ارزش بیت کوین در گذر زمان

ارزش بیت کوین در گذر زمان

پدر سرمایه‌گذاری اسمارت بتا(Smart Beta) رابرت آرنوت؛ در مورد سرمایه‌گذاری یک جمله‌ی بسیار مشهور دارد. این جمله می‌گوید: در سرمایه‌گذاری آنچه که راحت به دست می‌آِید، به ندرت سود آور خواهد بود. سیستم  ارز رمزنگاری شده و غیرمتمرکز  به نام بیت کوین این ادعا را در معرض آزمایش قرار می دهد. در این مقاله قصد داریم ارزش بیت کوین از زمان پیدایش تا به امروز را مورد بررسی قرار دهیم.

در ادامه به شما توضیح می‌دهیم اگر در سال ۲۰۱۱ صد دلار بیت‌کوین خریده بودید تا به امروز این ارز دیجیتالی چه راهی را طی کرده بود و ارزشش  چه مقدار بود.

ارزش بیت کوین در گذر زمان

سال ۲۰۱۱: شروع مناسب و منطقی

اگر یکم ماه ژانویه ۲۰۱۱ تصمیم به خریدن بیت‌کوین به اندازه‌ی صد دلار می‌گرفتید. می‌توانستید به اندازه‌ی ۳۳۳٫۳۳۳ بیت‌کوین خریداری کنید. زیرا در سال ۲۰۱۱ ارزش هر بیت‌کوین ۳۰سنت بود. شاید برای شما جالب باشد بدانید که در سال ۲۰۱۰ ارزش هر کوین فقط ۶ سنت بود، همین موضوع بیان‌گر این است که میزان محبوبیت و استفاده از این ارز دیجیتالی در طول یک سال بسیار زیاد شده است و درست یک سال پس از به میان آمدن بیت‌کوین این ارز دیجیتالی توانست ارزشش را چند برابر کند.

در ۸ژوئن سال ۲۰۱۱ ارزش هر کوین در این شبکه به ۳۱٫۹۱ دلار رسید. یعنی ارزش دارایی شما از۱۰۰ دلار به ۱۰,۶۳۶٫۵۶ دلار افزایش پیدا کرده بود. البته ارزش بیت‌کوین در اوایلی که به میان آمده بود ثبات نداشت و در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱ ارزش آن سقوط کرد و هر بیت‌کوین به مبلغ ۴٫۷۲ دلار معامله می‌شد هر چند در این صورت نیز ارزش ۱۰۰ دلار سرمایه‌ای که شما در این ارزدیجیتالی گذاشته بودید تبدیل به ۱,۵۷۳٫۳۲  دلار می‌شد.

سال ۲۰۱۲: افزایش مداوم قیمت

در اولین روز سال میلادی شما می‌توانستید قیمت هر بیت‌کوین ۵٫۲۷ دلار را تجربه کنید. پس میزان ارزش صد دلار شما به اندازه‌ی۱,۷۵۶٫۶۵ دلار افزایش پیدا می‌کرد. هر چند در طول سه ماهه‌ی اول ۲۰۱۲ دوباره ارزش بیت‌کوین به زیر ۵ دلار کاهش پیدا کرد. اما دوباره در ماه می سال ۲۰۱۲ افزایش قیمت برای این ارز دیجیتالی اتفاق افتاد و در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۲ ارزش هر کوین بر روی قیمت ۱۳٫۵۱ دلار بسته شد.

پس در دسامبر ۲۰۱۲ ارزش دارایی‌های شما ۴,۵۰۳٫۲۹ بوده است. به دلیل افزایش محبوبیت این ارز دیجیتالی در میان مردم، تعداد بسیار کمی از افراد بیت‌کوین را به عنوان نوعی از ارز فیات قبول کردند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۲ تنها ۱۰۰۰شغل پرداخت به وسیله‌ی بیت‌کوین را قبول داشتند. یکی از این مشاغلی که بیت‌کوین را قبول داشت یک مزرعه بود که بادام عسلی داده می‌فروخت در آن زمان شما می‌توانستید با بیت‌کوین‌هایتان ۴۵۰ کیسه نیم کیلویی بادام عسلی بخرید!

