برنامه غیرمتمرکز (Dapp) به زبان ساده

برنامه غیرمتمرکز (Dapp) به زبان ساده

برنامه های غیر متمرکز(Dapp)  چه هستند؟

برنامه غیرمتمرکز (Dapp) یک روش جدید و اساسی برای ساختن برنامه های کاربردی هستند. اما آیا کسی از آن استفاده خواهد کرد؟

وقت آن رسیده است که واسطه‌ها را حذف کنیم. چرا وقتی می‌­توانید از برنامه‌ای استفاده کنید که شما را به خدمات جاری یک شرکت به طور مستقیم متصل کند به یک شرکت واسطه  برای ارائه­‌ی خدمات روی می‌آورید؟ این حرفی است که توسط سازندگان برنامه های غیر متمرکز زده شده است. در این مقاله درباره اینکه  برنامه‌های غیرمتمرکز چه هستند، نحوه­‌ی عملکرد آنها  چگونه است و برخی از چالش هایی که این نوع برنامه‌ها با آن روبرو هستند،مرور کلی خواهیم داشت.

منظور از برنامه غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟

Dapp ها، برنامه‌های غیر متمرکز هستند. عملکرد این نوع برنامه‌ها مانند برنامه‌های معمولی است، اما تفاوت اصلی برنامه‌های غیرمتمرکز در این است که آنها در یک شبکه نظیر به نظیر ، مانند بلاک‌چین اجرا می شوند. این بدان معنا است که هیچ شخصی یا نهادی، کنترل شبکه را در اختیار ندارد.

سایر ویژگی های کلیدی عبارتند از:

  • این شرکت باید متن باز یا منبع باز (تمام افراد حاضر در شبکه و یا خارج از شبکه به راحتی می‌توانند به کدهایی که برنامه توسط آنها نوشته شده دسترسی پیدا کنند.) باشد و به تنهایی فعالیت کند بدون اینکه نهادو یا سازمانی آن را کنترل کند.
  • داده‌ها و سوابق باید عمومی باشد.
  • برای حفظ امنیت شبکه باید از یک توکن رمزنگاری (در دنیای ارزهای دیجیتالی به هرچیز باارزشی توکن گفته می‌شود، مثلا بیت‌کوین یک توکن است.) شده، استفاده کند.

در حال حاضر ، بسیاری از کارشناسان دنیای اقتصاد بر این عقیده هستند که یاید از این نوع برنامه‌ها حمایت شود؛ زیرا در آینده‌ی نه چندان دور برنامه های غیر متمرکز به یک صنعت بزرگ و کامل تبدیل خواهند شد.

منظور از برنامه غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟

مزایای استفاده از برنامه غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟

برنامه های غیر متمرکز چندین جنبه­‌ی جالب دارند:

  • مقاوم در برابر سانسور : بدون هیچ نقطه ی شکستی، کنترل این شبکه توسط دولت‌ها یا افراد قدرتمند بسیار دشوار است.
  • بدون خرابی : با تکیه بر یک سیستم نظیر به نظیر این برنامه‌ها می‌توانند تضمین کنند که حتی اگر کامپیوترهای شخصی یا بخش هایی از شبکه از کار بیفتند نیز این شبکه به کار خود ادامه خواهند داد.
  • مبتنی بر بلاک‌چین : از آنجا که از قراردادهای هوشمند بر روی بلاک چین(قراردادهای الکترونیکی که مفاد قرارداد به صورت کد در آنها نوشته شده است و امکان کلاه‌برداری از طرفین گرفته می‌شود.) ساخته شده است. براحتی می توان ارزهای دیجیتالی را در کارکردهای  اساسی برنامه های غیر متمرکز ادغام کرد.
  • منبع آزاد : توسعه‌­ی گسترده‌­ی این اکوسیستم، توسعه دهندگان برنامه های غیر متمرکز را تشویق می کند تا Dappهای بهتر و با عملکردهای مفید یا جالب‌تر بسازند.

نقاط ضعف آن چیست؟

در حالی که برنامه غیرمتمرکز (Dapp) تعهد می‌دهد که بسیاری از مشکلات کلیدی که برنامه‌های عادی با آن روبرو هستند را اصلاح کند، اما خود این نوع برنامه‌ها نیز مشکلاتی دارند که در ادامه این مشکلات را برای شما شرح خواهیم داد.

  • هک ها : بسیاری ازDappها با قراردادهای هوشمند اپن سورس اجرا می شوند. این موضوع به هکرها این امکان را می دهد تا تمام این شبکه‌ها را مورد بررسی قرار دهد و برنامه‌ای که در بخش برنامه‌نویسی دچار ضعف هست را هک کنند. از این نوع اتفاق‌ها در دنیای رمز ارزها زیاد پیش آمده است.
  • نحوه استفاده : بسیاری از برنامه غیرمتمرکز (Dapp) رابط کاربری ضعیفی دارند و به همین دلیل بسیاری از کاربرانش را از دست داده، اما اعتقاد بر این است که این مسئله با گذشت زمان بهبود خواهد ­یافت.
  • کاربران : مانند بسیاری از برنامه های موجود در نسخه­‌ی ۲٫۰ وب ، هر چه تعداد کاربران برنامه های غیر متمرکز بیشتر باشد ، شبکه در ارائه­‌ی خدمات بهتر عمل خواهد کرد. این موضوع با عنوان اثر شبکه(the Network Effect) شناخته می­شود.

