ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) چه کسی است؟

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)نویسنده و برنامه نویس روسی-کانادایی است. Vitalik Buterin از سال 2011 عضو انجمن بیت کوین شد و مقالات مختلفی را برای مجله بیت کوین تالیف نمود. اما بیشتر از اینکه Vitalik Buterin به عنوان یک نویسنده شناخته شود به عنوان  پسر نابغه ای که مغز متفکر  ساختار اتریوم است، شناخته می‌شود. اتریوم دومین پلتفرم رمزنگاری شده، با ارزش و مشهور جهان بعد از بیت کوین است.

در زمان نگارش این مقاله، ارزش پروژه‌ی جاه طلبانه ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)  در مارکت کپ بیش از 65 میلیارد دلار است و همچنان ارزش این پروژه در حال رشد است.به نظر می‌رسد Vitalik Buterin  23 ساله برای خود این پروژه برنامه ها ونقشه های بسیار زیادی دارد.

کودکی ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)

Vitalik Buterin در 31 ژانویه 1994 در منطقه کلومنا، شهر مسکو در کشور روسیه متولد شد. تا سن 6 سالگی در روسیه زندگی می‌کرد اما  والدینش به دنبال فرصت های شغلی بهتر تصمیم گرفتند به  کانادا مهاجرت کنند.  ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) دوران ابتدایی خود را در کانادا گذارنده است. بوترین در دوران ابتدایی تحصیلش در یک برنامه تیزهوشان شرکت کرد. قرار گرفتن Vitalik Buterin در این برنامه به معنای فرصت های یادگیری بیشتر بود، در حالی که این فرصت به طور ناگهانی بوترین را  از دوستان و همکلاسی هایش جدا کرد. ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) در برنامه‌ی تیزهوشان به سرعت فهمید که مجموعه مهارت ها و استعدادهای خاص او  باعث شده تا  نسبت به همسالان و حتی معلمانش کمی عجیب تر و غیر عادی تر به نظر برسد.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) به طور طبیعی در ریاضیات و برنامه نویسی استعداد زیادی داشت، علاقه ی اولیه و شدیدی به اقتصاد نیز داشت

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) به طور طبیعی در ریاضیات و برنامه نویسی استعداد زیادی داشت، علاقه ی اولیه و شدیدی به اقتصاد نیز داشت. او در دوران کودکی می توانست اعداد سه رقمی را در ذهن خود دو برابر سریعتر از یک انسان معمولی هم سن خود جمع کند.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) در جمع های اجتماعی و رویدادهای خارج از برنامه با دیگران بسیار غریبه بود. او  به یاد می آورد که مردم اغلب درباره‌ی نبوغ ریاضی  او  صحبت می کردند. بوترین در آن زمان، متعجب بود که چرا نمی تواند مانند همانند 75 درصد انسان‌ها یک فرد عادی باشد. برخی معتقدند که داشتن ذهن خلاق و استعدادهای باورنکردنی بوترین همچنین جدایی او از همسن و سالانش و ورود به یک کشور با فرهنگ جدید باعث شد Vitalik Buterin در فرایند یادگیری و همچنین دنیای اینترنت و فضای مجازی غرق شود تا جایی که بیشتر روابط حرفه ای و اطلاعات شخصی خود را  در این دنیا می‌ساخت.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) چهار سال در یک دبیرستان خصوصی به نام Abelard دوره دید. ویتالیک  معتقد است دوران درس خواندنش در آن دبیرستان جالب ترین و سازنده‌ترین سال‌های زندگی اش بوده است.  در آن دوران درک Vitalik Buterin از تحصیلات کاملا تغییر داده شد و دیدگاهش پس از شروع تحصیل  در این مدرسه به شدت تغییر کرد. در Aberald بود که Vitalik Buterin تشنه یادگیری شد و یادگیری هدف اصلی او در زندگی گردید.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) همیشه نمرات معقول و خوبی داشت، اما مدتی به جای اینکه وقت و تلاش خود را بر روی تکالیفش بگذارد اولویت اش کسب امتیاز های زیاد در بازی World of Warcraft شده بود. بوترین از 13 سالگی در حال بازی WoW بود تا اینکه یک روز در سال 2010 به دلیل بروزرسانی Blizzard برخی از ویژگی های شخصیت بوترین در بازی WoW تغییر داده شده بود. ویتالیک در آن شب بسیار غمگین شد و بعد از آن فهمید که چگونه خدمات متمرکز می تواند وحشتناک باشد و World of Warcraft را به کلی کنار گذاشت.

