بلاک چین چیست: هر آنچه که در مورد آن باید بدانید

بلاک چین چیست: هر آنچه که در مورد آن باید بدانید

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک سابقه آنلاین از مبادلات رمزنگاری است. بلاک چین در قلب ارزهایی مانند بیت کوین قرار دارد و می تواند برای مستند سازی معاملات مالی، جابه‌جایی کالا یا خدمات و یا مبادله اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد.  در این مقاله قصد داریم سوال « بلاک چین چیست» را به طور کامل پاسخ دهیم.

یک بلاک چین خیلی ساده، معاملات را به صورت آنلاین ضبط می‌کند. این معاملات می توانند شامل پول، جابه‌جایی کالا و یا تبادل اطلاعات باشد. در این مقاله ما می خواهیم فناوری بلاک چین را به طور کامل بررسی نموده و توضیح دهیم که این تکنولوژی چرا تا این حد پتانسیل دارد.

شیرجه در عمق مفهوم بلاک چین

بلاک چین مجموعه ای از بایگانی‌هایی است که روزانه در حال رشد هستند، این بایگانی‌ها با استفاده از سیستم رمزنگاری و بر اساس به هم پیوستن بلوک های مختلف ذخیره می‌شوند. بسیاری از ایده های هوشمندانه بر روی بلاک چین ساخته شده است.

اولین نکته در خصوص عملکرد بلاک چین نحوه نگه داشتن سوابق در آن است. اکثر مردم از بلاک چین به عنوان سیستم دفترچه توزیع شده یا DLT یاد می کنند. در این سیستم سابقه ای از تمام تراکنش‌ها وجود دارد. در نتیجه، هر بار که چیزی در بلاک چین تغییر می کند، همه افراد در شبکه از آن مطلع می‌گردند و باید در مورد آن تغییر توافق نمایند. این امر باعث می شود که هک کردن و دستکاری اطلاعات بر روی یک بلاک چین بسیار دشوار باشد.

چه چیزی بلاک چین را هیجان انگیز می کند؟

عوامل زیادی  وجود دارد که بلاک چین را بسیار هیجان انگیز می کند. غیر متمرکز بودن اصلی ترین دلیل آن است. امروزه بیشتر اینترنت متمرکز است. اکثریت قریب به اتفاق خدماتی که می‌گیریم و سایت‌هایی که بازدید می کنیم از قبیل بانک، Netflix، Google و… داده های خود را در یک پایگاه داده نگه‌داری می‌کنند و همه آنها یک سیستم متمرکز دارند؛ اما بلاک چین یک سیستم غیر متمرکز است. این بدان معناست که داده ها به جای اینکه در یک مکان ذخیره شوند در شبکه زندگی می کنند.

چرا بلاک چین انتخاب درستی است؟

در سیستم های متمرکز کنونی، چالش‌های زیادی وجود دارد. این چالش‌ها عبارتند از:

 • امنیت :اگر پایگاه داده های متمرکز هک شوند، می توانند همه داده ها را یکباره فاش کنند که به تازگی هم شاهد این اتفاق بوده ایم.
 • هزینه : ساختن سیستم‌های متمرکز اغلب گران است زیرا یک شرکت باید تمام ظرفیت دیجیتال را تامین کند تا یک سیستم بتواند یکنواخت اجرا شود.
 •  متمرکز بودن: داده های شما در سیستم های متمرکز؛ متعلق به شما نیستند غالبا توسط شبکه هایی که داده ها را به آنها داده اید مورد استفاده قرار می گیرند.
 • شفافیت: امروزه مهم است که اطلاعات توسط چه کسی، برای چه کاری، چگونه و در چه منطقه ای استفاده می شود و اینترنت غیر متمرکز می تواند همه این ها را تغییر دهد.

ایده بلاک چین از اوایل دهه 90 در میان رمزنگاران مورد بحث قرار گرفته است؛ اما ساتوشی ناکاموتو مفهوم امروزی آن را ایجاد نمود.

سیستم های غیر متمرکز قدیمی تر

سیستم های Limewire  و Napster نمونه ای از خدمات غیر متمرکز قدیمی تر بودند؛ اما آنها یک نقص بزرگ داشتند، به این صورت که سرویس ها  در سیستم‌های نام برده شده به خوبی قادر به جلوگیری از تکرار پرونده ها  نبودند که به این مشکل دوبار خرج کردن گفته می‌شود.

