تایید تراکنش‌ها در بلاکچین با روش اثبات کار زمان‌بر است و به منابع زیادی نیاز دارد. اما با ظهور استیکینگ ارز دیجیتال فرایند استخراج با هزینه‌های کمتری انجام می‌شود. با توجه به اینکه سود استیک رمزارز آنقدر زیاد نیست، این روش برای افرادی مناسب است که مقدار قابل توجهی ارز دیجیتال دارند که می‌خواهند آن را برای مدت طولانی نگه‌داری کنند.

هیجان‌انگیز است که با استیک ارز دیجیتال می‌توانید درآمد پسیو کسب کنید. اما امکان استیک برای همه رمزارزها از جمله بیت کوین وجود ندارد. در این مقاله، صفر تا صد استیکینگ رمزارزها را با هم مرور می‌کنیم.

خلاصه مقاله

 • در استیکینگ دارایی‌های خود را به عنوان وثیقه قفل کرده تا در امنیت شبکه همکاری و از این راه سود به دست آورید.
 • در اثبات سهام کاربران دارایی‌های رمزارزی خود را قفل کرده و هر دفعه یکی از آنها برای اعتبارسنجی بلوک‌ها انتخاب می‌شود.
 • برای استیکینگ لازم است که رمزارز شما دارای بلاکچین اثبات سهام باشد.
 • برای شروع استیکینگ بهتر است یک ارز دیجیتال با گواه اثبات سهام را خریداری کنید.

استیکینگ ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال در ازای ایمن‌سازی شبکه‌های خود به افراد مبالغی پرداخت می‌کنند، مثال بارز در این زمینه ارز دیجیتال محبوب بیت‌ کوین است که از الگوریتم اثبات کار یا POW) proof of work) بهره می‌برد. با این حال، استخراج رمزارزها معایبی همچون مصرف زیاد انرژی، پیچیدگی‌های سخت‌افزاری و فنی را به‌ همراه دارد (برای مثال خرید و راه‌اندازی ماینر ASIC نیازمند سطح خاصی از دانش است). این دو از موارد دلسرد کننده‌ای برای علاقمندان به استخراج ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌روند.

در استیکینگ دارندگان رمزارز دارایی‌های دیجیتال خود را به کار گرفته و بدون اینکه نیازی به فروش این دارایی‌ها باشد، درآمد غیرفعال به دست می‌آورند.

استیکینگ را می‌توان معادل رمزارزی حساب پس انداز بانکی دانست. تفاوتش در این است که بانک پول شما را به دیگران وام داده و سود را با شما تقسیم می‌کند. وقتی رمزارزهای خود را استیک می‌کنید، دارایی‌های دیجیتال خود را رمزنگاری کرده تا در حفظ امنیت بلاکچین و دریافت مشوق بابت مشارکت خود فعالیت کنید. بدین معنا که دارایی‌های خود را قفل کرده تا در اداره بلاکچین و حفظ امنیت آن مشارکت کنید. این بازده معمولاً از نرخ بهره‌ای که بانک می‌دهد، بیشتر است.

همچنین استیکینگ را می‌توان مانند ماینینگ یا استخراجی دانست که به منابع کمتری نیاز دارد. پشتیبانی از امنیت و عملکرد شبکه بلاکچین به نگهداری پول در کیف پول‌های ارز دیجیتال نیاز دارد.

برخی از بلاکچین ها از مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کنند. در این سیستم، اعضای حاضر در شبکه که می‌خواهند با اعتبارسنجی تراکنش‌های جدید و اضافه کردن بلوک از بلاکچین پشتیبانی کنند، باید مبلغی از ارزهای دیجتال خود را استیک کنند. در استیکینگ این اطمینان حاصل می‌شود که تنها داده‌ها و تراکنش‌های درست و قانونی به بلاکچین اضافه می‌شوند.