سال ۲۰۱۳: بزرگترین افزایش قیمت

برخلاف سال گذشته ارزش بیت‌کوین در روزهای اول سال کمی کاهش داد و قیمت هر بیت‌کوین ۱۳٫۳۰ دلار بود. پس میزان دارایی‌های شما نیز ۴,۴۳۳٫۲۹ دلار شده بود. یکی از مهم‌ترین اتفاق‌هایی که ممکن بود برای شما در سال ۲۰۱۲ بیفتد از دست دادن بیت‌کوین‌های‌تان به دلیل از دست دادن امنیت آنها بود. در ۱۸ مارچ ۲۰۱۳ ، شبکه اجرای جرائم مالی (FinCEN) دستورالعمل هایی را در آمریکا به خاطر مشکلات فراوانی که ایجاد شده بود تعیین کرد. از این مشکلات می‌‌توان به مشکلاتی که در یک صرافی به وجود آمده بود، حمله‌ی هکرها به چند صرافی آنلاین و توقیف بیش از ۱۷۰ هزار بیت‌کوین توسط اف بی آی(FBI ) از پورتال آنلاین غیر قانونی جاده ابریشم(Silk Road) به دلیل دست کاری در قیمت بیت‌کوین اشاره کرد.

درست در همین زمان‌ها چین شروع به تبلیغ جایگزین کردن بیت‌کوین به جای ارزهای فیزیکی کرد و در برخی از فروشگاه‌های چینی این ارز دیجیتالی به عنوان یک ارز پرداختی در نظر گرفته شد. همین موضوع باعث شد تا بیت‌کوین بیشترین افزایش قیمت را داشته باشد و ارزش هر کوین به بالای ۱۲۰۰ دلار برسد. در این صورت ارزش سرمایه‌گذاری شما در بیت‌کوین ۳۸۲,۴۱۲٫۸۴ دلار می‌ارزید. هر چند نتوانست ارزشش را در طول سال حفظ کند و در پایان سال میلادی ارزش هر کوین ۷۵۷٫۵۰ بود.

ارزش بیت کوین

سال ۲۰۱۴: سقوط ناگهانی ارزش بیت‌کوین

خبر خوب در سال ۲۰۱۴ این بود که شما می‌توانستید از این ارز دیجیتالی در بسیاری از فروشگاه‌ها مانند: مایکروسافت،دل و… استفاده کنید. پرداخت بیت کوین چندین مزیت از جمله راحتی بیشتر در پرداخت های تلفن همراه را ارائه می دهد. همچنین در این سال ای تی ام(ATM ) بیت‌کوین در سراسر جهان به میان آمد.

اما خبر بد در این سال کاهش شدید قیمت بیت‌کوین برای شما سرمایه‌گذار بر روی این ارز دیجیتالی بود. در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۴ ارزش بیت‌کوین به پایین‌ترین میزان خود یعنی هر کوین ۳۰۹٫۸۷ دلار ارزش داشت. به عبارتی میزان سرمایه‌ی شما در آخر سال به  ۱۰۶,۵۶۵٫۶۰ کاهش پیدا می‌کرد.

سال ۲۰۱۵: با قدرت به پایان رساند

در سال ۲۰۱۵ ، بیت کوین روند نزولی قیمت را تا اواخر اکتبر ادامه داد، اما در اواخر اکتبر دوباره ارزشش به بالای ۳۰۰ دلار برای هر کوین افزایش پیدا کرد. به طوری که در دسامبر ۲۰۱۴ ارزش هر کوین به ۴۱۳٫۵۱ دلار افزایش پیدا کرد. در این زمان ارزش دارای شما ۱۳۷,۸۳۵٫۲۹ بوده است، به عبارتی سود شما از سرمایه گذاری صد دلاری ۱۳۷,۷۳۵٫۲۹% رشد داشته است. شما با پولی که در سال ۲۰۱۵ از سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتالی داشتید می‌توانید امروز(سال ۲۰۲۰) در کارولینای شمالی آمریکا خانه بخرید جایی که ارزش هر متر از خانه به طور میانگین ۱۲۵,۸۸۸ دلار است.

