وقتی پای سرمایه گذاری به میان باز شود بیت کوین یا طلا دو گزینه ای هستند که انتخاب از میان آن ها چندان آسان نیست، چرا که هم طلا و هم بیت کوین ویژگی‌های مشابهی دارند: هر دو برای پوشش ریسک بوده، عرضه محدود دارند و پناهگاهِ امن سرمایه گذاران در آشفتگی‌های بازار هستند؛ این دارایی‌ها برای متعادل کردن دارایی های نامحدودی نظیر سهام، اوراق قرضه و پول نقد استفاده می‌شوند. با این حال سوالی که برای ما مطرح می‌شود این است که آیا کفه‌ی ترازو به سوی یکی از این دو دارایی سنگین‌تر است یا خیر؟

اگر به سودهای سال جاری نگاهی بیاندازید می‌توانید برای انتخاب بیت‌ کوین یا طلا به یک نظر قطعی برسید. برای مثال طلا امسال با 20 درصد صعود رکورد زد، اما در فروش‌های گسترده‌ی ماه مارس شاهد سقوط چشم گیری نبود و کمتر از 4 درصد ریزش داشت. از سوی دیگر بیت کوین امسال رشد 61 درصدی را تجربه کرد اما شاهد سقوط شدیدتری نیز بود و در ماه مارس 45 درصد اصلاح شد. بررسی این اعداد و ارقام در سطح بزرگ‌تر نشان می‌دهد ریسک‌ها و سودهای بزرگ، هر دو با بیت کوین گره خورده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد بررسی قیمت بیت کوین در هفته ای که گذشت می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

اگر از نظر میانگین سالانه نگاه کنیم، طلا به وضوح از بیت کوین جلوتر است. در این مورد عقب افتادن بیت کوین به علت ثبات این فلز زرد و صعود آن در سه ماهه دوم به همراه عملیاتی شدن بسته‌های محرک اقتصادی کشورها است. اگر به نمودار میانگین سالانه طلا و بیت کوین نگاه کنیم در می‌یابیم که تنها یک برنده – طلا – داریم!

نگذارید متوسط قیمت صعودی اما شیب دار طلا در برابر قیمت تجدیدپذیر بیت کوین شما را فریب دهد، چیزی که به آن پرداختیم فقط در سطح متوسط بود نه بیشتر! با آنکه  ظاهرا میانگین قیمت طلا عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته، اما اگر رشد چشمگیر و مستمر بیت کوین پس از افت قیمت آن در ماه مارس را ببینیم متوجه می‌شویم در واقع از این لحاظ طلا را پشت سر گذاشته است.

طلا امسال را با قیمت 1521 دلار شروع کرد و اکنون کمی بالای 1900 دلار است، در مقابل بیت کوین سال را با قیمت 7200 آغاز کرد و د رحال حاضر روی قیمت 11300 دلار قرار دارد. ممکن است در دورنمای سود سالانه، سرمایه گذاری بر روی طلا بر بیت کوین ارجح تر باشد، این درحالیست که اگر به روند روزانه این دارایی ها نگاه کنیم بیت کوین با اختلاف زیادی جلو خواهد بود.

اگر به دنبال سرمایه گذاری  بیت کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال هستید با تیم مشاوره‌ی سرمایه گذاری بر بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال «بینوست» تماس بگیرید.

دسته بندی شده در:

در اینستاگرام بینوست جدید ترین مطالب را به صورت خلاصه و روزانه دریافت کنید