 افرادی که به دنبال فرصت برای اعتبارسنجی تراکنش‌های جدید هستند، مقداری از رمزارزهای خود را به عنوان بیمه یا وثیقه قفل کرده و آنها را برای مدتی نمی‌فروشند و نگه می‌دارند. اگر آنها داده‌های ناقص یا نادرست و کلاهبردارانه را تأیید کنند، به عنوان مجازات بخشی از یا همه دارایی استیک شده را از دست می‌دهند.

برای درک بیشتر استیکینگ به شناخت مفاهیمی مانند اثبات کار (PoW) ماینینگ بیت کوین، اثبات سهام (PoS) ولیدیتورها یا اعتبارسنج‌ها و اثبات سهام نیابتی (delegated proof of stake) که نوع پیشرفته‌تر اثبات سهام است، نیاز دارید.

اثبات سهام مکانیسم اجماعی است که رمزارزهای قابل استیک از آن استفاده می‌کنند تا تضمین کنند که همه تراکنش‌ها ایمن هستند و بدون حضور شخص ثالث یا دستگاه پرداخت تأیید شوند. با استیک کردن رمزارزهای خود می‌توانید در این روند حاضر شوید.

اثبات سهام چیست؟

اگر بدانید که بیت کوین چگونه عمل می‌کند، احتمالاً با اثبات کار هم آشنا هستید. در سیستم اثبات کار ماینرها تراکنش‌های داخل بلوک‌ها را بررسی کرده و برای حل معماهای دشوار ریاضی با هم رقابت می‌کنند و قدرت محاسباتی و امکان اضافه شدن بلوک بعدی را افزایش می‌دهند. هدف ماینرها از این کار حفاظت از شبکه و ایمنی آن است.

اثبات سهام به خاطر نیاز به اجماع یا توافقی غیرمتمرکز بدون متحمل شدن هزینه‌های بالای محاسباتی پدید آمد. اثبات سهام الگوریتم اجماعی است که کاربران در آن کوین‌های خود را قفل یا استیک کرده و این پروتکل به صورت تصادفی هر دفعه یکی از آنها را برای اعتبارسنجی بلوک بعدی انتخاب می‌کند. احتمال انتخاب شدن با تعداد کوین‌ها همبستگی دارد یعنی هرچه کوین‌های بیشتری را قفل کنید، شانس بیشتری خواهید داشت که انتخاب شوید.

برخلاف اثبات کار که افراد شرکت کننده در آن براساس توانایی حل مسائل پیچیده ریاضی انتخاب می‌شوند، اثبات سهام به این کار وابسته نیست. در عوض براساس تعداد کوین‌هایی است که استیک می‌شوند.

اگرچه بعضی‌ها با افزایش مقیاس پذیری به خاطر اثبات سهام موافق نیستند، اما شبکه اتریوم با به روزرسانی خود به نام اتریوم 2 از اثبات کار به اثبات سهام تغییر مسیر داد.

اعتبارسنجی اثبات سهام

رمزارزهایی که از گواه اثبات سهام بهره می‌برند را می‌توان استیک کرد. ولیدیتورها یا اعتبارسنج‌ها هرچه مقدار بیشتری استیک کنند، شانس بیشتری برای اضافه کردن بلوک‌ها و به دست آوردن پاداش خواهند داشت.

لازم نیست که استیکینگ فقط به توکن های تنها یک فرد محدود شود. یک دارنده توکن می‌تواند در استخر استیکینگ شرکت کرده و گردانندگان این استخر بار سنگین اعتبارسنجی تراکنش‌ها در بلاکچین را به دوش بکشند.

هر بلاکچین قواعد خود را برای اعتبارسنج‌ها یا ولیدیتورها دارد. به عنوان نمونه در اتریوم لازم است هر ولیدیتور حداقل 32 اتریوم را نگهداری کند.