سال۲۰۱۶: نسبتا خوب

بیت کوین در تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۶ با قیمت ۴۳۴٫۴۶ دلار شروع به کار کرد و سه ماهه اول نسبتاً پایدار بود. با این وجود ، بیت کوین در اواسط ژوئن صعود ناگهانی داشت و  ارزش هر بیت‌کوین به ۷۷۳٫۹۴ دلار رسید که بالاترین میزان این ارز دیجیتالی  از سال ۲۰۱۴ بود. این افزایش شدید به دلیل تقاضای ناگهانی چین بود که در هفته های بعدی نتوانست تا در این حد ارزشش بالا بماند و  تا حدودی کاهش یافت و در پایان سال ۲۰۱۶ به ۶۳۸٫۲۲ دلار رسید.

ارزش بیت کوین به مرور زمان زیاد شده است

۲۰۱۷-۲۰۱۹:مانند چرخ‌وفلک

در فوریه ۲۰۱۷ ، بیت کوین رکورد سال ۲۰۱۳ خود را شکست و ارزش هر بیت‌کوین به ۱۱۶۹٫۰۴ دلار رسید. هر چند این شروع یک افزایش قیمت دیگر برای این ارز دیجیتالی بود و برای اولین بار در تاریخ ارزش بیت‌کوین از هر اونس طلا بالاتر رفت. در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷ ، ارزش این ارز از مرز ۱۰،۰۰۰ دلار عبور کرد و کمتر از ۲۴ ساعت بعد از آن بالاتر از ۱۱،۰۰۰ دلار داد و ستد می‌شد.

این قیمت در ماه دسامبر افزایش پیدا کرد . در ۱۷ دسامبر ارزش بیت‌کوین به ۱۹٫۷۸۳ دلار رسید که به این ترتیب سرمایه گذاری شما ۶،۵۹۴٫۲۶۷ دلار ارزش داشت. از آن زمان به بعد ، قیمت کاهش یافته است و در تاریخ ۱۶ فوریه ۲۰۱۸ با قیمت  ۱۰،۰۷۴ دلار معامله شد و ارزش سرمایه‌ی شما ۶,۵۹۴,۲۶۷ بوده است.در ۲۱ فوریه ۲۰۱۹ ، قیمت ۳،۸۸۷ دلار بوده است و سرمایه گذاری شما به ارزش ۱،۲۹۵،۶۵۳٫۱۵ دلار بوده است

هر چند در سال ۲۰۲۰ ارزش بیت‌کوین افزایش پیدا کرد و امروز که در حال نوشتن این مقاله هستم ارزش هر بیت‌کوین  ۹,۷۲۲٫۹۶دلار است.

حرف آخر:

بین وست تیم مشاوره در حوزه سرمایه گذاری

به طور کلی همان طور که مشاهده کردید ارزش بیت‌کوین با گذشت زمان افزایش یافته است و هر کس که بر روی این ارز سرمایه‌گذاری کرده سود بسیار زیادی توانسته به دست آورد. به خصوص در کشورهایی که تورم زیادی دارند تبدیل سرمایه به بیت‌کوین بسیار منطقی است زیرا علاوه بر این که سرمایه‌ی شما از تورم و کم شدن حفظ می‌شود، این ارز دیجیتالی سرمایه‌گذاری مطمئن و زودبازدهی به نظر می‌رسد.

اما قبل از این‌که تصمیم بگیرید بر روی چه ارزی باید سرمایه گذاری کنید بهترین کار این است که با یک تیم قوی و حرفه‌ای در این مورد مشورت کنید. یکی از تیم‌های مشاوره‌ که بیش از ۱۵سال در حوزه مالی تجربه دارد تیم بینوست (binvest) است. این تیم مشاوره‌ای می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین سرمایه‌گذاری با بیشترین سود را داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.