راهنمای مبتدیان برای امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)

راهنمای مبتدیان برای امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)

ارزهای دیجیتال وعده داده اند که پول و پرداخت وجه را به طور فراگیر وجهانی در دسترس همه قرار دهند، بدون توجه به اینکه کاربران در کجای دنیا زندگی می‌کنند. امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) یا جنبش امور مالی باز و آزاد این وعده را یک گام فراتر برده اند.  یک جایگزین جهانی، همگانی و آزاد را تصور کنید، برای هرگونه سرویس مالی که امروزه استفاده می کنید. مانند پس انداز ، وام ، تجارت ، بیمه و …  که برای هرکسی در دنیا با تلفن هوشمند و اتصال به اینترنت در دسترس باشد.

امروزه در بلاک چین های دارای قرارداد هوشمند مانند اتریوم این امکان وجود دارد. “قراردادهای هوشمند” برنامه هایی هستند که روی بلاک چین اجرا می شوند و در صورت تحقق شرایط خاص می توانند به طور خودکار اجرا شوند. این قراردادهای هوشمند به توسعه دهندگان توانایی قابلیت‌های پیچیده تری نسبت به یک ارسال و دریافت ساده ارز دیجیتال  را می دهند. این برنامه ها همان چیزی هستند که اکنون به عنوان برنامه های غیرمتمرکز یا dapps می شناسیم.

Dapp را به عنوان یک برنامه تصور کنید که بر اساس تکنولوژی غیرمتمرکز ساخته شده است، به جای اینکه توسط یک نهاد یا شرکت واحد ساخته و کنترل شود. (به این کلمه Dapp  عادت کنید ، از اینجا به بعد آن را بیشتر خواهید دید.)

برخی از این مفاهیم به نظر می رسد در آینده اجرایی شوند، مانند وام های خودکار، مذاکره مستقیم بین دو ناشناس در مناطق مختلف جهان و بدون وجود یک میانجی، اما در حال حاضر هم بسیاری از این dapp ها وجود دارند. dapps DeFi هایی وجود دارند که به شما امکان می دهند استیبل کوین (یا ارزدیجیتال با ثبات که ارزش آن به دلار آمریکا وابسته است) ایجاد کنید ، پول قرض کنید و از ارز دیجیتال خود سود بدست آورید ، وام بگیرید ، یک دارایی را با دارایی دیگر عوض کنید ، دارایی های طولانی مدت یا کوتاه مدت داشته باشید و استراتژی های سرمایه گذاری پیشرفت خودکار را پیاده سازی کنید.

امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) یا جنبش امور مالی باز و آزاد وعده غیرمتمرکز شدن دارایی را یک گام فراتر برده اند.

چه چیزی این dapp های DeFi (دیفای) را ازهمتایان آنها در بانک‌های سنتی یا وال استریت متمایز می کند؟

  1. در هسته اصلی آنها ، فعالیت این مشاغل توسط یک موسسه و کارمندان آن مدیریت نمی شود : در عوض قوانین به صورت کد (یا قرارداد هوشمند ، همانطور که در بالا ذکر شد) نوشته شده است. هنگامی که قرارداد هوشمند در زنجیره بلاک مستقر شد ، dapp DeFi ها می توانند خودشان بدون هیچ گونه دخالت انسانی اجرا شوند (اگرچه در عمل، توسعه دهندگان با ارتقا یا رفع باگ ها ، dapp ها را حفظ می کنند).
  2. کدهای بلاک چین شفاف هستند و هرکسی می تواند آنها را بازرسی کند: این باعث ایجاد اعتماد میان کاربران البته از نوع متفاوتی می شود، زیرا هر کسی این فرصت را دارد که عملکرد قرارداد را بشناسد یا اشکالاتی را پیدا کند. همه فعالیت‌های تراکنش‌ها در داپ‌ها عمومی و برای مشاهده توسط همه افراد، باز است. اگرچه این موضوع ممکن است سوالاتی درباره حریم خصوصی ایجاد کند ، باید بدانید تراکنش‌ها به طور پیش فرض مستعار هستند ، یعنی مستقیماً با هویت واقعی شما مرتبط نیستند.
  3. Dapp ها از روز اول جهانی و فراگیر طراحی شده اند : خواه در تگزاس باشید یا در تانزانیا ، به سرویس ها و شبکه های امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) همگانی و مشابه هم دسترسی دارید. البته ممکن است مقررات محلی اعمال شود اما از نظر فنی ، بیشتر برنامه های امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) برای هر کسی که اتصال به اینترنت دارد در دسترس است.
  4. “بدون نیاز به مجوز” برای ایجاد ، “بدون نیاز به مجوز” برای مشارکت : هر کسی می تواند برنامه های امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) ایجاد کند و هر کسی می تواند از آنها استفاده کند. برخلاف امور مالی که امروزه موجود است، هیچ محافظ ورودی (گیت کیپر) یا اکانتی با فرم های طولانی وجود ندارد. کاربران مستقیماً با قراردادهای هوشمند، توسط کیف پول کریپتوی خود تعامل دارند.
  5. تجربه کاربری انعطاف پذیر : آیا رابط کاربری برای dapp خاصی را دوست ندارید؟ مشکلی نیست – شما می توانید از رابط کاربری شخص ثالث استفاده کنید یا اینترفیس خودتان را بسازید. قراردادهای هوشمند مانند یک API باز هستند که هر کسی می تواند برای آن برنامه ایجاد کند.
  6. تعامل پذیری : برنامه های جدید DeFi را می توان با سایر محصولات DeFi مانند قطعات لگو ساخت یا ترکیب کرد – به عنوان مثال استیبل کوین ها، تراکنش‌های غیرمتمرکز و بازارهای پیش بینی را می توان با هم ترکیب کرد و محصولات کاملاً جدیدی را شکل داد.

