کاردانو چیست

کاردانو چیست:هر آنچه که در مورد این ارز باید بدانید

معرفی ارز دیجیتال کاردانو (ADA)

 کاردانو درست مانند بیت‌کوین و یا سایر رمز ارزها یک ارز دیجیتالی است. در حقیقت  یک تیم تحقیقاتی تصمیم گرفتند که ارز دیجیتالی به بازار ارائه دهند که مشکلات رمز ارزهای دیگر مثل بیت‌کوین و اتریوم و… را نداشته باشد  و حاصل این کار تحقیقاتی کاردانو شد.

تیم تحقیقاتی کاردانو از سه بخش تشکیل شده است که این بخش‌ها عبارت است از:

  1. بنیان‌گذار کاردانو
  2. شرکت IOH (در حقیقت این شرکت ، یک شرکت فناوری است که متخصص توسعه‌ی بلاک‌چین و ارزهای دیجیتالی برای موسسات دولتی، دانشگاهی و شرکت‌هاست)
  3. Emurgo ( این شرکت نیز یک شرکت تخصصی است که بر روی تکنولوژی بلاک‌چین فعالیت می‌کند)

چالش‌های در برابر ارزهای دیجیتالی

همان طور که می‌دانید در برابر ارزهای دیجیتالی چالش‌های زیادی وجود دارد که مهم‌ترین این چالش‌ها عبارت است از: مصرف انرژِی بالا( در بلاک‌چین بیت‌کوین برای این که یک تراکنش در یک بلوک ثبت شود نیاز به مصرف انرژی بسیار زیادی است که ماینرها این انرژی را به شبکه می‌دهند و براساس فعالیتشان نیز از شبکه‌ی بیت‌کوین، کوین دریافت می‌کنند.) و عدم تبادل با ارزهای فیات( به ارزهایی که افراد هر روز برای خرید روزانه خود خرج می‌کنند اصطلاحا ارزفیات گفته می‌شود، مانند: دلار، ریال، لیر و…)

بسیاری از این ارزهای دیجیتالی را نمی‌توان به صورت مستقیم به یک ارز فیات تبدیل کرد و نیاز به یک ارز واسطه دارند درست مثل پلتفرم ریپل که شما باید برای تبدیل ارزها به یکدیگر ابتدا پول‌تان را به ارز دیجیتالی ریپل تبدیل کنید سپس این ارز را به سایر ارزها می‌توانید تغییر دهید. البته به جزء مشکلاتی که در بالا نام برده شد ارزهای دیجیتالی مشکلات دیگری نیز دارند. تمام این چالش‌هایی که برسر ارزهای دیجیتالی است باعث شد تا تیم تحقیقاتی کاردانو به فکر به وجود آوردن یک رمز ارزی باشند که چالش‌های سایر ارزهای دیجیتالی را نداشته باشد.

در حقیقت کاردانو یک نوع ارز دیجیتالی است که توانسته بیشتر مشکلات و چالش‌هایی که در برابر این نوع ارزها است را حل کند، تیم تحقیقاتی این رمز ارز به صورت روزانه به دنبال بهبود این شبکه هستند تا تمام افراد علاقه‌مند به دنیای ارزهای دیجیتالی با خیال راحت و بدون دغدغه بتوانند از این رمز ارز استفاده کنند.

کاردانو یک ارز دیجیتالی است که به دنبال حل کردن مشکلات سایر ارزهای دیجیتالی است

 کاردانو چیست

آیا در مورد اتریوم چیزی شنیدید؟ خوب اینگونه است که می خواهد بستری باشد که افراد بتوانند قراردادهای هوشمند ایجاد کنند. منظور از قرار داد هوشمند این است که بندها‌ی قرارداد به صورت کدنویسی شده وجود دارد و در صورتی که یکی از طرفین به درستی کارش را انجام ندهد توسط خود این قرارداد تنبیه خواهد شد در حقیقت در یک قرارداد هوشمند پس از اینکه قرارداد امضا شد هیچ کدام از طرفین نمی‌توانند قرارداد را زیرپا بگذارند. در ارز دیجیتالی کاردانو نیز مفهوم قرارداد هوشمند وجود دارد. البته از نظر خالقان کاردانو طراحی اتریوم این شبکه را بسیار زیاد محدود کرده است. 

آنها تصور می کردند اتریوم واقعاً برای بسیاری از افراد طراحی نشده است تا بتواند از آن استفاده کند. همچنین اتریوم شکاف‌ها یا چنگال‌هایی ( زمانی که در شبکه‌ی بلاک‌چین مشکلی پیش بیاید افراد حاضر در شبکه‌ی بلاک‌چین یک بلاک‌چین دیگر برای خود می‌سازند که به اصطلاح به این کار forkگفته می‌شود) را تجربه کرده که باعث اختلال در شبکه شده است. بنابراین آنها فکر کردند که می توانند با ایجاد کاردانو آن را بهبود ببخشند. پس از این موضوع می‌توانیم نتیجه بگیریم که کاردانو شبیه به اتریوم است اما محدودیت‌های آن را ندارد.

خالق‌های کاردانو چه کسانی هستند

کسی که بیشترین مسئولیت را دارد چارز هاسکینسون  (Charles Hoskinson) است که در واقع یکی از بنیان‌گذاران اتریوم بود.

 نام ارز دیجیتالی کاردانو از یک شاعر انگلیسی گرفته شده است و نقاط عطف این ارز دیجیتالی نیز به نام مشهورترین آثار این نویسنده است. براساس گزارشات رسیده از این ارز دیجیتالی  این ارز، به تازگی از مرحله ی بایرون ( Byron ) عبورکرده و هم اکنون در مرحله ی شِلی (Shelley  ) به سر می‌برد.