بیشتر بخوانید: ولیدیتور ارز دیجیتال

نحوه‌ی کار استکینگ چگونه است؟

اگر رمزارزی دارید که از بلاکچین اثبات سهام استفاده می‌کند، می‌توانید توکن های خود را استیک کنید. در استیکینگ دارایی‌های شما قفل می‌شوند تا در حفظ امنیت بلاکچین مربوطه مشارکت کنید. ولیدیتورها در عوض قفل کردن دارایی‌ها و مشارکت در اعتبارسنجی شبکه، پاداش‌هایی را به صورت رمزارزهای استیک شده دریافت می‌کنند که به آنها پاداش استیکینگ می‌گویند.

همچنین می‌توانید یک کیف پول رمزارزی را که از استیکینگ پشتیبانی می‌کند، به راه بیندازید.

هنگام استیک، ارز دیجیتال شما در یک قرارداد هوشمند فریز یا به عبارتی استیکینگ می‌گردد و با تایید کاربر، تراکنش‌ها آغاز می‌شوند. این کار در بسیاری از موارد خود به خود صورت گرفته و نیازی به تایید کاربر ندارد. در حقیقت توافق‌نامه‌ی بین استیکر (فردی که استیکینگ می‌کند) و شبکه بلاک‌ چین بسیار ساده است.

با آنکه قوانین استیکینگ ارز دیجیتال در هر شبکه متفاوت است به کمک موارد ذیل می‌توان یک شمایل کلی از توافقنامه‌ی استیکینگ بدست آورد:

 1. استیکر قبول می‌کند که تنها تراکنش‌های معتبر شبکه را تأیید کرده و از تصویب تراکنش‌های تکراری خودداری نماید.
 2. با تایید تراکنش‌های معتبر، کاربر از پاداش استیکینگ شبکه برخوردار می‌گردد.
 3. هرگونه تایید تراکنش‌های غیر قانونی می‌تواند منجر به از دست دادن بخشی یا تمام دارایی استکینگ شده‌ی کاربر شود.

استیک ارز دیجیتال گزینه‌ی بسیار آسانتری در مقایسه با استخراج مستقیم ارز دیجیتال بوده و در نتیجه «درآمد منفعل یا پسیو» بسیار ایده آلی برای افرادی است که خواهان پشتیبانی از ارزهای دیجیتال همزمان با کسب درآمد غیر مستقیم هستند.

در حالی که استیکینگ از آینده‌ی روشنی در دنیای رمزنگاری برخوردار است، اما بهتر است خاطر نشان کنیم که به اندازه‌ی استخراج بیت کوین، از سال 2009 (یعنی سال آغاز به کار بیت کوین) قدمت ندارد. به عبارت دیگر، استکینگ فرایندی نوپا اما آینده‌دار است.

چگونه با استیک کردن ارز دیجیتال پول به دست بیاوریم؟

وقتی یکی از برنامه‌های استیکینگ را انتخاب می‌کنید، به شما اطلاع می‌دهد که پاداش استیکینگ آن چه خواهد بود. بعد از انجام استیکینگ، پاداش وعده داده شده را دریافت خواهید کرد. در این برنامه‌ها بازده به صورت همان رمزارزهای استیک شده پرداخت می‌شوند که می‌توانید آنها را به عنوان سرمایه نگه دارید، دوباره آنها را استیک کرده یا با پول نقد یا سایر ارزها مبادله کنید.

چگونه استیکینگ را انجام دهم؟

شاید استیکینگ در ابتدا به نظرتان دشوار باشد؛ اما وقتی یک بار آن را انجام دهید، برایتان ساده می‌شود.

1. یک ارز دیجیتال با گواه اثبات سهام بخرید

رمزارزی که از اثبات سهام برای اعتبارسنجی و تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند، ضروری است. برای این کار می‌توانید تعدادی از رمزارزهایی مانند پولکادات (DOT)، اتریوم (ETH)، سولانا (SOL) و کاردانو و تزوس(XTZ) که از رمزارزهای محبوب اثبات سهام هستند را بخرید.