تا اینجا لذت بردید؟! پس بیایید نگاهی دقیق‌تر به برخی از برنامه های موجود و معروف امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)  بیندازیم که امروزه می توانید استفاده کنید. برای اتصال به این dapp ها به یک کیف پول ارزدیجیتال با یک صرافی ارز دیجیتال (مانند کیف پول Coinbase) نیاز دارید. با انتخاب گزینه Coinbase Wallet و اسکن یک کد QR می توانید از اکثر این dapp ها روی دسک تاپ استفاده کنید.

هنوز Dapps ها اول راه هستند ، بنابراین کاربران DeFi باید تحقیقات خود را در مورد محصولات و خدمات جدید انجام دهند. مانند هر کد رایانه ای ، قراردادهای هوشمند نیز می توانند در برابر اشتباهات ناخواسته‌ی برنامه نویسی و هک های مخرب آسیب پذیر باشند.

استیبل کوین و صندوق سپرده گذاری غیر متمرکز: MakerDAO

میکر یک پروژه استیبل کوین است که در آن هر استیبل کوین (به نام دای) به دلار آمریکا وابسته می شود و بصورت کریپتو با وثیقه گذاری پشتیبانی می شود. استیبل کوین ها قابلیت برنامه ریزی کریپتو را بدون ضرر نوسانات – که در ارزدیجیتال های “سنتی” مانند بیت کوین یا اتریوم دیده اید- ارائه می دهند.

شما می توانید سعی کنید استیبل کوین دای خود را روی Oasis dapp میکر ایجاد  کنید. میکر فراتر از یک پروژه استیبل کوین است  و آرزو دارد یک صندوق سپرده گذاری غیر متمرکز باشد. افرادی که یک توکن جداگانه اما مرتبط با آن دارند – MKR – می توانند در مورد تصمیمات مهمی مانند Fee یا فی ثابت رأی دهند (مشابه نحوه رای گیری کمیته بازار آزاد فدرال در مورد نرخ صندوق های سرمایه گذاری فدرال).

استیبل کوین ثابت دیگر با معماری متفاوت USD Coin)USDC) است ، که در آن هر توکنUSDC با یک دلار آمریکا در حساب بانکی حسابرسی شده پشتیبانی می شود.

: هر کسی می تواند برنامه های امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) ایجاد کند ، و هر کسی می تواند از آنها استفاده کند.

وام گیری و وام دهی: کامپاند compound

کامپاند یک دی اپ جهت وام دهی و وام گیری مبتنی بر بلاک چین است – شما می توانید کریپتو خود را وام دهید و از این طریق سود کسب کنید. یا شاید شما برای پرداخت اجاره خانه یا خرید خواربار به مقداری پول نیاز دارید، اما سرمایه شما در سرمایه گذاری های کریپتو شما بسته شده است، در این صورت می توانید کریپتو خود را به عنوان وثیقه در قرارداد هوشمند کامپاند سپرده کنید و برابر با آن وام بگیرید. قرارداد کامپاند به طور خودکار، وام گیرندگان و وام دهندگان را باهم تطبیق می دهد و نرخ بهره را به صورت پویا بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم می کند.

