سازمان خودگردان‌‌ غیر متمرکز چیست

سازمان خودگردان‌‌ غیر متمرکز(DAO) چیست: هر آنچه که در مورد این سازمان باید بدانید

سازمان خودگردان غیرمتمرکز(DAO) چیست

DAO ها، سازمان‌های خودگردان‌‌ و غیر متمرکز هستند. ایده اصلی سازمان خودگردان‌‌ غیر متمرکز ایجاد یک شرکت یا سازمانی است که بدون مدیریت سلسله مراتبی فعالیت نماید.موفق شدن بیت‌کوین در دنیای ارزهای دیجیتالی باعث شکل‌گیری  چنین مدل مدیریتی شده است.مدیریتی که در آن واسطه‌ها جایگاهی ندارند و خریدار و فروشنده به طور مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند.‌

برای این که به طور کامل بتوانید مفهوم سازمان خودگردان غیرمتمرکز را درک کنید با یک مثال چگونگی عملکرد DAO را توضیح می دهیم.

یک دستگاه فروش را در نظر بگیرید که از شما پول می گیرد و در عوض یک میان وعده به شما می‌دهد،  درعین‌حال برای سفارش مجدد کالاها از پول شما استفاده می‌کند. این دستگاه همچنین خدمات نظافت را هم انجام می دهد و اجاره آن را هم خودش پرداخت می نماید. علاوه بر این، وقتی پول را در آن دستگاه قرار می دهید، می توانید نوع میان وعده سفارشی و تعداد دفعاتی که دستگاه باید تمیز شود را تعیین کنید.

این دستگاه هیچ مدیری ندارد و تمام این مراحل درون آن از پیش کدگذاری شده است. در حقیقت فعالیتی که این دستگاه انجام می‌دهد درست مانند یک سازمان خودگردان‌‌ غیر متمرکز است.

لازم است بین DAO به عنوان نوعی سازمان و “DAO” که صرفاً نام یکی از چنین سازمان‌هایی است تفاوت قائل شویم. این پروژه از نخستین تلاش‌ها برای ایجاد سازمان خودگردان‌‌ و غیر متمرکز بود که به دلیل خطایی که در کد اولیه آن رخ داده بود به طرز باورنکردنی ناکام ماند.

نحوه عملکرد DAO

بیت کوین به عنوان اولین DAO کاملاً کاربردی در نظر گرفته می شود، زیرا دارای یک مجموعه قوانین از پیش برنامه ریزی شده با عملکردهای مستقل است و از طریق یک پروتکل اجماع توزیع شده( در حقیقت پروتکل اجماع همان فعالیتی است که میانرها در یک سیستم بلاک‌چین برای تایید تراکنش‌ها انجام می‌دهند)، هماهنگ می گردد.

پس‌از بیت کوین استفاده از قراردادهای هوشمند بر روی پلتفرم اتریوم فعال شد که باعث شد DAO به طور عمومی ارائه گردد و ظاهر فعلی آن‌ شکل بگیرد.

در سازمان خودگردان‌‌ غیر متمرکز قرارداد  هوشمند تعیین کننده‌ی همه‌ی مفاد است

برای  عملیاتی شدن DAO به چه مورادی نیاز است:

اول از همه، مجموعه قوانینی نیاز است تا مطابق آن عمل گردد. این قوانین به عنوان یک قرارداد هوشمند رمزگذاری شده اند  که در واقع یک برنامه کامپیوتری است که  بطور خودگردان در اینترنت وجود دارد ، اما در عین حال به مردم نیاز دارد تا وظایفی را انجام دهند که به تنهایی قادر به انجام آن نیست.پس از ایجاد قوانین، DAO وارد مرحله تامین اعتبار می شود. این مرحله به دو دلیل بخش بسیار مهمی است.

