عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

۵ عامل موثر بر قیمت این هفته بیت کوین

بیت کوین این هفته را با قیمت بالای ۱۱ هزار دلار آغاز کرد. آیا قیمت بعدی ۱۲ هزار دلار است یا  روند بازار نزولی خواهد شد( به عبارتی آیا بازار خرسی می‌شود؟). شبکه تحلیلی خبری کوین تلگراف ۵ فاکتور را که می تواند بر روی  صعودی بودن ( بازار گاوی) یا  نزولی بودن ( بازار خرسی)  قیمت این هفته بیت کوین تاثیر بگذارد، مورد بررسی قرار داده است. در این مقاله عوامل موثر بر قیمت بیت کوین را بررسی می‌کنیم. 

انتخابات آمریکا دلار را به سال ۲۰۱۸ بازمی گرداند

بیت کوین همچنان نسبت به اتفاقات بزرگ حساس است و انتخابات آمریکا می تواند تلاطم قابل توجهی را رقم زند. به گفته‌ی یکی از تحلیل‌گران، پیروزی دموکرات‌ها در این انتخابات برای شاخص دلار آمریکا بنظر خوشایند نمی آید.

به نقل از گزارش ۱۲ اکتبر بلومبرگ، گلدمن ساکس هشدار داده است که راه یافتن جو بایدن به کاخ سفید می تواند در ابتدا سبب آشفتگی بازارها شده و شاخص دلار (DYX) را  به کمترین میزانش در سال ۲۰۱۸ باز گرداند.

بیت کوین از قدیم الیام نشان داده که رابطه معکوس قوی با DYX دارد، بنابراین نزول آن به نفع دارندگان بیت کوین خواهد شد. در ماه آگوست وقتی شاخص دلار به تنها کمی بالاتر از ۹۲ پوینت رسید، قیمت ۱۲۵۰۰ دلار برای بیت کوین رقم خورد. نرخ این شاخص در سال ۲۰۱۸ شاهد سقوط به ۸۹ (یعنی ۴ درصد کمتر از حال حاضر) بود.

بعلاوه، بیرون آمدن واکسن ویروس کرونا می تواند به جای کمک به دلار، به سدی پیش روی آن بدل شود. استرتژیست‌های گلدمن ساکس در این باره می گویند: « ریسک های موجود درخصوص ضعف دلار نامتوازنند و احتمال نتیجه مثبت برای آن بسیار کم است – پیروزی آقای ترامپ با تاخیر معنادار واکسن ترکیب شده اند؛ پیروزی دموکرات ها در انتخابات و خبرهای خوشایند زمان بندی واکسن کرونا می تواند DYX را به سال ۲۰۱۸ پرتاب کند.»

نزاع اروپا با برگزیت و ویروس کرونا

محدودیت‌های جدید وضع شده در اروپا بعلت ویروس کرونا منجر به نگرانی‌های اقتصادی جدیدی شده است. در این بحبوحه، مذاکرات برگزیت که تا ضرب العجل آن تنها چند روز باقی است به  دردسرهای فعلی بریتانیا افزوده. در آن سو، سیاستمداران در آمریکا همچنان موفق به توافق بر سر بسته محرک اقتصادی نشده اند.

علیرغم غباری که پیش روی چشم‌ها است، بازار سهام صعودی است و معاملات آتی S&P 500 در ساعات اولیه بازگشایی روز دوشنبه ۰٫۲۵% رشد داشته. چین در راس لیست آشفتگی ها قرار دارد. یوان (ارز رسمی چین) تضعیف شده و سرمایه گذاران امیدوارند سخنرانی آینده شی جین پینگ – رییس جمهور – بتواند سرمایه های خارجی را به سوی چین جاری کند.

هش ریت بیت کوین

وضعیت اصولی  (فاندامنتال) شبکه‌ی بیت کوین این هفته چندان هم ناخوشایند نیست. هش ریت بیت کوین – بسته به متر و معیار مورداستفاده- آخرهفته به بالاترین قیمت خود (ATH) رسید. این موضوع نشان می دهد مقدارنیروی محاسباتی صرف شده برای بیت کوین در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری است.

طبق داده های Bitinfocharts و Blockchain، هش ریت به ۱۵۵ EH/s رسیده است؛ البته که اندازه گیری دقیق هش ریت بسیار سخت است و ابزارهای مختلفی را می طلبد، اما اصل موضوع ثابت است: نگاه ماینرها نسبت به بیت کوین گاوی( روند بازار صعودی خواهد بود) است!

سختی شبکه هنوز نشانه‌ای از خود بروز نداده و مشخص نیست مسیر هش ریت را دنبال خواهد کرد یا نه، برآوردهای روز دوشنبه نشان می‌دهد مقدار سختی نه بالا رفته و نه پایین آمده است.

تحکیم احساسات

طبق شاخص های ترس (Fear) و طمع (Greed) احساسات سرمایه گذاران نسبت به بیت کوین در حال قوت گرفتن است. این شاخص برای اولین بار از ۲۱ سپتامبر، آخرهفته از ۵۰ گذشت و روز دوشنبه روی ۵۲ قرار گرفت. این مقدار احساس سرمایه گذاران را در حالت “خنثی” قرار می دهد.

 پیش به سوی بالا!

در آخر، علیرغم آنکه بسیاری افراد پیش بینی نمی‌کردند قیمت بیت کوین ناگهان به بالای ۱۱ هزار دلار رفت، کارشناسان این عرصه همچنان بر روی سودهای بیشتر بیت کوین شرط می بندند.

حال و هوای صعودی بیت کوین برای نام‌های آشنای این حوزه کاملا ملموس است. ویجی بویاپاتی (Vijay Boyapati)، محقق، روز یکشنبه در توییتی نوشت: « هشدار می دهم! قرار است خیلی بالاتر از این ها برویم»

همان طور که مشاهده کردید همه‌ی عوامل موثر بر قیمت بیت کوین خبر از افزایش قیمت این ارز دیجیتال را می‌دهند. همین موضوع نشان دهنده‌ی این است که زمان درستی برای سرمایه‌گذاری بر روی این ارز دیجیتال است. برای اطلاعات بیشتر با نحوه‌ی سرمایه گذاری بر بیت کوین با تیم مشاوره‌ی خرید و فروش بیت کوین «بینوست» تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.