در قلمروی ارزهای دیجیتال (قسمت اول مستند بلاکچین)

در قلمروی ارزهای دیجیتال: به نظر می‌رسد بیشتر از اینکه اینترنت به نفع مردم عادی باشد، این تکنولوژی به شرکت ها و سیاست مداران کمک می‌کند تا هر طور که می‌خواهند مردم را کنترل کنند. این اتفاقات توسعه دهندگان را برآن داشت تا این سیستم قدیمی را تغییر دهند. در حقیقت بلاکچین همان آینده ای است که مردم می‌توانند اطلاعات شخصی خود را از دید هر کسی که می‌خواهند پنهان نگه دارند بدون اینکه نگران فاش شدن آن باشند. البته همان طور که می‌دانید ساتوشی ناکاماتو به هنگام خلق اولین کریپتو، بلاکچین را خلق کرد. پس برای اینکه بهتر بتوانید بلاکچین را درک کنید ابتدا باید با مفهوم ارزهای دیجیتال آشنا شوید.

اگر در مورد ارزهای دیجیتال و دلایل شکل‌گیری آن سوال دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که این ویدیویی که در آخر مقاله آمده است را ببینید در این ویدیو به طور ساده اما مفهومی شما با کریپتوها آشنا خواهید شد.

بیت کوین نخستین سیستم برای انتقال ارزش  بدون واسطه  و شبکه ای باز را ایجاد کرد. البته هر چند بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود اما آخرین آن نبود پس از اینکه توسعه دهندگان استقبال مردم را از این ارز دیجیتال دیدند برآن شدند تا کریپتوهای بیشتری را به جهان ارائه کنند.

به ارزهای دیجیتالی که پس از بیت کوین به میان آمده است اصطلاحا آلت کوین گفته می‌شود.

در حقیقت می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال باعث معرفی بلاکچین به جهان شده است. اگر بخواهیم بلاکچین را به یک زبان بسیار ساده توضیح دهیم باید بگوییم: بلاک چین اساسا دفتر کلی است که هر کدام از صفحه‌هایش به صفحه‌ی قبلی متصل است. اگر کسی بخواهد در یکی از صفحه های آن تغییر ایجاد کند، این تغییر در تمام دفتر رخ خواهد داد. همچنین از این دفتر کل به تعداد افرادی که در شبکه حضور دارند وجود دارد به همین دلیل اگر یک گره ( به کامپیوتری که در شبکه تراکنش ها را تایید می کند.) اشتباه کند سایر گره ها چنین اشتباهی را انجام نمی دهند و این گونه یک تراکنش اشتباه در شبکه انجام نخواهد شد.

البته بلاکچین چیزی فراتر از بیت کوین است و در آینده‌ای که به نظر دور نمی‌رسد ما می‌توانیم با استفاده از بلاکچین طلا، سهام، آثار هنری و… را در یک سیستم بلاکچینی وارد کنید و این گونه از سرقت رفتن و یا مشکلاتی که به دلیل تمرکز در این صنایع به وجود می‌آید را حل کنیم.

کریپتو باعث به وجود آمدن بلاکچین شده است.

در سال ۲۰۱۹ ویتالیک بوترین دومین ارز دیجیتال را به نام اتریوم را خلق کرد. در حقیقت بوترین با ساختن پلتفرم اتریوم قدمی رو به جلو برای گسترش کاربردهای بلاکچین برداشت. اتریوم به کاربران این امکان را داد که بر روی این پلتفرم قراردادهای هوشمند طراحی کنند. در قرارداد هوشمند مفاد و بندهای قرارداد در کدهای آن نوشته شده است و هیچ کسی نمی تواند آن را تغییر دهد و براساس رفتار طرفین این قرارداد به آنها پاداش می‌دهد و یا تنبیه شان می‌کند.

به طور کلی اگر علاقه دارید در مورد کریپتو و بلاکچین بدانید ویدیوی زیرا را ببینید. این ویدیو در مورد:

  • چرا نیاز به بلاکچین داریم
  • اولین کریپتو چیست
  • بلاکچین به زبان ساده
  • توضیح مختصری در مورد آینده‌ی بلاکچین
  • دومین کریپتو به میان آمده چیست و چه کسی آن را خلق کرده است
  • قرارداد هوشمند چیست و فواید آن نسبت به قراردادهای عادی

همچنین اگر علاقه دارید بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید اما نمی‌دانید چگونه باید این کار را انجام دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم با تیم مشاوره سرمایه‌گذاری بر ارزهای دیجیتال و بلاکچین «بینوست» تماس بگیرید. این تیم با بیش از ۱۵ سال سابقه در بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین و پرسودترین سرمایه‌گذاری را داشته باشید.

با تشکر از آناهیتا تشکری برای ترجمه‌ی ویدیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.