2.رمزارزهای خود را به یک کیف پول در بلاکچین منتقل کنید

رمزارزهای شما در صرافی که آنها را خریده‌اید، در دسترس خواهند بود. بیشتر صرافی‌ها پکیج‌های متنوعی را برای استیکینگ ارائه می‌کنند و شما می‌توانید مورد مناسب خود را از بین آنها پیدا کنید. همچنین می‌توانید رمزارز خود را در مناسب‌ترین کیف پول بلاکچینی ذخیره کنید. شما می‌توانید یک کیف پول نرم افزاری را دانلود کرده یا یک کیف پول سخت افزاری بخرید.

بعد از باز شدن کیف پول، گزینه deposit یا سپرده گذاری را انتخاب کرده و نوع رمزارزهایی را که می‌خواهید، مشخص می‌کنید. به اکانت صرافی خود رفته و گزینه Withdraw crypto یا برداشت ارز دیجیتال را انتخاب نمایید. برای انتقال رمزارزهای خود از حساب صرافی به کیف پول، آدرس کیف پول خود را در صرافی کپی پیست کرده و برداشت را تأیید کنید. مقالات زیادی برای انتقال ارز از صرافی‌ها به کیف پول‌ها با ذکر جزئیات نوشته شده‌اند که می‌توانید از آنها بهره بگیرید.

3.به یک استخر استیکینگ ملحق شوید

استخر استیکینگ از ترکیبی از سرمایه‌های رمزارزی سرمایه‌گذاران مختلفی تشکیل شده که امیدوارند پاداش دریافت کنند. برای انتخاب استخر استیکینگ موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • حداقل کارمزد: بیشتر استخرهای استیکینگ، درصد کمی از پاداش‌ها و چیزی حدود 2 تا 5 درصد را دریافت می‌کنند که این کارمزدها بسته به رمزارز فرق می‌کنند.
 • قابل اطمینان بودن: همیشه از استخرهای استیکینگی استفاده کنید که برای پیشگیری از خرابی، چالش‌ها و از دست دادن سرمایه همیشه از سرورهای خوب استفاده می‌کنند.
 • اندازه: احتمال کمتری وجود دارد که استخرهای کوچک‌تر برای اعتبارسنجی بلوک‌ها انتخاب شوند اما وقتی هم که انتخاب می‌شوند لازم نیست پاداش را بین تعداد زیادی تقسیم کنند. استخرهایی با اندازه متوسط برای بیشتر سرمایه گذاران بهترین گزینه محسوب می‌شوند.

آیا دریافت پاداش‌های استیکینگ سودآور است؟

دانستن اینکه کدام ارز دیجیتال سود استکینگ قابل توجهی دارد بسیار ساده است. با بازدید از سایت StakingRewards.com می‌توان رتبه‌بندی برترین توکن/رمزارزهای موجود را مشاهده کرد. این رتبه‌بندی شامل اطلاعات دیگری همچون نرخ سود هر ارز دیجیتال، درصدی که آن رمزارز استکینگ می‌شود و داده‌های مفید دیگری است.

پاداش استیکینگ چگونه محاسبه می شود؟

هیچ الگوی جهانی برای محاسبه پاداش استیکینگ وجود ندارد، چون این پاداش‌ها در هر بلاکچین متفاوتند.

با کیف پول اکسودوس به راحتی ارز دیجیتال تزوس را استیک کنید

در این مثال سعی داریم به شما چگونگی استیکینگ رمزارز محبوب تزوس (XTZ) را آموزش دهیم! اگرچه روش‌های گوناگونی برای این کار وجود دارند، با استفاده از کیف پول اکسودوس (Exodus) به راحتی و تنها با چند کلیک ساده این کار انجام می‌شود. در تصویر زیر این فرایند نمایش داده شده است.

با دانلود و نصب کیف پول اکسودوس شروع به کسب درآمد از پاداش استیکینگ رمزارز تزوس (XTZ) نمایید.