زندگی دانشجویی  Vitalik Buterin

اشتیاق ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) برای جستجوی چیزهای جدید در زندگی باعث شد به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شود. اولین بار از پدرش در مورد بیت کوین شنید، پدرش در سال 2013 یک استارت آپ نرم افزاری داشت. Vitalik Buterin اما بلافاصله وارد دنیای ارزهای دیجیتال نشد. بوترین  در ابتدا فکر می کرد که ارزهای دیجیتال محکوم به شکست هستند، زیرا هیچ ارزش ذاتی ندارند. بعدها او بیشتر در مورد بیت کوین شنید و علاقه اش به رمز ارزها بیشتر شد. همانطور که خودش گفته:

اگر راجع به چیزی دو بار شنیدید، شاید ایده خوبی باشد که  بر روی آن زمان سرمایه گذاری کنی و بیشتر در مورد آن اطلاعات کسب کنید. 

تا آن زمان Vitalik Buterin هرآنچه را که با آن برخورد نموده بود به نوعی تحت کنترل مقررات دولتی یا شرکت ها بود. طبیعتاً به همین دلیل ماهیت غیر متمرکز و غیرقابل کنترل بیت کوین علاقه Vitalik Buterin را به خودش جلب کرد. Vitalik Buterin بیشتر وقت خود را در انجمن های مختلف مربوط به بیت کوین می گذراند و به تحقیق در این شبکه می پرداخت. در آغاز، صرفاً بحث رمزنگاری شبکه بود که Vitalik Buterin را به خود جلب می کرد، اما هرچه بیشتر و بیشتر درگیر می شد، پتانسیل تقریبا نامحدود فناوری که در پشت بیت کوین وجود داشت را بیشتر درک می کرد.

Vitalik Buterin می خواست با دستیابی به برخی توکن ها( به هر چیز باارزشی که در دنیای رمز ارزها وجود دارد توکن گفته می‌شود مثلا در شبکه‌ی اتریوم، اتر یک توکن است.)  به طور رسمی ورود به این اقتصاد جدید را تجربه نماید، اما Vitalik  نه  کامپیوترهایی قدرتمند برای انجام محاسبات استخراج بیت کوین را داشت و نه پول نقد برای خرید بیت‌کوین را داشت؛ بنابراین، Vitalik Buterin در حوزه های مرتبط با بیت کوین به جستجوی کار پرداخت و سرانجام شروع به نوشتن مقالات برای یک وبلاگ کرد و از این طریق حدود 5 بیت کوین برای هر مقاله درآمد کسب می کرد.

ویتالیک بوترین سعی داشت تا از طریق کار و نوشتن مقاله های خود درک و تجربه خودش را در خصوص بیت کوین بیشتر کند و همچنین وجه اجتماعی پیدا کند و در جامعه شناخته شود. در همان زمان،  Buterin به دنبال جنبه های مختلف اقتصادی، تکنولوژیکی و سیاسی رمزنگاری بود. مقالات وی توجه میهایی آلیسی(mihai alisie) یکی از علاقه مندان رومانیایی بیت کوین را به خود جلب کرد. این موضوع  منجر به این شد تا در اواخر سال 2011 مؤسسه مجله بیت کوین تاسیس شود.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) همزمان 5 دوره پیشرفته در دانشگاه واترلو می‌گذراند.

ویتالیک بوترین در حالی که یک کار نیمه وقت به عنوان دستیار تحقیق ایان گلدبرگ(Ian Goldberg) که یک محقق بر روی ارزهای رمزنگاری کننده بود داشت، همچنین وظیفه نویسندگی اصلی مجله بیت‌کوین را نیز به عهده داشت.

در همین دوران ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) همزمان 5 دوره پیشرفته در دانشگاه واترلو می‌گذراند. در ماه می 2013، وی برای شرکت در کنفرانس مربوط به بیت کوین به عنوان نماینده مجله بیت کوین، به سان خوزه کالیفرنیا سفر کرد. این اولین باری بود که بوتین مشاهده کرد که جامعه ای که در اطراف ارزهای دیجیتال ظاهر شده چقدر زنده است و همین اتفاق بوترین  را متقاعد کرد که این پروژه ای است که حقیقتا ارزش ورود را  دارد. در  اواخر همان سال، Vitalik Buterin دانشگاه را کنار گذاشت و مقداری از بیت کوین های خود را فروخت و درآمد حاصل از آن را صرف سفر به سراسر جهان و دیدار با افرادی که در تلاش بودند تا قابلیت های شبکه بیت کوین را گسترش دهند و آن را به یک نسخه بزرگتر و با توان تر تبدیل کند، نمود.

