دارایی ‌های قابل سرمایه‌گذاری چیست؟

انواع دارایی ‌های قابل سرمایه‌گذاری

دارایی‌ های قابل سرمایه‌ گذاری (asset classes) به ۴ دسته‌ی اصلی زیر تقسیم می‌شوند:

  • معادل پول
  • اوراق درآمد ثابت
  • سهام
  • دارایی‌های سرمایه‌گذاری جایگزین

در ادامه به توضیح هر یک از دارایی‌ های قابل سرمایه‌ گذاری می‌پردازیم.

معادل پول و سپرده بانکی

دارایی‌ های قابل سرمایه‌ گذاری معادل پول دارایی‌های سرمایه‌گذاری کوتاه مدت با ریسک خیلی کم و قابلیت نقدشوندگی بالا هستند. از جمله دارایی‌های معادل پول در ایران سپرده بانکی و چک هستند ولی در بازارهای مالی دنیا انواع زیادی دارایی‌های سرمایه‌گذاری معادل پول وجود دارند. این نوع سرمایه‌گذاری برای کوتاه مدت و هدف درامد دوره‌ای با نقدشوندگی سریع بسیار مناسب هستند و بایستی بخشی از سبد داریی هر فرد را تشکیل دهند.

اوراق درآمد ثابت

اوراق درآمد ثابت همانطور که از اسم آن نیز پیدا هست، درآمد ثابت دوره‌ای برای سرمایه‌گذار تامین می‌کنند. اوراق درآمد ثابت برای سبد سرمایه‌گذاری کسانی که علاوه بر رشد سرمایه، به دنبال دریافت درآمد دوره‌ای هستند، مناسب هستند.

انواع اوراق درآمد ثابت عبارتند از

  • اوراق بدهی
  • گواهی سپرده

دارایی‌ های قابل سرمایه‌گذاری (asset classes) به ۴ دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند

اوراق گواهی سپرده را معمولا موسسات مالی مانند بانک‌ها برای تامین مالی منتشر می‌کنند که خریداران آن به ازای زمان خواب پول  با سررسیدهای متفاوت سود ثابت و تضمین شده دریافت می‌کنند که این سود معمولا جذاب‌تر از سود بانکی یکساله است.

برای مثال سود اوراق سپرده بانکی یکساله در حال حاضر اندکی بیشتر از ۱۵٪ است. ولی در صورتی که قبل از سررسید برای بازپس گرفتن مبلغ اقدام شود نرخ سود کمتر و با احتساب جریمه خواهد بود. ویژگی خوب این اوراق  این است که عمدتا بی‌نام هستند و در نتیجه قابلیت انتقال به غیر را دارند. یعنی شما می‌توانید این گواهی را بدون فسخ عقد وکالت و تحمل جریمه در سازمان بورس اوراق بهادار بانک‌ها یا موسسات اعتباری معامله کنید.

درحال حاضر این نوع گواهی سپرده در تعدادی از بانک های دولتی منجمله بانک کشاورزی و مسکن و صادرات و ملت و همچنین در بانک های خصوصی مثل بانک اقتصاد نوین و پاسارگاد منتشر شده و خرید و فروش می‌شود.

اوراق بدهی با اوراق گواهی سپرده چه تفاوتی دارد ؟

تفاوت اوراق گواهی سپرده با اوراق بدهی در این است که تا زمان سررسید اوراق گواهی سپرده شما حق فروش ندارید. در حالی که اوراق بدهی را هر زمانی می‌توانید به قیمت بازار بفروشید.

سهام

سهام نوعی دارایی مالی است که نشان‌دهنده‌ی مالکیت فرد صاحب سهام از شرکت است. این سهام می‌تواند سهم ایران‌خودرو یا سهم یک شرکت کوچکی که با شریک خود تاسیس کرده‌اید باشد.

وقتی سهام یک شرکت را می‌خرید به این معنی است که به نسبت سهام خود شریک سود و زیان آینده‌ی شرکت می‌شوید. برای مثال اگر شرکتی که شما ۱۰ درصد سهم آن را دارید در سال بعد ۱۰۰ میلیون تومان سود کند، شما به اندازه‌ی درصد خود یعنی ۱۰ میلون تومان سود خواهید کرد.