سایر دی اپ های محبوب وام دهی و وام گیری، Dharma و dYdX هستند. واسطان تأمین وام مانند LoanScan نرخ بهره وام دهی و وام گیری را در میان دی اپ های مختلف بررسی و پیگیری می کنند، بنابراین شما می توانید بهترین نرخ ها را تهیه کنید.

تبادل خودکار توکن: یونی سواپ Uniswap

Uniswap یک صرافی ارز دیجیتال هست که کاملاً با قراردادهای هوشمند اجرا می شود و به شما امکان می دهد توکن های متداول را مستقیماً از کیف پول خود ترید کنید. نحوه فعالیت این صرافی متفاوت از صرافی هایی مانند Coinbase است که کریپتوی شما را برایتان ذخیره می کند و کلیدهای خصوصی شما را برایتان نگهداری می کنند است. یونی سواپ از مکانیزم ابتکاری معروف به بازارگردانی خودکار یا Automated Market Making استفاده می کند برای اینکه تریدها  بصورت خودکار، نزدیک به قیمت بازار باقی بمانند.

با استفاده از قرارداد هوشمند یونی سواپ و به دست آوردن سهمی از هزینه های تبادل، علاوه بر ترید کردن، هر کاربر می تواند به یک فراهم کننده نقدینگی تبدیل شود، که “استخر”  یا “pooling” نامیده می شود.

سایرپلتفرم های محبوب صرافی غیرمتمرکز یا  DEX ها  مثل: ۰x ، AirSwap ، Bancor ، Kyber ، IDEX ، Paradex و Radar Relay با معماری های کم و بیش مشابه فعالیت می‌کنند.

بازارهای پیش بینی: آگور Augur

آگور یک پروتکل بازار پیش بینی غیرمتمرکز است. با آگورمی توانید به نتیجه رویدادها رأی دهید، مگر اینکه بخواهید با متصل کردن ارزشی به رأی خود ، “تقلب” کنید. پلتفرم های های بازار پیش بینی مانند Augur و Guesser نوپا هستند ، اما آینده ای را پیش رو می‌گذارند که کاربران بتوانند با بهره گیری از خرد جمعی، پیش بینی های بهتری انجام دهند.

دارایی های مصنوعی: Synthetix سینتتیک

سینتتیک پلتفرمی است که به کاربران امکان می دهد با نسخه های مصنوعی دارایی مانند طلا و نقره، ارزهای دیجیتال و ارزهای سنتی مانند یورو را ایجاد و مبادله کنند. دارایی های مصنوعی با وثیقه مازاد لاک و قفل  شده در قراردادهای سینتتیک،  پشتیبانی می شوند.

بازی های پس انداز بدون بازنده: PoolTogether

خاصیت ترکیب پذیری دیفای تا بی نهایت امکانات جدیدی به ما می دهد. PoolTogether یک بازی بدون بازنده است که در آن شرکت کنندگان استیبل کوین دای را در یک استخر مشترک قرار می دهند. در پایان هر ماه ، یک شرکت کننده خوش شانس تمام سود کسب شده را برنده می شود و همه سپرده اولیه خود را پس می گیرند.

 امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) بعدی چیست؟

 امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) بعدی چیست؟

پول و دارایی از طلوع تمدن بشری ازیک شکل به شکل دیگر وجود داشته است. رمزنگاری فقط آخرین آواتار دیجیتال است. در سال‌ های آینده ، ممکن است شاهد باشیم که هر سرویس مالی که در سیستم فیات امروزی استفاده می کنیم ، در اکوسیستم کریپتو بازسازی شود. ما قبلاً شاهد انتشار و مبادله دارایی ، وام گرفتن ، وام دادن،  حضانت و مشتقات ساخته شده برای کریپتو بوده ایم. بنظرتان بعدی چیست؟

نسل اول دی اپ های دیفای بسته به میزان سنگینی وثیقه، مورداعتماد بودند. یعنی شما باید از قبل کریپتو خودتان را داشته باشید و آن را به عنوان وثیقه تهیه کنید تا بتوانید کریپتو بیشتری دریافت کنید. در وام گیری و وام دهی بدون وثیقه در سیستم سنتی باید به یک سیستم هویتی اعتماد کنند، یعنی وام گیرندگان می توانند اعتبار ایجاد کنند و قدرت وام خود را افزایش دهند. دقیقاً مانند امتیازات امروزی SSN و FICO. برخلاف سیستم های هویتی و اعتباری رایج، هویت غیرمتمرکز هم باید جهانی باشد و هم حریم خصوصی را حفظ کند.