Buterin در سفرهای خود، از پروژه های مرتبط با بیت کوین دیدن کرد، به مغازه های کوچک در نیوهمپشایر و رستوران در برلین رفت مکان‌هایی که همگی بیت کوین را به عنوان پول قبول می کردند، از دستگاههای خودپرداز بیت کوین در سراسر جهان دیدن کرد.

اما با این وجود بوترین در این سفر متوجه شد که تمام نلاش‌هایی که در حوزه‌ی بیت کوین می‌شود در راستای بهبود و ارتقاء عملکرد این ارز دیجیتال به عنوان پول است.

 ویتالیک بوترین در اکتبر 2013، به اسرائیل رفت و در آنجا با افرادی که در پشت پروژه هایی به نام های “CovertCoins” و “MasterCoin” فعالیت می کردند دیدار کرد. این پروژه‌ها در خصوص کاربرد بلاک چین در حوزه‌های دیگر بود.  به طوری که این پروژه‌ها  کاربران را قادر می ساخت تا از سیستم بلاک‌چین برای قراردادهای مالی استفاده نمایند. با اینکه آنها هنوز از بلاک چین اصلی بیت کوین استفاده می کردند، اما معاملات جدیدی را به معاملات بیت کوین اختصاص می دادند.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) پس از مشاهده پروتکل هایی که آنها در پروژه‌ها استفاده می کردند، فهمید که می توان کلیه پروتکل ها را با جایگزین کردن تمام عملکردها با یک زبان برنامه نویسی به نام Turing-complete عمومی کرد.

در علم کامپیوتر،  زبان برنامه نویسی Turing-complete،  چیزی است که کامپیوتر را قادر می سازد با توجه به الگوریتم مناسب،  مقادیر لازم زمان و حافظه هرگونه مشکل خاصی را حل کند. در ابتدا، Vitalik Buterin ایده خود را به پروژه های موجود ارائه داد، اما همه به او گفتند که اگرچه این ایده جالبی است، اما هنوز زمان مناسبی برای اجرای چنین ایده های بزرگ و جاه طلبانه ای نیست؛ بنابراین، Vitalik Buterin تصمیم گرفت این کار را خودش انجام دهد.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) پس از مشاهده پروتکل هایی که آنها در پروژه‌ها استفاده می کردند، فهمید که می توان کلیه پروتکل ها را با جایگزین کردن تمام عملکردها با یک زبان برنامه نویسی به نام کاملا تورینگ(Turing)  عمومی کرد.

اتریوم

در اواخر سال 2013، ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) ایده خود را بر روی وایت پیپر( به اولین ایده در مورد هر شبکه‌ی رمز ارز اصطلاحا وایت پیپر گفته می‌شود.) نوشت و آن را برای عده ای از دوستانش ارسال کرد تا هر کس به نوبه خود آنرا بررسی کند. در نتیجه، حدود 30 نفر برای گفتگو درباره مفهوم اتریوم به بوترین مراجعه کردند. هر چند ویتالیک منتظر بررسی های انتقادی بود اما بیشتر افراد به اشتباهات مهمی در این مفهوم اشاره می کردند که بعد ها هرگز این اتفاق ها نیفتاد.

در آن زمان، هنوز مفهوم اتریوم بیشتر حول و حوش ارز بود. در طول جلسات و گفتگوهای مختلف با افراد در خصوص ایده اتریوم، این ایده تغییر کرد و شکل گرفت. آنها با استفاده از زبان های برنامه نویسی مختلف، هر هفته روش های جدیدی برای استفاده از اتریوم ارائه می دادند. در پایان ژانویه سال 2014، این تیم متوجه شده است که ایجاد یک فایل ذخیره غیر متمرکز نسبتاً آسان است و مفاهیمی مانند رجیستری فقط با دو خط کد قابل اجرا هستند. این موارد باعث شد تا ایده Vitalik Buterin تغییر کند و به تدریج آن را به آنچه امروزه اتریوم می نامیم تبدیل کند.

این پروژه در ژانویه سال 2014 اعلام عمومی شد و تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)، میهایی آلیسی(mihai alisie)، آنتونی دی ایوریو(Anthony Di Iorio)، چارلز هاسکینسون(Charles Hoskinson)، جو لوبین(Joe Lubin) و گاوین وود(Gavin Wood) بودند.

