذاری را  در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.