منظور از استیکینگ سرد ارزهای دیجیتال چیست؟

استیکینگ سرد به فرایند استیکینگ و نگهداری یک ارز دیجیتال در حالت آفلاین مانند کیف پول سخت‌افزاری گفته می‌شود. بنابراین تا هنگامی که فرد استیک کننده، رمزارز موردنظر را در کیف پول آفلاین (سخت افزاری) مربوطه نگه دارد پاداش‌های استیکینگ به وی تعلق خواهد گرفت. باید خاطر نشان کرد که با انتقال دارایی استیکینگ شده به یک آدرس جدید استیکر از دریافت پاداش‌های استیکینگ ارز دیجیتال محروم خواهد ماند.

استکینگ اتریوم به چه صورت است؟

شبکه‌ی اتریوم تا مدت‌ها فقط از یک مکانیسم اجماع اثبات کار بهره می‌برد، اما اکنون با انتقال به سیستم اثبات سهام امکان استیکینگ اتریوم فراهم است. سرمایه‌گذاران می‌توانند اتریوم خود را استیک کرده و از درآمد پسیو آن بهرمند شوند.

اگر به فکر ایجاد نود استیک خود هستید لازم است تا حداقل 32 واحد اتریوم در اختیار داشته باشید، اگر چه با ظهور و رونق سرویس‌هایی همچون استخرهای استیکینگ امکان این وجود دارد تا با مقادیر بسیار کمتری این کار را انجام دهید. 

استخر استیکینگ هنگامی تشکیل می‌شود که چندین نفر از افرادی که ارز دیجیتال دارند، منابع خود را ادغام کنند تا شانس آن‌ها برای انتخاب به عنوان ولیدیتور یا اعتبارسنج بلاک‌ها و دریافت پاداش بیشتر، افزایش یابد. آن‌ها قدرت استیکینگ خود را ترکیب کرده و پاداش‌های بلاک نهایی را متناسب با سهم هر فرد از ارزهای استیک شده بین افراد تقسیم می‌کنند.

مزایای استیکینگ

 • کسب درآمد غیرفعال: اگر برنامه‌ای برای فروش توکن های خود در آینده‌ای نزدیک ندارید، استیکینگ برای شما درآمدی غیرفعال را به همراه می‌آورد.
 • شروع آسان: خیلی سریع می‌توانید با استفاده از یک صرافی یا کیف پول ارز دیجیتال، استیکینگ را آغاز کنید.
 • پشتیبانی از پروژه‌های رمزارزی مورد علاقه خود: با استیکینگ می‌توان به امنیت و کارآمدی پروژه‌های بلاکچینی که حمایت می‌کنید، کمک کرد. با استیک کردن بخشی از وجوه خود، بلاکچین را نسبت به حملات مقاوم‌تر کرده و قدرت آن برای پردازش تراکنش‌ها را بالا می‌برید.
 • مصرف کمتر انرژی: استیکینگ نسبت به ماینینگ برق کمتری مصرف می‌کند، چون به قدرت پردازش کمتری نیاز دارد. کاهش مصرف انرژی باعث کمک به محیط زیست و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

ریسک های استیکینگ

وقتی توکن‌ها را استیک می‌کنید، بسته به برنامه متعهد می‌شوید که آنها را برای چند هفته یا چند ماه نگه دارید. طی این زمان نمی‌توانید آنها را به پول نقد تبدیل کرده یا ترید کنید. رمزارزها بسیار سرمایه‌گذاری پرنوسانی هستند و نوسانات دو رقمی قیمت در زمان سقوط بازار رایج است.

اگر در برنامه‌ای رمزارزهای خود را برای استیکینگ قفل کرده‌اید، نمی‌توانید طی بازار نزولی آنها را بفروشید. پلتفرم استیکینگ بازده سالانه سودمندی را ارائه می‌دهد؛ اما اگر قیمت توکن‌های استیک شده افت کنند، باز هم دچار ضرر می‌شوید.