بوترین همچنین اتریوم را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی به نمایش درآورد و فقط چند ماه بعد  تیم تصمیم گرفت تا یک برنامه فروش اتر که توکن بومی شبکه اتریوم بود را برای تامین بودجه این برنامه برگزار کند. در همین زمان، خود ویتالیک مبلغ 100000 دلار کمک مالی تیل بورسی(Thiel Fellowship) دریافت کرد.

از طریق محلی که توکن های اتر برای بیت کوین ها فروخته شد، این تیم بیش از 31000 BTC از جامعه ارزهای دیجیتال جمع آوری نمود که امروزه ارزش این مقدار بیت‌کوین حدود 18 میلیون دلار  است. با این حال، در آن زمان بیت کوین در حدود 650 دلار معامله شد، اما پس از آن  افت قیمت داشت و این تیم مجبور شد با ضرر غیرقابل اجتناب از میلیون ها دلار بگذرد. با این وجود با جمع آوری پول، تیم اتریوم بنیاد اتریوم را که یک سازمان غیر انتفاعی مستقر در سوئیس را تاسیس کرد که وظیفه نظارت بر توسعه نرم افزار منبع باز اتریوم را بر عهده داشت.

علی رغم مشکلات، کمپانی اتریوم سومین شرکت موفق در تاریخ تا به امروز است و این رتبه را در بسیاری از نشریات مهم مالی، از جمله وال استریت ژورنال به دست آورده است. قبل از راه اندازی رسمی شبکه، بنیاد اتریوم چندین نمونه اولیه کدگذاری شده از پلتفرم اتریوم را تولید و آزمایش کرد. نسخه ای به نام «المپیک» آخرین نسخه از این نمونه های اولیه و همچنین نسخه بتا پیش از انتشار این پلتفرم بود.

تعداد زیادی از کاربران اولیه اشکالات و خطاهای سیستم را پیدا کردند و تیم اتریوم تصمیم گرفت 25 هزار اتر به نام  bug bounty را برایstress-testing شبکه، درون شبکه تزریق نماید. در تاریخ 30 ژوئیه 2015، اولین نسخه عمومی اتریوم با نام “Frontier” منتشر شد. ارائه این نسخه کاملا آزمایشی بود، زیرا در این شبکه فقط بخش اصلی اتریوم  و فقط با یک خط کد همراه بود، اما هنوز هم به توسعه دهندگان این امکان را می داد تا با ساختن برنامه های غیرمتمرکز، محیط را آزمایش نمایند. هنگامی که این پلتفرم از طرف توسعه دهندگان ارزیابی شد، به نسخه “Homestead” تغییر پیدا کرد.

تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)، میهایی آلیسی(mihai alisie)، آنتونی دی ایوریو(Anthony Di Iorio)، چارلز هاسکینسون(Charles Hoskinson)، جو لوبین(Joe Lubin) و گاوین وود(Gavin Wood) بودند.

این تغییر در 14 مارس 2016 اتفاق افتاد، هنگامی که شبکه اتریوم اولین نسخه رسمی خود را تولید نمود. ورود اتریوم به نسل بعدی فناوری بلاک چین آزادی بیشتری به توسعه دهندگان بخشید و استفاده از آن بطور قابل توجهی آسان تر شد. همچنین پیشرفت های فنی بی‌شماری به دلیل فناوری بلاکچین اتریوم به میان آمد. اتریوم در حال حاضر خود را در دنیای ارزهای دیجیتال به خوبی معرفی کرده است. به عنوان مثال تعداد نودهای( به کامپیوترهایی که تراکنش را در شبکه‌ی بلاک‌چین تایید می‌کنند نود یا گره گفته می‌شود.)  فعال اتریوم حدود 5100 نود بود که به ویژه در مقایسه با 6000هزار نود در شبکه‌ی بیت کوین مقدار  قابل توجه ای بود. علاوه بر این، تعداد فزاینده ای از مبادلات اصلی( exchanges ) ارزهای دیجیتال در اتر شروع به تجارت کردند که خود این مطلب باعث افزایش سریع ارزش اتریوم شد.

با تولید و انتشار این نسخه از اتریوم، شرکت های بزرگی مانند مایکروسافت و IBM که قبلاً پروژه هایی را روی پلتفرم اتریوم انجام داده بودند به طور مستقیم به ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) و تیمش جهت همکاری نزدیک شدند. به روز رسانی بزرگ بعدی شبکه‌ی اتریوم به نام “Metropolis” در دو بخش ارائه شده بخش اول آن، با نام Byzantium قرار بود در ماه سپتامبر تا اکتبر سال 2017 منتشر شود، اما چندین بار به تعویق افتاده است. این به روز رسانی به معنای ایجاد شبکه‌ای کاملاً کاربر پسند، سریعتر، سبک تر و ایمن تر از نسخه های قبلی است. سرانجام، مرحله آخر اتریوم با نام “Serenity” معرفی می شود، اما هنوز حتی تاریخ تقریبی ارائه آن هم مشخص نشده است.