در برنامه های غیر متمرکزی که تعداد کاربران آن کم است، پس تعامل نیز کمتر است  و تعامل کم به معنی امنیت پایین شبکه است. زیرا امنیت یک برنامه غیرمتمرکز به میزان تعاملی که در درون شبکه انجام می‌شود بستگی دارد.

مزایای استفاده از برنامه غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟

چه نوع برنامه های غیر متمرکزی وجود دارد؟

وب سایت State Of The Dapps بیش از ۲،۰۰۰ برنامه غیرمتمرکز (Dapp) ساخته شده در شبکه­‌ی اتریوم را فهرست کرده است. براساس گزارشات در حال حاضر محبوب ترین برنامه‌های غیر متمرکز ، پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است. این Dapp‌ها باعث می شوند که افراد بدون نیاز به یک ناظر متمرکز مانند آنچه که در صرافی های Binance و Coinbase هست،  یکارز دیجیتال را اکسچنج کنند.

کریپتوکیتیز(CryptoKitties) چیست؟

کریپتوکیتیز(نام یک بازی بر پایه‌­­ی بلاکچین است) یکی از بدنام ترین و پرکاربردترین برنامه غیرمتمرکز (Dapp) در شبکه­‌ی اتریوم است. زمانی اخبار مربوط به این بازی زیاد شد که  سطح بالای تراکنش‌های مربوط به آن باعث کاهش سرعت شبکه اتریوم شد. دراین برنامه کاربران به خرید ، پرورش و جمع آوری گربه های دیجیتال می‌پردازند. این گربه ها توکن­‌های منحصر به فرد دیجیتالی هستند که با استفاده از استاندارد اتریوم ERC-721 ساخته شده اند. این بدان معنی است که هیچ کس قادر به تکرار یا سرقت آنها نیست.

گرانترین کریپتوکیتی ، با قیمت ۱۷۰ هزار دلار فروخته شد و یک میلیون دلار کریپتوکیتی به نام وُل کَت (Vulcat) در ۱۳ سپتامبر ایجاد شده است.

یک روش جدید برای ایجاد یک تجارت

از آنجا که Dapps ها برنامه­‌ی غیر متمرکز هستند ، این امر به منجر به ایجاد یک روش کاملاً جدید برای ایجاد یک تجارت شده است. یکی از جالب ترین نمونه ها رمزارز آگور است که یک مارکت پلیس شرط بندی غیرمتمرکز  ایجاد کرده است. در حال حاضر این شبکه توسط کاربران آن نگهداری و اداره می شود.

کلاه‌برداری در برنامه غیرمتمرکز (Dapp)

متأسفانه برنامه های غیرمتمرکز می توانند در برابر هک آسیب پذیر باشند. Fomo3D یکی از این کلاهبرداری ها بود. Fomo3D یک برنامه ی مبتنی بر اتریوم بود که کاربران مقدار کمی اتریوم را درون یک پات قرار می­دادند و آخرین شخصی که این کار را انجام دهد برنده­‌ی کل اتریوم ها می‌شد.

این کار به نظر درست می‎رسد اما اینطور نبود ، ربات­های این برنامه طوری برنامه ریزی شده بودند تا از لحاظ تئوری مطمئن شوند این برنامه تا همیشه ادامه داشته باشد. با این حال ، یک نفر موفق به برنده شدن در این برنامه شد. در حقیقت با انجام معاملات بی شمار و با هزینه های بالای تراکنش ، یک هکر شبکه­‌ی اتریوم را کند کرد تا ربات ها نتوانند معاملات خود را انجام دهند. این بدان معناست که هیچ کس برنده ی این بازی نشده و جوایز توزیع شدند. این هکر ناشناس به میزان ۱۰۴۶۹ اتریوم  کلاهبرداری شده را از کشور خارج کرد در آن زمان ارزش این مقدار اتریوم ۳ میلیون دلار بود. این اتفاق برای افرادی که روی برنامه های غیرمتمرکز برای اکسچنج رمز ارز ها حساب باز کرده بودند به یک داستان عبرت آموز تبدیل شده است.

مزایای استفاده از برنامه غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟

آینده برنامه غیرمتمرکز (Dapp)

برنامه غیرمتمرکز (Dapp) هنوز در مراحل اولیه­‌ی خود هستند. با این حال ، در حال حاضر هزاران برنامه­‌ی غیرمتمرکز وجود دارد که خدمات بی شماری را ارائه می دهند: مانند بازی ها ، صرافی‌های ارزهای دیجیتال و….

به نظر می‌رسد توسعه دهندگان شبکه­‌ی این  نوع برنامه ها ، هنوز چالش های زیادی برای حل کردن دارند. مقیاس پذیری ، امنیت و تجربه­‌ی کاربری از جمله این موارد هستند. پس از انجام این کار ، برنامه های غیر متمرکز می‌تواند آغازگر یک انقلاب در عصر حاضر باشد.

به طور کلی به نظر می‌رسد در آینده ارزهای دیجیتال بخشی از زندگی روزمره‌ی ما خواهند شد به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم سرمایه گذاری ارز دیجیتال را جدی بگیرید، اگر در مورد این نوع سرمایه گذاری سوالی داشتید می‌توانید سوالات و مشکلات خود را با تیم مشاوره‌ی سرمایه گذاری ارز دیحیتال بینوست مطرح کنید، این تیم با سابقه‎‌ی بالایی که در این حوزه دارد می‌تواند به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.