چین لینک چیست؟

با استفاده از چین لینک‌ می‌توان فهمید که چگونه از طریق blockchain  می‌توان اطلاعاتی را به روشی که هنوز مطمئن، قابل اعتماد و غیرمتمرکز است، بدست آورد. در این مقاله تصمیم داریم به سوال «چین لینک چیست» به طور کامل جواب دهیم پس اگر در مورد این ارز دیجیتالی در ذهن شما سوالی وجود دارد در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

در اواخر زمستان 2018 بسیاری از  ارزهای رمزنگاری‌ شده با شکست مواجه ‌شدند، البته Chainlink توانست با این شکست‌ها مقابله کند و حتی در برابر بازار خرسی (منظور از Bear market،بازاری است که در آن رکود اقتصادی حاکم است.) از خود محافظت کرد. حالا این سؤال پیش می‌آید که Chainlink چطور موفق به رشد در  یک بازار راکد شد؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید باید تا انتهای این مقاله با ما ما همراه باشید. در این مقاله به صورت ساده شما را با چین لینک آشنا خواهیم کرد.

چین لینک(Chainlink) از طریق blockchain اطلاعاتی را به روشی که کاملا مطمئن، قابل‌اعتماد و غیرمتمرکز است، به دست می‌آورد

مشکل

 Blockchain ها به دلیل استفاده از کدینگ ریاضی، در عملیات فنی عالی هستند زیرا امنیت، اعتماد وغیرمتمرکز بودن را تضمین می‌کنند؛ اما مشکلی که در یک blockchain وجود دارد و آن را آسیب پذیر می‌کند؛ غیرقابل توزیع بودن آن است. درواقع نیاز به یک منبع قابل اعتماد در خارج از زنجیره برای ارائه اطلاعات دقیق و بازیابی اطلاعات در شبکه‌ی بلاک‌چین احساس می‌شود. برای مثال بهای قیمت بیت کوین (به معنی اعتماد به یک منبع برای گفتن واقعیت است؛ بدون تقلب و به خطر افتادن نتیجه درست به درخواست کننده است.) در یک زنجیره بدون چین لینک(Chainlink)  امکان سقوط و سوء استفاده از داده‌ها وجود دارد. پس با وجود Chainlink احتمال شکست و عدم دسترسی به داده صحیح کم می‌شود.

چین لینک چیست؟

در Chainlink از طریق blockchain اطلاعاتی را به روش مطمئن، قابل‌اعتماد و غیرمتمرکز می‌توان به دست می‌آورد. اوراکل یا منابع داده‌ها برای تبادل داده بین blockchain و دنیای خارج دیگر نیازی به ایجاد یک نقطه شکست ندارند. Chainlink شبکه‌ای از گره‌ها( به کامپیوترهایی که تراکنش‌ها را در شبکه تایید می‌کنند اصطلاحا گره گفته می‌شود.) را برای تبادل اطلاعات blockchain با دنیای واقعی فراهم می‌کند و درنتیجه‌ی این کار یک قطعه حیاتی از زیرساخت‌های قرارداد هوشمند تولید می‌شود. این واسط یا همان اوراکل‌های چین لینک(Chainlink)  می‌تواند اطلاعات ضروری مانند فید قیمت، نتایج رویداد و … را درون خود ذخیره کند و   داده‌ها را بدون از بین رفتن ،بدون کوچک‌ترین آسیبی و با امنیت بسیار  بالا به سیستم‌های پرداخت سنتی منتقل کند.

چه کسی Chainlink را اختراع کرد؟

چین لینک(Chainlink) توسط سرگی نازاروف (Sergey Nazarov )و استیو الیس (Steve Ellis) تأسیس شد.

چین لینک(Chainlink) توسط سرگی نازاروف (Sergey Nazarov )و استیو الیس (Steve Ellis) تأسیس شد.

 تاریخچه مختصر چین لینک(Chainlink)

  • سپتامبر 2017 – Chainlink مبلغ 32 میلیون دلار برای تولید 1 میلیارد توکن لینک  پیشنهاد می‌دهد.
  • نوامبر 2018 – Chainlink موفق به کسب فناوری TownCrier می‌شود.
  • ماه مه 2019 – Chainlink در شبکه اصلی Ethereum راه‌اندازی می‌شود.

موارد خاصی که در موردچین لینک(Chainlink)  می‌توان موردبحث قرارداد

تبادل اطلاعات در برنامه‌های غیرمتمرکز توسط blockchain با دنیای خارج بسیار مخرب و دارای آسیب‌پذیری بالایی بود اما Chainlink یک پل مطمئن ایجاد کرده است. درواقع نقاطی که داده‌ها به blockchain وارد می‌شوند؛ نقاطی هستند که می‌توان داده‌ها را در آنجا به‌راحتی دست‌کاری، جعل و درنهایت درخطر قرارداد که می‌توان نام این نقاط را نقاط شکست نامید. اما Chainlink با ایجاد یک پیوند مطمئن به این نقاط مقدار می‌دهد.

چین لینک‌ها جهت کاهش شکست احتمالی اوراکل، در لیست اصلی خود سه اصل را در اولویت قرار می‌دهند.

