بازده سرمایه‌ گذاری (ROI) به زبان ساده

بازده سرمایه‌ گذاری (ROI) به زبان ساده

به نظر شما سرمایه‌گذاری کردن بدون دانستن اینکه چقدر سود به دست آوردید فایده‌ای دارد؟ آیا می‌توان بدون به دست آوردن بازده سرمایه‌ گذاری(ROI) در مورد سودآور بودن یک سرمایه‌گذاری نظری داد؟ درست در همین نقطه است که فرمول بازده سرمایه‌ گذاری (ROI) به کمک سرمایه‌گذاران خواهد آمد و به این افراد کمک می‌کند تا متوجه شوند که آیا سرمایه‌گذاری آنها مفید بوده است یا نه.

ممکن است پس از شنیدن کلمه‌ی بازده سرمایه ‌گذاری ترسیده باشید و تصور کنید که برای به دست آوردن بازده یک کسب‌وکار باید معادلات بسیار سخت ریاضی را انجام دهید. اما باید به شما بگوییم که فرمول محاسبه‎‌ی ROI بسیار راحت است و تنها شامل محاسبات اصلی ریاضی است.

بگذارید این فرمول را با بیان یک مساله برای شما شرح دهیم.

فرض کنید آقای محمدی در سال ۱۳۹۶ سهام یک شرکتی را به قیمت ۲۰ میلیون تومان خریده است پس از گذشت سه سال سهام همان شرکت را می‌تواند به قیمت ۵۰ میلیون بفروشد.به طور قطع آقای محمدی سود کرده است اما برای تعیین دقیق سود به نظر شما باید چه کاری انجام داد؟

در همین نقطه است که فرمول بازده سرمایه‌گذاری به ما کمک خواهد کرد. این فرمول به این شکل است:

بازده سرمایه گذاری =(درآمد سرمایه‌گذاری – هزینه سرمایه‌گذاری) /هزینه سرمایه‌گذاری

براساس این فرمول بازده سرمایه ‌گذاری برای آقای محمدی برابر است با ۱٫۵ یعنی میزان سرمایه‌ی آقای محمدی در مدت سه سال ۱٫۵ برابر شده است. به نظر می‌رسد آقای محمدی سرمایه‌گذاری خوبی انجام داده است.

اگر به دنبال یادگیری بازده سرمایه‌گذاری(ROI) به زبان ساده هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی زیر را ببینید.

در این ویدیو خواهید دید:

  • مثال ساده در مورد بازده سرمایه ‌گذاری
  • توضیح ROI

در سرمایه گذاری ارز دیجیتال نیز بازده سرمایه گذاری بسیار مهم است به همین دلیل بهتر است پیش از سرمایه گذاری ارز دیجیتال با یک تیم حرفه ای مشورت کنید. یکی از بهترین تیم های مشاوره سرمایه گذاری ارز دیجیتال بینوست است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.