توضیح بیت کوین به زبان ساده چیست؟بیت کوین یک پول دیجیتالی  موجود در اینترنت است. در حقیقت شبکه‌ی بیت کوین یک بانکداری دیجیتالی است بدون آنکه بانکی وجود داشته باشد. شما می‌توانید در تمام خریدهایتان به جای پول از این ارز دیجیتالی استفاده کنید، البته این تا زمانی امکان پذیر است که طرف مقابل شما نیز این ارز را قبول داشته باشد.

کلیه‌ی معاملات در شبکه‌ی این ارز توسط آدرس‌هایی که در کیف پول‌های بیت کوینی ذخیره شده صورت می‌گیرد( در واقع می‌توان گفت این آدرس‌ها دقیقا مانند شماره حساب بانکی عمل می‌کنند) هم‌چنین تمام معاملات انجام شده در این شبکه‌ در یک دفترچه دیجیتالی همگانی به نام بلاک چین(blockchain) ذخیره می‌شود. هر کسی می‌تواند یک نسخه از این بلاک چین را در کامپیوتر خود داشته باشد، به طور کلی به افرادی که تراکنش‌های درون شبکه‌ای و بیرون شبکه‌ای را  به وسیله‌ی کامپیوتر هایشان به بلاک چین اضافه می‌کنند اصطلاحا “ماینر” گفته می‌شود.

برای این که از بیت کوین استفاده کنید نیازی نیست کار زیادی انجام دهید فقط باید نرم افزار مربوط به  این ارز دیجیتالی را در موبایل‌تان و یا کامپیوترتان اجرا کنید.

اگر بخواهیم بیت کوین را به افراد معمولی توضیح دهیم باید بگوییم:

  • برای ذخیره بیت کوین، کیف پول دیجیتالی تهیه کنید.
  • برای دریافت بیت کوین، برای خودتان یک آدرس بیت کوینی ایجاد کنید.
  • با استفاده از آدرس بیت کوینی خودتان و افراد دیگری که در کیف پولتان هستند تراکنش در شبکه‌ی بیت کوین انجام دهید.
  • زمانی که شما وارد نرم افزار بیت کوین می‌شوید هر سه مرحله‌ی بالا را در یک مرحله انجام خواهید داد.

هم‌چنین لازم به ذکر است اگر به بیت کوین علاقه ندارید می‌توانید در همان کیف پولتان این ارز دیجیتالی را به سایر ارزهای دیجیتالی تبدیل کنید.

سایر ارزهای دیجیتالی عبارتند از: اتریوم(Ethereum)، ریپل(Ripple )و… است.

شاید برای شما جالب باشد بدانید که بیت کوین یک ارز غیر متمرکز است، منظور از غیر متمرکز بودن این است که  کنترل  آن در دست هیچ نهاد و یا دولتی نیست بلکه توسط الگوریتم و کدهای  کامپیوتری کنترل می‌شود. از طرفی برخی از افراد کامپیوترهای خود را در اختیار این شبکه می‌گذارند تا به وسیله‎‌ی حل کردن معادلات ریاضی موجود در این شبکه، تراکنش‌هایی که روزانه انجام می‌شوند را ثبت کنند، به این گونه افراد اصطلاحا ماینر گفته می‌شود البته لازم به ذکر است ماینینگ نیاز به انرژی برق زیادی دارد و افرادی که این کار را انجام می‌دهند به ازای فعالیتشان از شبکه بیت کوین دریافت می‌کنند.

به دلیل آن که سیستم بیت کوین غیر متمرکز و مبتنی بر کد است، افرادی که در این سامانه تراکنش انجام می‌دهند نیازی نیست همدیگر را بشناسند و یا این که به یکدیگر اعتماد داشته باشند زیرا خود سیستم بیت کوین امکان تقلب و کلاهبرداری به زیر صفر می‌رساند.

بیت کوین و بلاک چین در سال 2008 توسط فرد و یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto) تاسیس شد و در سال 2009 به صورت رسمی آغاز به کار کرد.البته در سال 2009 زیاد در میان کاربران محبوبیت نداشت اما در سال 2010 توانست به محبوبیت بسیار زیادی برسد. در اوایل فعالیت بیت کوین ارزشش به اندازه‌ی چند پنی بود علاوه بر این دسترسی به آن نیز بسیار دشوار بود. اما با گذشت زمان و افزایش تراکنش‌ها باعث شد هم ارزش این ارز دیجیتالی بالا رود و هم مقدارش در بازار بیشتر شود.برخی از افراد بیت کوین را برای سرمایه گذار جمع می‌کنند اما ذکر این نکته ضروری است قیمت بیت کوین روزانه تغییر می‌کند و هنوز به یک ثبات واحدی نرسیده پس باید ریسک این کار را نیز قبول کنید. شاید برای شما جالب باشد بدانید از سال 2010 با شروع معاملات به وسیله‌ی بیت کوین این ارز سه بحران قیمت را پشت سر گذرانده( به بالاترین قیمت رسیده اما ناگهان افت شدیدی داشته)

البته اگر شما در خرید و فروش‌هایتان از بیت کوین استفاده می‌کنید و پس از مدتی آن را به دلار و یا ریال تبدیل می‌کنید هیچ ریسکی شما را تهدید نمی‌کند اما اگر به دنبال این هستید که بر روی این ارز دیجیتالی سرمایه گذاری کنید و تمام سرمایه‌ی خود را به بیت کوین تبدیل کنید و منتظر بمانید این ارز به بالاترین قیمت برسد باید حواستان به ریسک‌هایی که این ارز دارد باشد.

حرف آخر:

بیت کوین یک سیستم مالی مبتنی بر بلاک چین است که این سیستم غیر متمرکز و بسیار امن می‌باشد. از این ارز دیجیتالی می‌توانید به عنوان پول دیجیتالی اینترنتی استفاده کنید.می‌توانید یا از این ارز برای معامله کردن استفاده کنید و یا بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کنید اما باید به یاد داشته باشید که اگر به دنبال سرمایه گذاری بر روی این ارز هستید باید با ریسک‌ها و خطرهایی این کار آشنا باشید.

دسته بندی شده در:

در اینستاگرام بینوست جدید ترین مطالب را به صورت خلاصه و روزانه دریافت کنید