این سه اصل چین لینک چیست:

  •  توزیع منابع داده
  •  توزیع اوراکل
  •  استفاده از سخت‌افزار قابل‌اعتماد

چین لینک برای بهبود امنیت در اوراکل‌ها یا فیدهای داده، موفق به کسب فناوری TownCrier شد. با استفاده از فن‌آوری TownCrier، داده‌های ارائه‌شده به اوراکل‌های Chainlink در محیط‌های مطمئن و سخت‌افزار فوق‌العاده ویژه، ایمن‌تر می‌شوند

چه اطلاعات دیگری در مورد Chainlink موجود است؟

چین لینک (Chainlink) در لیست طولانی شرکای خود نام‌های Polkadot و Synthetix از دنیای رمزنگاری و همچنین SWIFT و Google از دنیای تجارت سنتی را دارد.

به‌عنوان‌ مثال، انتقال پول در دنیای واقعی از طریق چین لینک، می‌تواند از SWIFT به بانک به صورت زنجیره‌ای ارسال شود. سپس اثبات پرداخت دریافت شده از طریق Chainlink به SWIFT ارسال ‌شود. استفاده ازچین لینک(Chainlink)  توسط SWIFT تعامل یکپارچه‌ای میان دنیای سنتی ارزها و ارزهای رمزنگاری شده ایجاد می‌کند و درعین‌حال نقاط احتمالی شکست را به حداقل می‌رساند.

چین لینک (Chainlink) در لیست طولانی شرکای خود نام‌های Polkadot و Synthetix از دنیای رمزنگاری و همچنین SWIFT و Google از دنیای تجارت سنتی را دارد.

چین لینک چگونه کار می‌کند؟

Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که از خریداران و ارائه‌دهندگان داده تشکیل‌شده. خریداران، داده را درخواست می‌کنند و ارائه‌دهندگان، داده‌ها را به روشی مطمئن بازمی‌گردانند. خریداران داده‌های موردنظر خود را انتخاب می‌کنند و ارائه‌دهندگان برای ارائه آن داده‌ها پیشنهاد می‌دهند. ارائه‌دهندگان باید هنگام ارائه پیشنهاد، نشانی از نشانه‌های لینک خریداران را دارا باشند که در صورت عدم سوءاستفاده می‌توان آن‌ها را برداشت. هنگامی‌که ارائه‌دهندگان انتخاب می‌شوند، وظیفه آن‌هاست که پاسخ‌های صحیح را به‌صورت زنجیره‌ای ارائه دهند.Chainlink از سیستم قدرتمند اوراکل برای جمع‌آوری داده‌های ارائه‌شده استفاده می‌کند. اگر همه‌چیز به درستی پیش برود، ارائه‌دهندگان پول دریافت می‌کنند و همه خوشحال هستند.

تا به اینجای مقاله تمام سعی خود را کردیم تا به سوال چین لینک چیست به طور کامل پاسخ دهیم. از این جا به بعد مقاله سعی می‌کنیم شما را با نحوه فعالیت چین لینک آشنا کنیم.

چگونه می‌توانید علائم لینک را ذخیره کنید؟

شبکه Chainlink از یک توکن( به هر چیز باارزشی در دنیای ارزهای دیجیتال توکن گفته می‌شود به طور مثال بیت‌کوین در شبکه‌ی بلاک‌چین یک توکن است.) ERC677 استفاده می‌کند که عملکردی استاندارد از توکن ERC-20 به ارث می‌برد و اجازه می‌دهد تا انتقال توکن‌ها حاوی داده باشد. همچنین برای پرداخت،  ارائه‌دهندگان داده‌هایی را به blockchain وارد می‌کنند و ترجمه می‌کنند که این اطلاعات توسط خریدار داده پرداخت می‌شود..

علاوه بر کسب نشانه‌های LINK به‌عنوان ارائه‌دهنده، می‌توانید علائم LINK را نیز در صرافی هایی چون: Coinbase، Binance و Huobi بخرید.

قابلیت دیگر چین لینک (Chainlink)

Chainlink در اتریوم شروع به کارکرده، اما سرویس‌های اوراکل آن‌ها در سایر blockchains مانند Bitcoin و Hyperledger نیز موجود است. توسعه‌دهندگان مستقل و شرکت‌های بزرگ می‌توانند داده‌ها را به‌عنوان اپراتور گره به شبکه Chainlink بفروشند.

آینده‌ی چین لینک(chainlink)

 در مورد پاسخ به سوال آینده‌ی چین لینک چیست، باید بگوییم که این ارز دیجیتال دو هدف اصلی  برای اطمینان از امنیت شبکه Chainlink، توزیع منابع داده و توزیع اوراکل دارد.

Chainlink مانند همه شبکه‌ها می‌خواهد افراد و اپراتورهای بیشتری را اضافه کند تا قوی‌تر و باارزش‌تر شود واین گونه تاثیر شبکه خود را افزایش دهد. این نه‌تنها به معنای دنبال کردن مشارکت‌های بیشتراست بلکه همچنین به معنای حمایت از آموزش، رویدادها و روابط بیشتر از طریق برنامه جدید Chainlink Commnity Advocate است.

دسته بندی شده در:

برچسب شده در:

, , ,
در اینستاگرام بینوست جدید ترین مطالب را به صورت خلاصه و روزانه دریافت کنید