هاوینگ بیت کوین چیست: هر آنچه در این مورد باید بدانید

هاوینگ بیت کوین چیست: هر آنچه در این مورد باید بدانید

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ (Halving) که به عنوان هالونینگ (Halvening) نیز شناخته می‌شود. منظور از هاوینگ بیت کوین کاهش ارزش پاداش های استخراج کنندگان هنگام پردازش معاملات بیت کوین است.

پیکاسو آثار زیادی دارد اما فقط یک اثر او مونالیزا شده است همین‌طور مقدار طلا در پوسته‌ی زمین بسیار کم است، مخترع بیت کوین معتقد است که کمبود می‌تواند ارزش را در جایی که قبلاً وجود نداشته ایجاد کند. آخرین هاوینگ (Halving) در ماه مه ۲۰۲۰ رخ داد. برای درک بیشتر این مفهوم ابتدا باید نظریه عرضه بیت کوین را درک کنیم. در ادامه‌ی این مقاله ابتدا به شما توضیحات کلی در مورد عرضه‌ی ارز دیجیتال بیت‌کوین داده می‌شود. سپس شما را با مفهوم هاوینگ بیت کوین آشنا خواهیم کرد. اگر به دنبال آشنایی بیشتر با این ارز دیجیتال هستید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آخرین هاوینگ بیت کوین (Halving) در ماه مه 2020 رخ داد

توضیحی در مورد بیت کوین

رمز ارز بیت کوین انقلابی ایجاد کرده است زیرا  برای اولین بار ثابت کرد که چگونه چیزی که کاملاً دیجیتال  است، می‌­تواند کمیاب باشد! یکی از دلایل با ارزش شدن و کمیاب بودن این ارز دیجیتال عرضه­‌ی محدود آن است. کمیاب بودن بیت‌کوین باعث شده تا قیمت این ارز از ۱۰ سال پیش تا به اکنون بسیار افزایش پیدا کند.

هدف بیت کوین

ارزهای فیات (ارزهایی که برای مصارف روزانه استفاده می‌شوند مانند: دلار آمریکا، ریال و.. ارز فیات گفته می‌شود.)  در ابتدا با قواعد محکمی ایجاد شدند. پیش از به میان آمدن ارز فیات برای ایجاد یک دلار آمریکا ، دولت آمریکا باید مقدار معینی از طلا را در ذخایر خود نگه‌داری می‌کرد اصطلاحا به این کار استاندارد طلا گفته می‌شد. اما با گذشت زمان به دلیل مدرنیزه شدن اقتصادها و دوران بسیار بد اقتصادی جهان مانند:‌جنگ جهانی دوم  دولت‌ها تصمیم گرفتند برای بهتر کردن اقتصاد کشورها پول چاپ کردند، همین اتفاقات باعث شد تا قوانین پشتوانه دار بودن ارزهای فیات منسوخ شوند.  ارزهای فیات بدون پشتوانه هستند و ارزش این نوع ارزها را اعتماد و اطمینانی که در میان مردم دارند تعیین می‌کند.

ساتوشی ناکاماتو دیده بود که کاهش ارزش  ارزهای فیات چه تاثیراتی بر روی اقتصاد کشور می‌گذارد  بنابراین با کدنویسی ،عرضه‌ی این ارز را محدود کرد و مانع از این شد تا افراد به خاطر اهداف شخصی میزان تولید بیت‌کوین را افزایش دهند.

هاوینگ بیت‌کوین هر چهار سال بکبار اتفاق می افتد.

هاوینگ بیت کوین در حقیقت چیست؟

کد بیت کوین با محدودیت عرضه­‌ی ۲۱ میلیون سکه تعبیه شده است. بیت‌کوین‌های جدید از طریق استخراج به عنوان پاداش بلوک ایجاد می شوند. استخراج کننده ها کار حفظ و تأمین امنیت  دفتر مرکزی بیت کوین را انجام می‌دهند و در عوض از شبکه پاداش دریافت می‌کنند. سیستم به آنها بیت کوین جدید ارسال می‌کند.

با این حال، هر چهار سال یک‌ بار پاداش استخراج این رمز ارز نصف می شود، از این رو هر نصف شدن پاداش، باعث کاهش نرخ ورود بیت کوین جدید به بازار می شود تا زمانی که دیگر در سال ۲۱۴۰ ارز جدیدی ایجاد نخواهد شد. به نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین اصطلاحا هاوینگ بیت کوین گفته می‌شود.

چه کسی هاوینگ را اختراع کرد؟

برنامه هاوینگ بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو در کدهای بیت کوین نوشته شده است. این مکانیزم بسیار ساده­‌ی کاهش عرضه­‌ی کل در طول زمان، یکی از دلایل اصلی است که باعث شده این رمز ارز ارزشمندترین دارایی رمزنگاری شده جهان شود.

یک میلیون بیت‌کوین اولیه‌ی شبکه در ۱۰ سال پیش توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد. از آن زمان تا به امروز حدود ۸۵٪ از کل عرضه استخراج شده است و فقط حدود ۳ میلیون رمز ارزدیگر ایجاد خواهد شد.