مشکل دوبار خرج کردن  موجب هدر رفتن پول مردم با استفاده چندین باره  از دارایی ها می گردید. بانک شما با چک کردن پایگاه داده متمرکز خود، این مشکل را حل می کند تا ببیند یک دارایی بیش از یک بار هزینه شده است و یا خیر. بلاک چین بدون نیاز به یک پایگاه داده متمرکز این مشکل را حل می نماید.

چه کسی بلاک چین را اختراع کرد؟

ایده بلاک چین از اوایل دهه ۹۰ در میان رمزنگاران مورد بحث قرار گرفته است؛ اما ساتوشی ناکاموتو مفهوم امروزی آن را ایجاد نموده است. بیت کوین سیستمی است که روی بلاک چین ساخته شده است.

چرا بلاک چین خاص است؟

چون یک سیستم است. بدین معنی که وقتی امروزه همه چیز را به صورت آنلاین خریداری می‌کنیم، مجبوریم که به تعدادی از افراد اعتماد کنیم. این افراد می‌توانند: فروشنده ، خریدار، یک سیستم پرداخت کننده، یک بانک یا حتی یک وب سایت باشد. اما سیستم بلاک چین به اعتماد زیادی احتیاج ندارد و به شخص اجازه می دهد بدون شخص ثالث کالا یا خدمات را مبادله کند. به طور کلی بلاک چین به دو دلیلی که در پایین آمده است خاص شده است و این دلایل عبارتند از:

 • بدون واسطه است: یعنی بسیاری از شبکه های امروزی توسط واسطه ها یا آژانس هایی اداره می شوند که غالباً جریان اطلاعات را کنترل می کنند. در یک بلاک چین چنین کنترلی وجود ندارد. این موضوع می تواند منجر به کاهش هزینه ها و سریع‌تر شدن معاملات شود.
 • شفاف است: در یک بلاک چین هر کسی می تواند معاملات را مشاهده نماید.

هیچ دولت و یا گروهی بر روی این تراکنش‌ها کنترل ندارد، از آنجا که بلاک چین یک سیستم غیر متمرکز است، هیچ فرد یا گروهی قادر به کنترل سیستم نیست، به این معنی که همه چیز فقط با اجماع قابل تغییر است.

کاربردهای بلاک چین چیست؟

کاربردهای بلاک چین چیست؟

 • انرژی: انتقال انرژی فرد به فرد و خارج از مرزها
 • زنجیره های تأمین: انواع محموله ها را با شفافیت کامل دنبال کنید. موارد اتصال از بسیاری از گیرنده های مختلف عبور می کند.
 • پلتفرم‌های داده باز:پلتفرم‌های بزرگ کد باز( هر فردی می‌تواند به کدهای پلتفرم دسترسی پیدا کند.) همچنین د در این پلتفرم‌ها دادوستد می‌تواند به صورت ناشناس باشد. داده ها معمولاً به عنوان گردش خون مشاغل اینترنتی توصیف می شوند.
 • دولت ها : از فناوری بلاک چین می توان برای افزایش سرعت کارها در بخش عمومی استفاده کرد.
 • حسابرسی و تنظیم : اگرچه هنوز اجرا نشده است اما فناوری بلاک چین می تواند همانند  شیشه‌ی شفاف در معاملات عمومی باشد که نقش های نظارتی را بطور قابل توجهی سریعتر و آسان تر نماید.
 • بیمه: پرداخت های خود را با شرایط تعیین شده برای پرداخت پرداخت کنید.
 • اینترنت اشیاء: اتصال دستگاه های هوشمند به اینترنت اشیاء و اقتصاد اشتراکی.

آینده بلاک چین چیست؟

بلاک چین با بیت کوین آغاز شد، اما هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و مشخص نیست که در آینده این فناوری بتواند به کجا می رود. پروژه هایی مانند اتریوم و ریپل اصول بلاک چین را گرفته و آن را در جهت های دیگر به کار گرفته است؛ اما این فقط آغاز راه است.

به طور قطع پس از خواندن این مقاله به سوال « بلاک چین چیست» که در ذهن شما وجود داشته به طور کامل پاسخ داده شده است. اگر هنوز هم سوالی در مورد بلاک چین دارید می‌توانید در بخش نظرات سوال خود را با ما مطرح کنید، به سوالات شما در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ خواهیم داد همچنین

اگر به دنبال سرمایه گذاری بیت کوین هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم با تیم مشاوره بینوست مشورت کنید. بینوست به دلیل تجربه بالایی که در حوزه بیت کوین و بلاک چین دارد می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین سرمایه گذاری را در این حوزه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.