اول اینکه، DAO باید یک نوع دارایی درونی داشته باشد، توکن هایی(به هر چیز باارزشی در دنیای ارزهای دیجیتالی توکن گفته می‌شود) که می توانند توسط سازمان هزینه شود یا برای پاداش فعالیت های خاص درون سازمانی استفاده گردد و دلیل دوم این‌که با سرمایه گذاری در DAO، کاربران حق رای به دست می آورند و این حق می تواند در نحوه عملکرد آنها تاثیر بگذارد. پس از تامین اعتبار نوبت به استقرار است. DAO کاملاً مستقل و دارای آزادی عمل است، مستقل از سازندگان و هر فردی دیگری است. این نوع قراردادها اپن سورس( منظور از این حرف این است که چه افرادی که در شبکه حاضرند و چه کسانی که در شبکه حاضر نیستند می‌توانند به کدهایی که این قرارداد نوشته شده است دسترسی داشته باشند.) هستند .

علاوه بر این، کلیه قوانین و معاملات مالی در بلاک چین ثبت می شود. این باعث می شود DAO ها کاملاً شفاف، تغییرناپذیر و غیرقابل‌ فسخ باشند. پس از عملیاتی شدن DAO، تمام تصمیمات مربوط به کجا و چگونگی هزینه کردن بودجه از طریق دستیابی به اجماع صورت می پذیرد. تمام سهامداران DAO می تواند در مورد آینده این قرارداد پیشنهاد‌هایی ارائه دهند.

نحوه رای گیری در سازمان خودگردان‌‌ غیر متمرکز

به منظور جلوگیری از اسپم شدن از طریق پیشنهادات، برای ارائه هر پیشنهادی نیاز به واریز مبلغی می است. سپس سهامداران به این پیشنهادها رای می دهند. برای هر اقدامی، لازم است اکثریت اعضا در مورد آن به توافق برسند. درصد مورد نیاز برای دست‌یابی به اکثریت در DAO و کد مشخص شده بستگی دارد. در اصل، DAO ها به مردم این امکان را می دهند تا سرمایه های خود را با افراد دیگر در هر کجای دنیا مبادله نمایند. هر فردی می تواند این کار را بدون واسطه و در قالب یک سرمایه گذاری، کمک مالی خیرخواهانه، جمع آوری پول، وام و غیره انجام دهد. اصلی ترین مشکل سیستم رای گیری این است که حتی اگر یک حفره امنیتی در یک کد اولیه مشاهده گردد تا زمانی که اکثریت به آن رای ندهند، آن کد اصلاح نمی‌شود. هکرها می توانند از این اشکال سو استفاده کنند.

سرانجام، توجه به این نکته ضروری است که DAO ها قادر به ساختن یک محصول، نوشتن کد یا ساختن یک سخت افزار نیستند و یک پیمانکار می برای انجام این نوع کارها می‌توان استخدام کرد. این موارد هم از طریق همان فرآیند رای گیری انجام می‌گیرد، در حالی که یک قرارداد هوشمند با تکمیل صحیح کار، پرداخت سریع را تضمین می کند.

چگونه می توان در سازمان خودگردان‌‌ غیر متمرکز سهامدار شد

سرمایه گذاری در DAO بسیار ساده است، به خصوص اگر کمی اطلاعات در زمینه خرید اتریوم یا بیت کوین داشته  باشید و از قبل کیف پول الکترونیکی  ساخته باشید به راحتی می‌توانید بر روی این نوع سازمان سرمایه‌گذاری کنید و سهامدار یک سازمان خودگردان‌‌ غیر متمرکز شوید.

به طورکلی تنها کاری که باید انجام دهید این است که توکن های یک DAO خاص را خریداری نمایید که این کار هم تقریباً شبیه خرید سهام یک شرکت است. البته اگر با ارزهای دیجیتالی آشنایی ندارید و به دنبال این هستید که در یک سازمان DAO سهامدار شوید می‌توانید با تیم مشاوره‌ی بینوست تماس بگیرید این تیم می‌تواند به شما در این مورد کمک کند.

پس از بسته شدن مرحله تأمین اعتبار، می توانید پیشنهاد‌های خود را ارائه دهید و همچنین به آنها رأی دهید و سود کسب کنید. مقدار توکن های خریداری شده با میزان قدرت رای گیری شما ارتباط مستقیم دارد. ضروری است قبل از سرمایه گذاری دقیقاً بدانید که وارد چه کاری می شوید. DAO ها کاملاً شفاف هستند و کدهای اصلی آن‌ها همیشه اپن سورس است، به همین دلیل شما می توانید کدها را مرور کنید تا مطمئن شوید که هیچ اشکال و خطایی در آن وجود ندارد.