تاریخچه‌­ی مختصر هاوینگ

  • در سال ۲۰۰۹ پاداش استخراج بیت کوین از ۵۰ BTC در هر بلوک شروع می شد.
  • در سال ۲۰۱۲ در اولین هاوینگ بیت کوین ، پاداش استخراج  به ۲۵ BTC کاهش داد.
  • در سال ۲۰۱۶ در دومین هاوینگ ، پاداش استخراج به ۱۲٫۵ BTC کاهش یافت.
  • در سال ۲۱۴۰ ، ۶۴امین و آخرین هاوینگ اتفاق می افتد و دیگر هیچ بیت کوین جدیدی ایجاد نخواهد شد.

تاریخچه‌­ی مختصر هاوینگ

ویژگی‌های اختصاصی هاوینگ بیت کوین

اگر یک شخص و یا سازمانی مسئولیت  عرضه پول داده شود باید به این شخص و یا سازمان اعتماد کرد. قرار است بیت‌کوین یک ارز غیرمتمرکز و برپایه‌ی بی‌اعتمادی باشد. هیچ کس این رمز ارز را کنترل نمی‌کند و در این شبکه به هیچ کس اعتماد نمی‌شود. از آنجایی که بیت کوین توسط هیچ فرد یا گروهی کنترل نمی­‌شود، باید قوانین سختی در مورد تعداد ارزهای ایجاد شده و چگونگی انتشار آن وجود داشته باشد.

با نوشتن چگونگی فرآیند کل تامین و رویداد نصف شدن پاداش یا هاوینگ در کدهای این شبکه، به‌طور کلی سیستم پولی این رمز ارز به صورت سنگی تنظیم شده و تغییردر آن تقریباً غیرممکن است. این هارد کپ( به محدود بودن تعداد ارزهایی که می‌تواند عرضه شود اصطلاحا hard cap گفته می‌شود.) به این معنی است که بیت کوین نوعی «پول سخت» مانند طلا است ، که دارای عرضه­‌ی کل بوده که تغییر آن نیز عملی نیست.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این که سرمایه گذاری بر روی طلا سودآورتر است و یا بیت کوین می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

چه اتفاقی برای استخراج کننده‌ها رخ خواهد داد

استخراج کننده‌ها برای حفظ شبکه­‌ی بیت کوین باید از منابع گران­بها استفاده کنند، اما با نصف شدن پاداش برای آنها چه اتفاقی می افتد؟ از آنجا که هاوینگ باعث کاهش پاداش استخراج از معادن می‌شود، انگیزه استخراج کننده‌ها برای کار در این شبکه نیز با گذشت زمان کاهش می‌یابد و استخراج کننده­‌ی کمتر به معنای  امنیت کمتر برای شبکه است. برای جبران صحیح پاداش استخراج کننده‌ها در آینده ، قیمت این رمز ارز یا کارمزد معامله در این شبکه باید مطابق با خواسته‌های استخراج کننده‌ها باشد.

چگونه می‌­توان از مزیت هاوینگ استفاده کرد؟

طبق قوانین عرضه و تقاضا ، کاهش عرضه بیت کوین به ناچار منجر به افزایش تقاضا برای این ارز و افزایش قیمت خواهد شد. بهترین راه در این حالت خرید این ارز است. بیت‌کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتالی است و هم می‌توان این ارز را برای خرید مصارف روزانه در سایت‌های اینترنتی مصرف کرد و هم اینکه می‌توان به عنوان یک دارایی باارزش از این ارز محافظت کرد زیرا براساس نظر کارشناسان ارزش این ارز در آینده‌ی نه چندان دور بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

از نظر پیشینه­‌ی تاریخی ، پس از هر هاوینگ قیمت بیت‌کوین افزایش پیدا می‌کند ، اما همیشه این موضوع صدق نمی­کند. بسیاری از ناظران امیدوارند که دوباره چنین اتفاقی بیفتد.

آینده­‌ی هاوینگ بیت کوین

به گفته برخی از کارشناسان، هاوینگ بیت کوین ممکن است تأثیر بسزایی در قیمت این ارز بگذارد. یک شرکت تحقیقاتی که روی رمز ارزها فعالیت می‌کند ، قیمت این رمز ارز را تا بیش از ۶۰ هزار دلار پس از هاوینگ دوم در ماه مه ۲۰۲۰ پیش بینی کرده است.

یک بانک آلمانی حتی فراتر رفت و قیمت هر یک از آن را تا ۹۰ هزار دلار پس از ماه مه سال ۲۰۲۰ پیش بینی کرده. اما واقعیت این است که کسی  در مورد ارزش این ارز دیجیتال مطمئن نیست. از آنجا که هاوینگ شناخته شده و بسیار قابل پیش بینی است، قیمت بیت کوین در این رویداد قبلاً توسط اکثر سرمایه گذاران محاسبه شده است.

با توجه به اینکه در آینده بیت کوین کمیاب خواهد شد و ارزشش روز به روز بالاتر خواهد رفت. پس سرمایه گذاری بیت کوین می‌تواند یک سرمایه گذاری پر سود باشد. اگر شما می‌خواهید سرمایه گذاری بیت کوین انجام دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا با تیم مشاروه‌ی سرمایه گذاری بیت کوین و ارز دیجیتال های دیگر بینوست تماس بگیرید.

آینده­‌ی هاوینگ بیت کوین

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.