هکرها، DAO و hard fork

پلتفرم اتریوم جدا از امکان ایجاد برنامه های غیر متمرکز و کاربردهای مختلف دیگر آن، به کاربران این امکان را می دهد که سازمان های خودمختار غیر متمرکز (DAO ها) را بر روی این پلتفرم تاسیس کنند. این سازمان ها که دارایی های دیجیتال را حفظ می کنند و طبق روش های پیچیده و بر اساس قوانین از پیش تعریف شده، آنها(ارزهای دیجیتال)  را به روش های مختلف استفاده می نمایند.

این قوانین در قراردادهای هوشمند توسط شخص یا گروهی از افراد تنظیم و نوشته شده است. کاربران می توانند توکن های مالکیت را خریداری کنند و وجوهی را به DAO واریز نمایند و پس از این پرداخت در DAO شروع به فعالیت نمایند. کاربران می توانند در مورد چگونگی هزینه ها در DAO پیشنهاداتی را ارائه دهند و اعضایی که توکن خریداری کرده اند می توانند رای موافق یا مخالف خود را به پیشنهادات دهند. البته توجه به این نکته ضروری است که توکن های خریداری شده در واقع دارای حق مالکیت برابری نیستند. در عوض، توکن‌ها به مردم حق رای دادن در موضوعات مختلف را می دهند.

بیت کوین اساساً اولین DAO است که تاکنون ایجاد شده است، زیرا این امر با اجماع میان تیم اصلی و شبکه‌ی ماینرها اداره می شود. تمام DAO های دیگر در پلتفرم اتریوم ایجاد شده اند. “DAO” نام یک DAO خاص است که به پشتیبانی تیم Slock.it آلمانی شروع به کار کرده است، Slock.it شرکتی است که توکن های هوشمند» را ارائه می داد و به مردم اجازه می داد تا املاک خود مانند اتومبیل، آپارتمان و غیره را در یک نسخه غیرمتمرکز از Airbnb به اشتراک بگذارند. DAO توانست با جمع کردن سرمایه‌ی  بیش از 15000 میلیون دلاری از 11000 عضو ، به بزرگترین پروژه جمع آوری سرمایه در تاریخ تبدیل شود. نیازی به گفتن نیست که این پول خیلی بیشتر از آن بود که سازندگان آن به آن امید داشتند و برای رسیدن به آن خودشان را آماده نموده بودند.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) پس از مشاهده پروتکل هایی که آنها در پروژه‌ها استفاده می کردند، فهمید که می توان کلیه پروتکل ها را با جایگزین کردن تمام عملکردها با یک زبان برنامه نویسی به نام کاملا تورینگ(Turing)  عمومی کرد.

در 17 ژوئن سال 2016، فردی شروع به ریختن پول از DAO به یک سیستم کاملا مشابه DAO کرد که ساختار DAO را کپی کرده بود. در پایان، هکر موفق به تخلیه 50 میلیون دلار اتر از DAO شد. توجه به این نکته ضروری است که اشکالی که باعث شد DAO توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار بگیرد، در شبکه اتریوم نبود، زیرا اتریوم در تمام مدت به خوبی کار می کرد. تمام سیستم های شبکه ای تا حدی در برابر حملات هکرها آسیب پذیر هستند و حتی خود هکر گفته است که به سادگی از یک اشکال فنی در DAO استفاده نموده و این مقدار پول را توانسته از شبکه به سرقت ببرد.

قیمت اتر بلافاصله پس از این حمله از بیش از 20 دلار به زیر 13 دلار کاهش یافته است؛ و در حالی که تیم اتریوم هیچ ارتباطی با هک DAO نداشت، اما باید با مشکل ایجاد شده کنار می آمد. تیم شبکه‌ی اتریوم موفق شدند جلوی تخلیه وجوه را بگیرند و اتریوم را به یک قرارداد هوشمند دیگر منتقل کنند، اما این تنها یک موقعیت موقت بود. به دلیل نحوه نگارش کد DAO، این احتمال وجود داشت که هکرها هنوز بتواند مطالبات وجوه مربوطه را مطرح کنند. به همین دلیل  مداخله از طرف تیم اتریوم لازم بود.