معامله سهام شرکت‌های خصوصی با مذاکره و توافق قیمت بین طرفین معامله صورت می‌گیرد. برای مثال اگر شما می‌خواهید سهام ۵ درصدی خود در یک شرکت پخش مواد غذایی را به فروش برسانید، پیدا کردن خریدار و توافق روی قیمت سهام به عهده‌ی خودتان است. اگر شما و طرف خریدار بر سر قیمت سهام به توافق برسید، معامله صورت خواهد گرفت.

در طرف مقابل سهام برخی شرکت‌ها (شرکت‌های عام) در بازاری با نام بورس معامله می‌شوند. شرکت‌های بزرگ پس از پذیرش در بورس به عموم عرضه می‌شوند و هر شخصی به هر تعداد که خواست می‌تواند سهام شرکت را به صورت آنلاین خریداری کند. قیمت‌گذاری سهام شرکت‌ها در بورس به صورت لحظه‌ای و با ثبت قیمت خرید و فروش به صورت آنلاین است.

اگر در طرف دیگر کسی پیدا شود که قیمت فروش مساوی یا کمتر از قیمت پیشنهادی خرید شما ثبت کند، سیستم معامله را انجام می‌دهد و سهام از فرد فروشنده به فرد خریدار منتقل می‌شود.

سرمایه‌گذاری‌های جایگزین (مسکن، دلار و طلا)

این نوع دارایی‌ها مانند سهام یا اوراق بدهی معیار ارزش‌گذاری استانداردی ندارند و معمولا بازار مستقل و نقدشوندگی کمتری دارند. ریسک سرمایه‌گذاری در این دارایی‌ها معمولا بالا و در نتیجه امکان کسب سود بالا نیز وجود دارد. در راس این نوع سرمایه‌گذاری‌ها مسکن قرار دارد که در کشور ما سال‌هاست محل اصلی ورود سرمایه‌ی مردم را به خود اختصاص داده است.

از جمله سایر سرمایه‌گذاری‌های جایگزین می‌توان به طلا و دلار ابزار مشتقه مالی مثل آپشن و قرارداد آتی اشاره کرد. این ابزارهای سرمایه‌گذاری نیازمند تخصص بالا در حوزه سرمایه‌گذاری هستند و سرمایه‌گذاری مستقیم در این دارایی‌ها به افراد مبتدی توضیه نمی‌شوند.

طلا یک نوع از دارایی های قابل  سرمایه گذاری  است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

با انواع دارایی‌های که می‌توان در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد آشنا شدیم. افراد علاقه‌مند می‌توانند با مطالعه بیشتر در مورد هر یک از این‌ دارایی‌ها با اصول و قواعد سرمایه‌گذاری در آن‌ها بیشتر آشنا شود. همانطور که گفتیم دانستن این اصول برای سرمایه‌گذاری لازم است ولی به هیچ عنوان با این اطلاعات نمی‌توانید سرمایه‌گذار حرفه‌ای بشوید.

قرار هم نیست که هر فردی به صورت حرفه‌ای سرمایه‌گذاری یاد بگیرد و مدیریت دارایی خودش را انجام دهند. موسساتی وجود دارند که مدیریت دارایی افراد را انجام می‌دهند و به ازای ارائه‌ی خدمت مدیریت دارایی شما دستمزد دریافت می‌کنند. معروف‌ترین این موسسات با نام صندوق‌های سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سبدی از دارایی‌های سرمایه‌گذاری که در بخش قبل معرفی کردیم سرمایه‌گذاری می‌کنند و شما با خرید واحد این صندوق‌ها به طور غیر مستقیم در سبد صندوق سرمایه‌گذرای می‌کنید.

همچنین اگر تصمیم دارید بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید به شا پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با تیم مشاوره‌ی سرمایه گذاری ارز دیجیتال بینوست تماس بگیرید، این تیم می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین سرمایه گذاری را داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.