Dapp چیست

Dapp ها یا اپلیکیشن های غیرمتمرکز، درواقع اپلیکیشن های غیرقابل توقف هستند که بر روی بلاک چین اتریوم فعالیت دارند و از قراردادهای هوشمند بهره می برند. تفاوت اصلی Dapp با اپلیکیشن های معمولی این است که Dapp ها کاملاً خودمختار هستند، آن‌ها نیازی به یک واسطه برای کار نداشته و غیرقابل فیلتر هستند. Dapp ‌ها باعث ارتباط مستقیم بین کاربر و یک سرویس می‌شوند و کاربران از طریق آن‌ها ، می توانند اطلاعات و داده های مشترک خود را کاملاً کنترل کنند. DAO ها یک نوع بسیار جاه طلبانه از اپلیکیشن های غیر متمرکز هستند. آن‌ها در گروهی طبقه بندی می شوند که دارای سیستم های رای گیری و حکم‌رانی هستند. دو نوع دیگر Dapp ها شامل اپلیکیشن های مدیریت پول و اپلیکیشن هایی که با پول در ارتباط هستند است اما به یک آیتم دیگر (بیمه، خیریه، دارایی و غیره) هم نیاز دارند.

در سازمان خودگردان‌‌ غیر متمرکز تمام افراد حق رای دادند

داستان پلتفرم DAO

“DAO” نام یک DAO خاص است که تحت هدایت یک استارت آپ آلمانی شروع به کار کرده است. این شرکت متخصص در ساخت “قفل های هوشمند” است و به مردم این امکان را می دهد تا ملک خود را در یک نسخه غیرمتمرکز Airbnb به اشتراک بگذارند. DAO در ماه می سال ۲۰۱۶، هنگامی که از طریق فروش توکن، سرمایه گذار جذب می کرد فعالیتش را آغاز کرد. به نوعی، این پروژه موفق شد با داشتن بیش از ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری، موفق ترین کمپین تامین مالی سرمایه گذاری جمعی در تاریخ شود.

کد DAO کامل نبود و از آنجا که اپن سورس بود و مشاهده کدهای آن برای همه امکان پذیر بود، هکرها حفره ای برای سوء استفاده پیدا کردند. در ۱۷ ژوئن، گروهی از هکرهای ناشناس، شروع به انتقال پول از DAO به یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز دیگر که ساختاری مشابه DAO داشت کردند. تا قبل از متوقف کردن این انتقال وجه، هکرها موفق به سرقت بیش از ۵۰ میلیون دلار اتریوم شدند.

این اشکال در کد که سبب گردید DAO مورد سوء استفاده هکرها قرار بگیرد و وجوه قابل توجهی به سرقت برود، به طور جدی مفهوم DAO را زیر سوال برد و اعتبار اتریوم را به عنوان یک پلتفرم برای این نوع سازمان‌ها مخدوش کرد. علاوه بر این باعث شد شبکه اتریوم به دو قسمت تقسیم شود. لازم است بدانیم که با آزمایش های بیشتر بر روی کدها می توان از همه این موارد جلوگیری نمود. شاید این هک یک نقطه عطف مهم در تاریخ DAO در حال توسعه بود که نقاط ضعف بالقوه آن را نشان داد و بدون شک چنین ضعف هایی توسط DAO های آینده مورد توجه قرار خواهند گرفت.

مزایای DAO

بدون تردید مفهوم DAO بسیار هیجان انگیز است، زیرا تلاش می کند مشکلاتی را که سازمان‌های مدرن در نحوه عملکردشان با آن روبرو هستند را حل کند. DAO به تمام سرمایه گذاران این فرصت را می دهد تا سازمان را تشکیل دهند که هیچ ساختار سلسله مراتبی در آن  وجود ندارد، به این معنی که هر ایده جدیدی می تواند توسط هر فردی مطرح شود و توسط کل سازمان در نظر گرفته شود. مجموعه ای از قوانین از پیش نوشته ‌شده وجود دارد که هر سرمایه گذار قبل از ورود به سازمان از آنها و همچنین از سیستم رای گیری آگاه است و هیچ جایی برای نزاع در مورد آن مسائل باقی نمی ماند. علاوه بر این نیاز به پرداخت مبلغی مشخص، در مطرح کردن پیشنهادها، سبب گردیده تا سرمایه گذاران به ارزیابی تصمیمات خود بپردازند و از ارائه راه حل های ناکارآمد خودداری کنند.