در دنیای ارزهای دیجیتال، مداخله ای که اتریوم انجام داد اصطلاحا چنگال (fork)نامیده می شود. در ابتدا، یک چنگال نرم پیشنهاد شد که اساساً دکمه تنظیم مجدد شبکه غیر متمرکز بود. این به معنای عقب گرداندن کل شبکه اتریوم بود که در این حالت DAO کاملا از بین می‌رفت و تمام پول به یک قرارداد هوشمند دیگری منتقل می‌شد و  وجوه را فقط به سرمایه گذاران بازپرداخت می نمود.

با این حال، این یک چالش جدی بود و باعث شکاف در جامعه‌ی اتریوم شد. یکی از ویژگی‌های اصلی و مهم اتریوم، ماهیت غیرمتمرکز بودن آن است، به این معنی که تمام قدرت تصمیم گیری به صورت اجماع و عمومی است. پیشنهاد بازگشت نیز بین تمام اعضای این شبکه مطرح شد، اما یک نقص امنیتی در روند رای گیری این گزینه را کاملاً از بین برد. چنگال سخت به عنوان تنها گزینه باقی مانده بود. در اصل، نسخه کاملاً جدیدی از شبکه اتریوم با قواعد کمی متفاوت تر از نسخه اصلی ایجاد شد. پس از آن، ماینرها، مبادله کننده ها، کاربران عادی و سایر برنامه های اصلی که بر روی اتریوم ساخته شده بودند، باید تصمیم می گرفتند که آیا می خواهند بخشی از نسخه جدید اتریوم باشند یا می خواهند که در نسخه اصلی باقی بمانند. پیشنهاد چنگال سخت توسط دارندگان اتر رای گیری شد و اکثریت قاطع یعنی، 89 درصد رای موافق دادند و چنگال سخت در 20 ژوئیه 2016 اجرایی شد. این جریان به نوعی تولد اتریوم کلاسیک بود. در اصل، باید با آن به عنوان یک ارز دیجیتال جدید رفتار کرد، زیرا بلاک چین خاص خود را دارد و از اتریوم مستقل است. اتریوم کلاسیک هنوز هم ویژگی های دقیقی مانند اتریوم ارائه می دهد.

با این حال، این وضعیت کاملاً مشکل ساز است. اول از همه، بلاک‌چین دوتایی “Double Blockchain” گاه به گاه باعث ایجاد سردرگمی در بین سرمایه گذاران و کاربران شد. علاوه بر این، امکان  حمله مجدد هکرها به هر دو بلاک چین وجود داشت. این بدان معناست که یک معامله بدون اینکه کاربر رضایت داشته باشد یا حتی از آن آگاهی داشته باشد می تواند در زنجیره دیگر پخش شود، زیرا امضای رمزنگاری شده برای معامله مذکور در حال حاضر در بلاک چین دیگری ثبت شده است.

 ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)و رسانه های جمعی

Vitalik Buterin بنیانگذار و سردبیرمجله بیت کوین بود. او این کار به عنوان یک پروژه آنلاین آغاز کرد، Vitalik Buterin و Mihai Alisie که یکی دیگر از بنیانگذاران مجله بیت کوین بود در سال 2012 آنها شروع به چاپ مجله ای کردند که به عنوان اولین نشریه جدی در بحث ارزهای دیجیتال بود و به طور کامل به این موضوع اختصاص داشت. این مجله برای فروش به مشترکینی از سراسر جهان ارائه گردید و در Barnes & Noble و سایر کتاب‌فروشی ها پخش شد همچنین به صورت آنلاین منتشر شد. بوترین حدود 10 تا 20 ساعت در هفته را صرف کار بر روی نشریه می نمود. ویتالیک تا سال 2014 درگیر انتشار مجله بود. مجله بیت کوین در حال حاضر متعلق به BTC Media است.

Vitalik Buterin همچنان به لجر که یک مجله علمی پژوهشی که به بررسی مقالات و تحقیقات رسمی در زمینه رمزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین می پردازد و توسط دانشگاه پیتسبرگ منتشر می شود کمک می‌کند.

در آگوست سال 2017، بیش از 5000 نفر برای سخنرانی ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) در اسکولکوو جمع شدند. بوترین عنوان كرد كه روسیه برای تحقیق و آزمایش فن آوری های بلاک چین در كنار انگلیس و سنگاپور، در بین سه كشور برتر قرار دارد.

