استکینگ به مکانیسم اجماع جایگزین، روش تأیید و ایمن سازی معاملات، اطلاق می‌شود که کاربران را قادر به ایمن سازی شبکه‌های رمزنگاری با حداقل مصرف انرژی و دانش فنی می‌سازد.

استکینگ (Staking) ارز دیجیتال به بیان ساده

مفاهیم پایه 

استکینگ: ارزهای دیجیتال در ازای ایمن سازی شبکه‌های خود به افراد مبالغی پرداخت می‌کنند، مثال بارز در این زمینه ارز دیجیتال محبوب بیت‌کوین است که از الگوریتم استخراج اثبات کار یا POW) proof of work) بهره می‌برد. با این حال، استخراج رمزارزها معایبی همچون مصرف زیاد انرژی و پیچیدگی های سخت افزاری و فنی را به‌ همراه دارد (برای مثال خرید و راه اندازی ماینر ASIC نیازمند سطح خاصی از دانش است). این دو از موارد دلسرد کننده‌ای برای علاقمندان به استخراج ارزهای دیجیتال بشمار می‌روند. استکینگ به مکانیسم اجماع جایگزین، روش تأیید و ایمن سازی معاملات، اطلاق می‌شود که کاربران را قادر به ایمن سازی شبکه‌های رمزنگاری با حداقل مصرف انرژی و دانش فنی می‌سازد.

نحوه ی کار استکینگ چگونه است

نحوه ی کار استکینگ چگونه است

هنگام استکینگ ارز دیجیتال خریداری شده‌ی شما در یک قرارداد هوشمند فریز یا به عبارتی استکینگ می‌گردد و با تایید کاربر، تراکنش‌ها آغاز می شوند، این کار در بسیاری از موارد خود به خود صورت گرفته و نیازی به تایید کاربر ندارد. در حقیقت توافق نامه‌ی بین استیکر (فردی که استکینگ می کند) و شبکه بلاک‌ چین بسیار ساده است.

با آنکه قوانین استکینگ هر شبکه متفاوت است به کمک موارد ذیل می توان یک شمایل کلی از توافقنامه‌ی استکینگ بدست آورد:

  1. استیکر قبول می‌کند که تنها تراکنش‌های معتبر شبکه را تأیید کرده و از تصویب تراکنش‌های تکراری خودداری نماید.
  2. با تایید تراکنش‌های معتبر، کاربر از پاداش استکینگ شبکه برخوردار می‌گردد.
  3. هرگونه تایید تراکنش‌های غیر قانونی می‌تواند منجر به از دست دادن بخشی یا تمام دارایی استکینگ شده‌ی کاربر شود.

استکینگ گزینه‌ی بسیار آسانتری در مقایسه با استخراج مستقیم ارز دیجیتال بوده و در نتیجه «درآمد منفعل» بسیار ایده آلی برای افرادی است که خواهان پشتیبانی از ارزهای دیجیتال همزمان با کسب درآمد غیر مستقیم هستند.

در حالی که استکینگ از آینده‌ی روشنی در دنیای رمزنگاری برخوردار است، اما بهتر است خاطر نشان کنیم که به اندازه‌ی استخراج بیت کوین که از سال ۲۰۰۹ (یعنی سال عرضه‌ی اولیه ی بیت کوین) قدمت ندارد. به عبارت دیگر، استکینگ فرایندی نوپا اما آینده دار است.

آیا دریافت پاداش‌های استکینگ سودآور است؟

آیا دریافت پاداش‌های استکینگ سودآور است؟

دانستن اینکه کدام ارز دیجیتال سود استکینگ قابل توجهی دارد بسیار ساده است، با بازدید از سایت StakingRewards.com می‌توان رتبه بندی برترین توکن/رمزارزهای موجود را مشاهده نمود. این رتبه بندی شامل اطلاعات دیگری همچون نرخ سود هر ارز دیجیتال، درصدی که آن رمزارز استکینگ می‌شود و  داده های مفید دیگری است.

با کیف پول اکسوداس (Exodus) به راحتی ارز دیجیتال تزوس (XTZ) را استیک کنید

در این مثال سعی داریم به شما نشان دهیم تا چگونه به سادگی می‌توان به استکینگ رمزارز محبوب تزوس (XTZ) پرداخت! اگرچه روش‌های گوناگونی برای این کار وجود دارد، با استفاده از کیف پوول اکسوداس به راحتی و تنها با چند کلیلک ساده این کار را برای شما انجام می‌دهد، در تصویر زیر این فرایند نمایش داده می شود.

با دانلود و نصب کیف پول اکسوداس شروع به کسب درامد از پاداش استکینگ رمزارز تزوس (XTZ) نمایید

منظور از استکینگ سرد ارزهای دیجیتال چیست؟

استکینگ سرد به فرایند استکینگ و نگهداری یک ارز دیجیتال در حالت آفلاین مانند کیف پول سخت افزاری گفته می‌شود. بنابراین تا هنگامی که استیکر رمزارز مورد نظر را در کیف پول آفلاین (سخت افزاری) مربوطه نگه دارد پاداش‌های استیکینگ به وی تعلق خواهد گرفت. باید خاطر نشان شد که با انتقال دارایی استکینگ شده به یک آدرس جدید استیکر از دریافت پاداش‌های استیکینگ محروم خواهد ماند.

منظور از استکینگ سرد ارزهای دیجیتال چیست؟

استکینگ اتریوم به چه صورت است؟

شبکه‌ی اتریوم (ETH) در حال حاضر از یک مکانیسم اجماع اثبات کار بهره می‌برد، اگرچه این رمزارز قصد انتقال به سیستم اثبات سهام را در برنامه ی وایت پیپر خود عنوان نموده است. اگر این اتفاق رخ دهد، سرمایه گذاران قادرند تا اتریوم خود را استیک کرده و از درآمد منفعل آن بهرمند شوند.

اگر به فکر ایجاد نود استیک خود هستید لازم است تا حداقل ۳۲ واحد اتریوم در اختیار داشته باشید، اگر چه با ظهور و رونق سرویس‌هایی همچون استخرهای استیکینگ امکان این وجود دارد تا با مقادیر بسیار کمتری این کار را انجام دهید.

هر لحظه به محبوبیت استیکینگ افزوده می گردد

هر لحظه به محبوبیت استیکینگ افزوده می گردد

محبوبیت مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) در شبکه‌ی رمزارزها به سرعت درحال افزایش است، زیرا از مکانیسم اثبات کار (PoW) مقرون به‌صرفه‌تر است، به خرید تجهیزات گران نیازمند نیست، مصرف انرژی کمتری دارد و با محیط زیست سازگارتر است و در نهایت پاداش‌های استیکینگ از ارزش مطلوبی در مقایسه با سرمایه‌گذاری سنتی برخوردارند.

اگر مشتاق به شروع استیکینگ هستید لازم است تا نسبت به ریسک های احتمالی این کار آگاهی لازم را کسب نمایید، زیرا این یک فناوری جدید بوده و همچنان در مراحل آزمایشی به سر می‌برد. هنگامی که بر مفاهیم پایه تسلط کافی یافتید شروع به استیک نمودن مقدار کمی ارز دیجیتال کرده و به تدریج حجم سرمایه گذاری خود را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.