سرانجام، همانند تمام قوانین معاملات مالی ثبت شده در اتریوم که برای هرکسی قابل بررسی است، DAO ها هم کاملاً شفاف هستند. همه افراد شرکت کننده در تصمیم گیری ها  می توانند در مورد چگونگی هزینه کردن بودجه نظر دهند و چگونگی هزینه این منابع را پیگیری نمایند.

سازمان خودگردان‌‌ غیر متمرکز  به صورت مخفف DAO

معایب و نقدها

DAO ها مانند هر مورد دیگری که به ارزهای دیجیتال مربوط می شود، یک فناوری بسیار جدید و تا حدی یک فناوری انقلابی است. طبیعتاً پروژه هایی ازاین‌دست انتقادهای زیادی را به دنبال دارند. به عنوان مثال، مجله فناوری MIT در یکی از مقالات خود ایده واگذار کردن تصمیم های مهم مالی به عموم را بسیار بد و آن را جزء مواردی می داند که احتمالا هیچ بازده ای ندارد. آن‌ها در مقاله خود می گویند که برای موفقیت در هر مقیاسی باید در پروژه های مرتبط با DAO تغییراتی ایجاد گردد.

جدا از این عقیده محافظه کارانه که نمی توان تصمیم‌گیری های سرمایه گذاری را به عموم واگذار کرد، نگرانی های دیگری نیز در مورد DAO وجود دارد. اصلی ترین مشکل، به ویژه پس از هک DAO، یک مشکل امنیتی است که آن را با اصل “کد غیرقابل توقف” مرتبط می نماید. در جریان این حمله سرمایه گذاران فقط ناظر بودند که وجوه از DAO خارج شد، اما هیچ کاری نتوانستند انجام دهند، زیرا مهاجم از نظر فنی قوانین را رعایت می کرد. البته اگر کدها کامل و بدون باگ و اشکال باشد، از چنین حملاتی می‌توان جلوگیری کرد.

سرانجام، شرکت های نوپا که به عنوان DAO فعالیت می نمایند باید بتوانند در خارج از شبکه اتریوم مشاغل تجاری برقرار کنند و با ابزارهای مالی دنیای فیزیکی  و مالکیت معنوی ارتباط برقرار کنند، باید نوعی چارچوب قانونی وجود داشته باشد. عدم قطعیت حقوقی موضوعی است که به دلیل وجود فناوری جدید و متفاوت، دنیای ارزهای دیجیتال را به ستوه آورده است، اما به نظر می رسد که راه حل این موضوع زمان است.

نمونه هایی از DAO

اساساً، هر سازمان خودمختار با یک سیستم حاکمیتی و بودجه بندی غیر متمرکز می تواند DAO خوانده شود. این امر عملاً باعث می شود تمام شبکه های غیرمستقیم رمزنگاری شده، به یک DAO تبدیل شوند، به ویژه با توجه به دوره اولیه سرمایه گذاری که قبل از شروع رسمی است.

در زیر لیست کوتاهی از شناخته شده ترین DAO های موفق وجود دارد:

Dash: یک ارز دیجیتال اپن سورس و فرد به فرد است که پرداخت‌های فوری و تراکنش های خصوصی را ارائه می دهد.

Digix Global: استاندارد طلا در دارایی های دیجیتال نظیر به نظیر است. هر توکن Digix Gold 1 گرم طلای استاندارد LMBA را نشان می دهد و در گاوصندوق های Safehouse محافظت می گردد.

BitShares: یک صرافی ارز دیجیتال است که خود را به عنوان یک سکوی معاملاتی سریع و روان، به بازار عرضه می نماید و آزادی ارز دیجیتال را با ثبات دلار در اختیار شما قرار می‌دهد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.