تأسیس (Enterprise Ethereum Alliance (EEA

در مارس 2017، شرکت های مختلف فعال در حوزه‌ی بلاک چین مانند: شرکت های Fortune 500، دانشگاهیان و فروشندگان فناوری از تأسیس (Enterprise Ethereum Alliance (EEA خبر دادند که در آن زمان 30 عضو مؤسس داشت. در زمان نگارش این مقاله، بیش از 150 عضو در اتحادیه مورد نظر وجود دارد، از جمله شرکت های غول پیکر سراسر جهان مانند MasterCard، Cisco Systems، سامسونگ SDS، مایکروسافت، اینتل و بسیاری شرکت‌های دیگر در این اتحادیه عضو شدند.

هدف این اتحادیه اتصال اعضای خود با کارشناسان اتریوم بر روی پلتفرم اتریوم به منظور یادگیری است و اینکه بتوانند نرم افزارهای مختلف در سطح سازمانی با کاربردهای پیچیده و سفارشی شده را ایجاد و تعریف نمایند. بسیاری از شرکت های مختلف در زمینه های امور بانکی، مدیریتی، مشاوره، فناوری، سرگرمی بر بستر بلاک چین فعالیت می کنند و بسیاری از صنایع دیگر با کارشناسان اتریوم همکاری می کنند تا در مورد امکان اجرای فن آوری های بلاک چین در فعالیت های خود مشاوره داشته باشند.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) در چین

با وجود موضع سخت و غالبا متضاد دولت چین در مورد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شده، فناوری بلاک چین و پلتفرم اتریوم به طور فعال توسط مشاغل کوچک و بزرگ در سراسر این کشور به کار گرفته می شود. شخصیت Vitalik Buterin نیز نقش مهمی در این توسعه بازی می کند، به خصوص با توجه به اینکه وی موفق شد فقط با چند ماه استفاده از برنامه ای که روی تلفن همراه خود داشت، زبان چینی را یاد بگیرد.

در چین، اتریوم در سطوح نهادی مورد تحقیق و بررسی است. به عنوان مثال، دانشگاه پکن، یک دانشگاه درجه یک در چین است این دانشگاه در حال ایجاد آزمایشگاه اتریوم است. این آزمایشگاه در مورد بهبود پروتکل، موارد استفاده از بلاک‌چین اتریوم برای به‌کارگیری در زنجیره های تأمین چینی و بازارهای انرژی کار می کند.  Royal Chinese Mint که یک واحد فرعی چاپ اسکناس در چین است. این شرکت نیز در حال آزمایش قراردادهای استاندارد و هوشمند توکن ERC20 Ethereum برای دیجیتالی کردن یوان چینی است. همچنین تعداد زیادی شرکت و استارتاپ وجود دارند که برخی از آنها مؤسس مؤسسه Enterprise Ethereum Alliance هستند که بسیاری از منابع و نیروی انسانی خود را بر روی تحقیق و اجرای جنبه های مختلف پلتفرم اتریوم متمرکز کرده اند.

در ماه می 2016، 11 مبادله کالایی منطقه ای، مبادلات سهام و دارایی های مالی یک اتحاد China Ledger ایجاد کردند. هدف از ایجاد این اتحاد پروتکل منبع باز(کدهایی که ای شبکه با آن نوشتته شده در دسترس عموم است و همه می‌توانند این کدها را ببینند.) بلاک چین است که توسعه دهندگان می توانند در آینده به روشی که مطابق با الزامات نظارتی ویژه دولت چین باشد آن را گسترش دهند. در کمیسیون اینترنتی انجمن بورس اوراق بهادار چین افرادی به عنوان مشاور فعالیت می کنند، Vitalik Buterin یکی از اعضای برجسته این انجمن است که به عنوان مشاور فعالیت می کند. علاوه بر این،  بوترین شریک عمومی در Fenbushi Venture Capital، اولین و بزرگترین شرکت سرمایه گذاری مستقر در چین است که به طور انحصاری در شرکت های دارای قابلیت بلاک چین سرمایه گذاری می کند.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)

 

Vitalik Buterin در روسیه

مفهوم اساسی ارزهای دیجیتال با ماهیت غیرمتمرکز و غیرقابل کنترل بودن آنها همراه است، به همین دلیل همیشه مورد اعتراض روس ها بوده است. علاوه بر این، روسیه افراد زیادی را با سواد رایانه ای بالا دارند، با وجود اینکه Vitalik Buterin در سن شش سالگی روسیه را ترک کرد ولی خود Vitalik Buterin نمونه برتر این افراد است. همه این موارد Vitalik Buterin را به شخصیتی برجسته و مرفه در روسیه تبدیل کرده است.