ما همچنین شاهد نوآوری در فضای بیمه هستیم. بسیاری از وام‌های دیفای امروزه دارای وثیقه بیش از حد هستند (به این معنی که وام ها به دلیل ذات سخاوتمندانه دارایی‌های ذخیره شده ، ذاتاً امن به نظر می رسند) اما  فعالیت هکرها برای دیفای می توانند یک پاشنه آشیل باشد. اگر یک هکر اشکالی در کد منبع باز یک داپ را پیدا کرده و از آن سو استفاده کند ، میلیون ها دلار می تواند در یک لحظه نابود شود. تیم هایی مانند Nexus Mutual در حال ساخت بیمه های غیرمتمرکز هستند که در صورت هک قرارداد هوشمند، کاربران را حمایت می کند.

ترند دیگری که شاهد آن هستیم تجربه کاربری بهتر است. نسل اول دآپ‌ها ها توسط مشتاقان بلاکچین و برای مشتاقان بلاکچین ساخته شده بود. دی اپ ها کار بزرگی در نمایش امکانات هیجان انگیزدیفای جدید  انجام دادند، اما قابلیت استفاده بودن مورد توجه قرار نگرفته بود. آخرین بازگویی در برنامه های دیفای اولویت بندی در طراحی و سهولت استفاده،  به منظور جلب هزینه مالی آزاد برای مخاطبان بیشتر است.

در آینده ما انتظار داریم که کیف پول‌های ارزدیجیتال، یک پرتال برای کلیه فعالیت‌های دارایی دیجیتال شما باشد، دقیقاً مانند مرورگر اینترنتی که امروزه پرتال شما برای اخبار و اطلاعات جهان است. داشبوردی را تصور کنید که نه تنها به شما نشان می دهد چه مقدار دارایی دارید بلکه نشان می دهد چقدر در پروتکل های متفاوت مالی آزاد مثل وام ها ، استخرها و قراردادهای بیمه محبوس شده اید.

خواه در تگزاس باشید یا در تانزانیا ، به سرویس ها و شبکه های امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) همگانی و مشابه هم دسترسی دارید.

در سرتاسر اکوسیستم DeFi ، ما همچنین شاهد حرکت به سمت عدم تمرکز حاکمیت و تصمیم گیری هستیم. علی رغم کلمه “غیرمتمرکز” در DeFi ، امروزه بسیاری از پروژه ها دارای کلیدهای اصلی برای توسعه دهندگان برای خاموش یا غیرفعال کردن dapps هستند. این کار به منظور امکان به روزرسانی آسان و تهیه شیر قطع اضطراری در صورت وجود  باگ در کد انجام شد. با این حال ما انتظار داریم که توسعه دهندگان به مرور با پیشرفت کد، این سوئیچ های درب پشتی را حذف کنند. جامعه DeFi در حال آزمایش روش هایی است که به ذینفعان اجازه می دهد برای تصمیم گیری ها، رای گیری کنند ، از جمله با استفاده از سازمان های خودمختار غیر متمرکز مبتنی بر بلاکچین یعنی DAO ها.

یک اتفاق جادویی در دیفای  در حال رخ دادن است – کریپتو در حال آوردن پول به صورت آنلاین است و ما در مورد عملکرد پول شاهد جهش کوانتومی در موارد ممکن هستیم. این یک فرصت نادر برای دیدن شکوفا شدن یک صنعت کاملاً جدید از ابتدا است. فضای DeFi ابتدا با صنعت خدمات مالی امروزی مطابقت داشت. اما با گذشت زمان ، حتی درک اینکه چه نوآوری هایی حاصل خواهد شد دشوار است. وقتی که قدرت ساخت خدمات مالی برای هر کسی که می تواند کد بنویسد، ممکن می شود.

اگر شما هم می‌خواهید سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال انجام دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم با تیم مشاوره‌ی سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال بینوست تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.