بسیاری از شبکه‌ها از جریمه‌ای به نام اسلشینگ (slashing) برای مجازات ولیدیتورهایی استفاده می‌کنند که اقدامات نادرستی انجام داده‌اند و بخشی از رمزارزهای استیک شده آنها در شبکه را از بین می‌برند. اگر با ولیدیتوری متقلب استیک کرده باشید، به همین دلیل بخشی از سرمایه خود را از دست می‌دهید.

همچنین استیکینگ با ریسک‌هایی همچون نوسانات ارز، احتمال هک صرافی‌ها و نداشتن کنترل کامل بر رمزارزهای خود همراه است.

آیا رمزارز استیک کنم یا نه؟

استیکینگ گزینه خوبی برای سرمایه گذارانی است که خواهان کسب سود از سرمایه بلندمدت خود هستند و نگران نوسانات کوتاه مدت قیمتی نمی‌شوند. اگر پول خود را در زمانی کوتاه مدت و پیش از پایان دوره استیکینگ نیاز دارید، نباید آن را برای استیکینگ قفل کنید.

پیش از استیکینگ، دوره استیکینگ را چک کنید تا بفهمید که چقدر طول می‌کشد و زمانی که در آخر قصد دارید پول برداشت کنید، بازپس گیری پولتان چقدر طول می‌کشد. تنها با شرکت‌هایی خوشنام و با استانداردهای بالای امنیتی کار کنید. اگر نرخ سود از حد معقول بیشتر بوده و آنقدر زیاد است که به نظر واقعی نمی‌آید، باید احتیاط کنید. در آخر اینکه استیکینگ نیز مانند هر سرمایه‌گذاری رمزارزی احتمال ضرر بالایی به همراه دارد. تنها مقدار پولی را استیک کنید که توان از دست دادنش را دارید.

هر لحظه به محبوبیت استیکینگ افزوده می گردد

محبوبیت مکانیسم اجماع اثبات سهام در شبکه‌ی رمزارزها به سرعت درحال افزایش است، زیرا از مکانیسم اثبات کار مقرون به‌صرفه‌تر است، به خرید تجهیزات گران نیازمند نیست، مصرف انرژی کمتری دارد، با محیط زیست سازگارتر است و در نهایت پاداش‌های استیکینگ ارز دیجیتال از ارزش مطلوبی در مقایسه با سرمایه‌گذاری سنتی برخوردارند.

این مقاله جنبه آموزشی دارد و نباید به عنوان توصیه اکید استفاده شود. در این مقاله سعی کردیم تا حد امکان استیکینگ را بررسی کنیم. در صورتی که در این زمینه سوالی دارید، لطفا در بخش نظرات مطرح نمایید.

مشاوره رایگان سرمایه گذاری ارز دیجیتال

اگر در مورد سرمایه گذاری در بازار ارز های دیجیتال یا استفاده از سبد های سرمایه گذاری بینوست سوال دارید فرم زیر را پر کنید تا در سریعترین زمان کارشناسان بینوست با شما تماس بگیرند .

 

دسته بندی شده در:

به وبینار هفتگی ما بپیوندید

هر هفته، ما در وبینار خود به بررسی آخرین اخبار بازار رمزارزها می‌پردازیم، سبدهای بینوست را معرفی می‌کنیم و به سوالات شما پاسخ می‌دهیم.

 • 🔍 آیا به دنبال آخرین روندهای بازار هستید؟
 • 🔍 می‌خواهید بیشتر درباره سبدهای سرمایه‌گذاری دیجیتال بدانید؟
 • 🔍 سوالاتی در مورد استراتژی‌های سرمایه‌گذاری دارید؟

همین حالا ثبت‌نام و در جلسه ما شرکت کنید تا از مشاوره‌های ارزشمند متخصصان ما بهره‌مند شوید.

زمان دقیق وبینار: اولین دوشنبه هر ماه، ساعت ۱۵

ثبت نام

این فرصت را از دست ندهید!

در اینستاگرام بینوست جدید ترین مطالب را به صورت خلاصه و روزانه دریافت کنید