در آگوست سال 2017، بیش از 5000 نفر برای سخنرانی ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) در اسکولکوو جمع شدند. بوترین عنوان كرد كه روسیه برای تحقیق و آزمایش فن آوری های بلاک چین در كنار انگلیس و سنگاپور، در بین سه كشور برتر قرار دارد.

علاوه بر این، مسکو یکی از بزرگترین خوشه های نود در کل شبکه اتریوم را دارد.  Buterin همچنین خاطرنشان کرد، رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین از بلاک چین و کاربردهای آن آگاهی کامل دارد و گفت این بدان معناست که بهره گیری از این فناوری غیر قابل چشم پوشی است.

ویتالیک در سفر خود به روسیه  با پوتین ملاقات داشت، در حالی که برخی از رسانه ها ادعا می کردند که این دیدار یکی از شرط‌های Vitalik Buterin برای این سفر بوده است. در طول این نشست، Vitalik Buterin بیان داشت که فرصت های استفاده از فن آوری های خود را در روسیه توسعه خواهد داد و رئیس جمهور ظاهراً از این ایده حمایت کرده است. پیش از این گزارش شده بود که پوتین به ایده اقتصاد دیجیتال علاقه مند است و روسیه هم اکنون در حال تحقیق در مورد فرصت های مرتبط با بلاک چین برای ردیابی کالاهای دیجیتال، شناسایی شخصی و حمایت از حقوق صاحبان ارزها و کالاهای دیجیتال است.

در اکتبر سال 2017، بزرگترین بانک روسیه Sberbank اعلام کرد که به Enterprise Ethereum Alliance پیوسته است. پیش از آن، تنها شرکت روسی عضو در اتحاد QIWI بود که یک شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی است. در حال حاضر، Sberbank گزارش داده است که با همکاری تنظیم کننده ها، وزیر اقتصاد، سایر بانک های روسی و اتاق بازرگانی بین المللی روسیه  بر روی یک توکن هوشمند  آزمایشاتی را انجام داده است.

باترین در جریان سفر خود به روسیه در آگوست سال 2017 توافقاتی با ولادیسلاو مارتینف، مدیر عامل شرکت یوتا خدمات، یک شرکت ارتباطات سیار مستقر در روسیه انجام داده است. این توافقنامه مستلزم ایجاد یک نهاد جدید – اتریوم روسیه – است که آموزش، رویدادها و بررسی و توسعه معماری را برای یک ونشتورگ بانک که یک بانک دولتی روسیه است فراهم می کند. علاوه بر این، این بانک قصد دارد مرکز جدید تحقیقات و توسعه بلاک چین را در دانشگاه ملی علوم و فناوری (MISIS) ایجاد نماید که توسعه آن نیز توسط اتریوم روسیه پشتیبانی خواهد شد. این مرکز جدید با ارائه راهکارهایی برای خدمات دولتی، با همکاری هر دو نهاد دولتی و خصوصی در نظر گرفته شده است.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin) در چین

اخبار جعلی در مورد مرگ وی

در تاریخ 25 ژوئن 2017، خبر جعلی مبنی بر کشته شدن Vitalik Buterin در تصادف اتومبیل منتشر شد. این خبر دروغ باعث شد اتر 4 میلیارد دلار ارزش خود را در بازار از دست بدهد. اگرچه اتریوم تمام ارزش از دست رفته را دوباره به دست آورد اما این خبر دروغ، اهمیت Vitalik Buterin را به سیستم و کل جامعه ارزهای دیجیتال و جامعه بلاک چین را نمایان ساخت.

اکنون

این روزها Vitalik Buterin در سنگاپور زندگی می کند و مثل همیشه به سختی کار می کند. در همان ابتدا فقط سه نفر روی پروتکل های اتریوم کار می کردند، اما او امیدوار است که تیم به زودی به جایی برسد که به حضور او کمتر نیاز داشته باشد. وی در مورد آینده این پلتفرم خوش بین است و می گوید تنها قاتل اتریوم خود اتریوم است. Vitalik Buterin و تیم وی در حال آماده سازی نسخه های جدید، پایدارتر، ایمن و کارآمدتر اتریوم هستند و  مقیاس پذیری، بهینه سازی، کارایی و امنیت را بزرگترین چالش های خود در برابر ساخت شبکه‌ی اتریوم می دانند.

لیست جوایز ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)

  • Thiel Fellowship Award, 2014
  • World Technology Award in the IT Software Category, 2014
  • Fortune 40 under 40 list
  • Forbes 30 under 30 list

دسته بندی شده در:

در اینستاگرام بینوست جدید ترین مطالب را به صورت خلاصه و روزانه دریافت کنید