اثبات انجام کار و اثبات سهام به زبان ساده

اثبات انجام کار و اثبات سهام به زبان ساده

به طور خلاصه باید بگوییم که شبکه‌ی بلاک‌چین بیت‌کوین براساس اثبات انجام کار(pow) طراحی شده است اما شبکه‌ی بلاک‌چین اتریوم براساس گواهی اثبات سهم(pos) نام دارد.بگذارید این دو مفهوم( اثبات انجام کار و اثبات سهام) و تفاوت‌ها وشباهت‌های آن را برای شما شرح دهیم.

مفهوم اثبات کار(pow)

در شبکه‌ی بلاک‌چین ماینرها با حل کردن معادلات ریاضی که برپایه‌ی احتمالات بنا شده می‌توانند از شبکه بیت‌کوین دریافت کنند. در حقیقت به فعالیتی که ماینرها انجام می‌دهند اثبات انجام کار گفته می‌شود. همان طور که می‌دانید ماینینگ نیاز به انرژی زیاد و دستگاه‌های مخصوص دارد. در حقیقت فعالیت معدن‌چی‌ها باعث می‌شود تا در شبکه‌ی بیت‌کوینی هک و یا کلاه‌برداری رخ ندهد.

پس می‌توان به طور کلی ثبت و ضبط تراکنش‌ها در شبکه‌ی بیت‌کوینی را اثبات انجام کار گفته می‌شود.

مفهوم اثبات سهام(pos)

هدف از اثبات سهام درست مانند هدف اثبات کار است. یعنی برای این که تراکنش‌ها در سامانه تایید شود، اثبات سهام صورت می‌گیرد. برای اولین بار مفهوم اثبات سهام در سال ۲۰۱۱ به میان آمد. پس می‌توان گفت اثبات سهام مفهوم جدیدتری از اثبات کار است.

در اثبات کار هر کسی که ارز بیشتری دارد باید بیشتر در شبکه و نگه داری آن تلاش کند. همچنین در اثبات کار ماینرها می‌توانند از شبکه بیت‌کوین جدید دریافت کنند اما در اثبات سهام از طریق ماینینگ کوینی از سیستم اخراج نمی‌شود بلکه از قبل این کوین‌ها در اختیار کاربران این شبکه قرار گرفته است. به عبارتی تنها پاداش ماینرهای شبکه‌ی اتریوم کارمزدی است که هر کاربر به هنگام تراکنش باید بپردازد. به طور کلی به ماینرها در شبکه‌ی اتریوم فورجر(Forger  ) گفته می‌شود.

مقایسه امنیت اثبات انجام کار و اثبات سهام :

هر چند در مورد این که اثبات سهام امن‌تر است یا اثبات کار بین منتقدان درگیری‌های زیادی وجود دارد اما به طور کلی کارشناسان براین باورند هر چند اثبات کار نیاز به انرژی بیشتری دارد و برای تایید هر تراکنش زمان بیشتری نیاز است اما این سیستم را می‌توان امن‌تر دانست و هک کردن سیستم برای هکرها بسیار دشوارتر خواهد بود.

در این ویدیو خواهید دید:

  • شباهت‌های اثبات سهام و اثبات سهام کار
  • تفاوت‌های اثبات سهام و اثبات کار
  • نحوه‌ی فعالیت اتریوم
  • نحوه‌ی فعالیت شبکه‌ی بیت‌کوین
  • تفاوت بیت‌کوین و اتریوم

به طور کلی اگر به تازگی با این دو ارز آشنا شدید و دچار سردرگمی شدید به شما پیشنهاد می‌کنیم ویدیویی که در پایین آمده را مشاهده کنید به طور قطع پس از دیدن این ویدیو به طور کامل با مفاهیم پایه‌ای اثبات انجام کار و اثبات سهام  آشنا خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.