تاریخچه مختصر در مورد کاردانو

  • کاردانو در سال ۲۰۱۵ برای بررسی چگونگی بهبود رمز ارز ها به‌عنوان یک پروژه ی تحقیقاتی شروع شد.
  • دو سال بعد، در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ بصورت عمومی منتشر شد. فاز اول آن به نام شاعر معروف “بایرون” نام گذاری شد.
  •  فاز دوم که در سال ۲۰۱۸ شروع شد وارد مرحله ی “شِلی” شد که در آن شبکه ویژگی های جدیدی ارائه داد تا در انجام معاملات بزرگتر عملکرد بهتری داشته باشد.

ویژگی‌های اختصاصی کاردانو چیست

همان‌طور که در ابتدا نیز توضیح دادیم کاردانو توسط گروهی طراحی و برنامه‌نویسی شده است که مدت زمان زیادی است در دنیای ارزهای دیجیتالی در حال فعالیت هستند و با تمام زیر وبم این نوع ارزها آشنایی دارند همچنین به صورت آکادمیک در این حوزه تحصیلات داشته‌اند. اما این چه فایده‌ای خواهد داشت؟ داشتن چنین تیم تخصصی پشت کاردانو باعث شده تا تمام ویژگی و تغییرات جدیدی که قرار است در این ارز رخ دهد ابتدا توسط دانشگاه‌ها بررسی و تایید شود، همین موضوع امکان اشتباه و نقص را در این شبکه بسیار کاهش می‌دهد.

کاردانو براساس اثبات سهام فعالیت می‌کند

الگوریتم بلاک‌چین کاردانو

از طرف دیگر همان‌طور که می‌دانید در شبکه‌ی بلاک‌چین اتریوم برای تایید تراکنش‌ها از روش اثبات کار( منظور از اثبات کار این است که باید ماینرها مسائل سخت ریاضی را حل کنند تا بتوانند تراکنش‌ها را در یک بلوک قرار دهند) استفاده می‌شود که این کار بسیار انرژی بر است و تنها تعداد زیادی تراکنش را به صورت همزمان می‌تواند تایید کند. اما کاردانو  برای ثبت تراکنش‌ها در بلاک‌چین خود از روش اثبات سهام ( هرکس که در شبکه‌ی اتریوم سهام بیشتری داشته باشد برای ثبت تراکنش‌ها در دفتر کل باید بیشتر انرژی مصرف کند.) استفاده می‌کند این روش نسبت به روش اول کمتر انرژی مصرف می‌کند و شبکه انتخاب می کند که بلوک بعدی را  چه کسی ایجاد کند. این انتخاب از طریق سیستمی به نام اوروبروس (Ouroboros)  انجام می‌شود.

این تیم در حال کار بر روی نسخه ای از کاردانو است که در آن لازم نیست همه یک نسخه کامل از blockchain را ذخیره کنند و به افراد بیشتری امکان استفاده از شبکه را می دهد در عین حال همزمان قادر به انجام تراکنش‌های بیشتری نیز هستند. آنها همچنین در حال کار بر روی راهی برای ایجاد اینترنت بلاکچین هستند، در این نوع از بلاکچین تمام ارزهای رمزپایه می توانند بدون نیاز به صرافی‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

توکن های کاردانو با نام آدا (Ada) و به افتخار نام اولین برنامه نویس و ریاضیدان قرن ۱۹ و دختر شاعر معروف لرد بایرون  نامگذاری شده اند.

این ارز چگونه تولید می شود

توکن آدا همانند بیت کوین استخراج نمی‌شود. به ‌جای ماینرها ، اعتبارسنج‌هایی وجود دارد که بسته به میزان ارز های آدایی که دارند توسط شبکه انتخاب می‌شوند. اگر آنها برای تأیید اعتبار معاملات در بلوک انتخاب شوند، روی اینکه چقدر اطمینان دارند که تمام معاملات را به‌صورت مطمئن تایید کنند شرط می‌بندند. اگر بلاک‌چین بلوک اعتبارسنجی  آنها را تایید کند، آنها شرط را برنده شده و در ازای آن ADA پاداش می‌گیرند.

چگونه می توان کاردانو را خرید

اکثر افرادی که به دنبال گرفتن آدا (ADA) هستند می توانند آنها را در صرافی ها تهیه کنند.

چه کار هایی می توان با این ارز انجام داد

اگرچه شما می‌توانید آدا را همانند رمز ارز های دیگر بخرید و با آن به تجارت بپردازید اما نمی‌توانید از این ارز دیجیتالی همانند بیت‌کوین برای خرید روزانه استفاده کنید.

آینده ی کاردانو

توسعه دهندگان  کاردانو امیدوارند تا پایان سال ۲۰۱۹ برخی از بزرگترین مشکلات پیش روی ارزهای دیجیتالی را به‌صورت گسترده حل کنند. کاردانو می‌تواند ثابت کند که با رویکرد دقیق در  مقابل رمزارزها ، می‌توان تجارت بزرگی را به دنیای بلاک‌چین وارد کرد. به نظر می‌رسد در سال‌های نه چندان دور این ارز باعث یک انقلاب بزرگ در دنیای ارزهای دیجیتالی خواهد شد.

اگر تصمیم دارید سرمایه گذاری ارز دیجیتال انجام دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم با تیم بینوست تماس داشته باشید این تیم می‌تواند به شما بهترین مشاوره را در حوزه‌ی ارزهای دیجیتالی دهد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.