از کوکاکولا(Coca-Cola) و مارسک(Maersk) گرفته تا صنعت بزرگ بازی و حتی در سیاست با گذشت زمان،  استفاده از تکنولوژی کریپتو(crypto) رایج‌تر شده است.

به عبارتی با گذشت زمان و آشنا شدن مردم و صنایع با این فناوری بی‌نظیر، استفاده از ارزهای دیجیتالی در میان مردم به خوبی جای خود را باز کرد و صنایع بزرگ نیز به تبعیت از مردم در معاملات خود از کریپتو استفاده کردند.

بیت‌کوین امسال وارد دوازدهمین سال تاسیس خود شده است. یازده سال گذشته زمان قابل توجهی را برای شناسایی روندهای کلیدی پیرامون رمز ارزها(cryptocurrencies) و فناوری بلاک چین (blockchain)ارائه می دهد.

بررسی این روندها باعث می‌شود یک دید کلی برای آینده‌ی سرمایه گذاری بر روی این ارز و نحوه‌ی تغییر بیت‌کوین در چند ده آینده مطلب ترسیم شود.

به هنگام بررسی الگوی یازده ساله‌ی این ارز دیجیتالی، به سرعت متوجه این موضوع شدیم که هر بار میزان ارزش بیت‌کوین افزایش بسیار زیادی پیدا کرده، این اتفاق توسط تحولات جدید در اکوسیستم شبکه کنترل شده است.

به خصوص ظهور صرافی‌ها برای ارز دیجیتال و شوق ارائه سکه‌های جدید در شبکه‌ی بیت‌کوینی به عنوان دو کاتالیزور قیمت این ارز دیجیتالی را توانستند کنترل کنند.

تنها با هایپ نمی‌توان شبکه‌ی بیت‌کوینی را زنده نگه‌داشت

کریپتو تنها به خاطر تبلیغات نمی‌تواند در اوج باقی بماند

در سال 2018 ارزهای دیجیتالی دچار یک بحران شدند و نتیجه‌ی این بحران این بود که تنها تبلیغات فشرده و زیاد نمی‌تواند باعث شود که کریپتو در اوج باقی بماند. خیلی از شرکت‌هایی که به دنبال ایجاد تغییر و انقلاب در صنایع بودند در این سال شکست خوردند.

همین موضوع باعث شد بسیاری از منتقدان این نظریه را که « بلاک‌چین راه‌حلی برای جست‌وجوی مشکل است» را نقد کردند.

هرچند بیت‌کوین و برخی دیگر از ارزهای دیجیتالی از این بحران سربلند بیرون آمدند و امروزه در حال پیمودن ادامه‌ی مسیر خود هستند. اما آنچه که باعث شده بیت‌کوین به حیات خودش پس از بحران 2018 ادامه  دهد، عمل کردن به وعده‌ها و قول‌هایی که به کاربران این شبکه داده، بود.

اما چه کارآیی هایی در کریپتو وجود داشت که توانست این زمستان بسیار سرد را پست سربگذارد و دوباره شروع به شکوفا شدن کند؟ در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با مهم‌ترین کارایی‌های ارزهای دیجیتالی آشنا کنیم.

کارایی‌های بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتالی

  1. اثبات منشاء: در شبکه‌ی بلاک‌چین بخشی به نام زنجیره‌ی تامین وجود دارد که با استفاده از این زنجیره به طور کامل می‌توانید حرکت ارزهایی که در شبکه جابه جا کردید و یا به عبارتی تراکنش‌هایی که در شبکه‌ی بلاک‌چین انجام دادید را می‌توانید ردیابی کنید. حالا این تکنولوژی تصمیم گرفته در صنعت حمل‌ونقل به کمک مشتری‌ها و فروشنده‌ها بیاید و این اجازه را به خریدار دهد تا از زمان خرید محصول تا زمانی که محصول به دستشان می‌رسد، مراحل این جابه جایی را بتوانند دنبال کنند. اما در اواسط سال2019 گارتنر(Gartner) که شرکت تولید کننده‌ی محصولات آی تی است اظهار کرد 90 درصد پروژه‌های زنجیره تامین به وسیله‌ی بلاک‌چین شکست خورده است. گفته می‌شود دلیل شکست این پروژه اغراق‌هایی بوده است که قبل از شروع شدن این برنامه در مورد شبکه‌ی بلاک‌چین انجام شده است. با این حال ، چندین نمونه قابل توجه از شرکت های چند ملیتی که از سیستم بلاک‌چین در زنجیره تأمین و تدارکات استفاده کردند وجود دارد که همین موضوع نشان می دهد که استفاده از این فناوری در واقع دارای ارزش است. Maersk راه حل زنجیره تامین بلاک‌چین(blockchain TradeLens) را در سال 2018 اجرا کرد و هم اکنون بیش از 90 شریک تجاری این شرکت از این سیستم استفاده می‌کنند. حتی در آگوست سال گذشته گمرک تایلند نیز استفاده از این سیستم را تصویب کرد.کوکاکولا یکی دیگر از موارد قابل توجه است ، که اوایل سال گذشته این سیستم را در دو شعبه اجرا کرد و امروزه بیش از هفتاد شعبه‌ی این شرکت از زنجیره تامین بلاک‌چین استفاده می‌کنند.
  2. صنعت بازی: یکی دیگر از صنعت‌هایی که باعث شد ارزش بلاک‌چین بیشتر از گذشته به چشم بیاید صنعت بازی است. همان‌طور که می‌دانید ارزش این صنعت بسیار زیاد است، براساس گزارشات سهم این صنعت 50 میلیارد دلار از کل کیک اقتصادی جهان است. با این حال ، بدون بلاک‌چین دارایی‌هایی که در بازی است هیچ ارزشی برای بازیکن ندارند و همه چیز در این صنعت تحت کنترل توسعه دهندگان بازی و تولیدکننده‌هاست. علامت‌های غیرقابل قارچ (Non-fungible tokens) در سیستم بلاک‌چین می‌تواند دنیای بازی‌ها را تغییر دهد و به هر کاربر این اجازه را دهد تا مالکیت دارایی‌هایش در بازی‌ها را به طور کامل به دست بگیرد. همانطور که بازی هایی مانند کریپتو کیتی(CryptoKitties)پیشگام شده و امروزه از این تکنولوژی استفاده می‌کنند. یکی دیگر از بخش‌هایی که در بازی‌ها ایجاد مشکل می‌کند بخش پرداخت است( مثلا برای دریافت جان اضافی باید پولی را پرداخت کنید). سیستم بلاک‌چین در حال توسعه برنامه‌ای با مایکروسافت ایکس باکس(Microsoft Xbox ) است تا بتواند مشکلات محاسبات و تراکنش‌های اشتباهی که در این بازی‌ها می‌شود را به کمترین میزان برساند( بعضی اوقات برای تایید تراکنش شما در این بازی‌ها 45 روز زمان نیاز است). شرکت ایکس باکس در حال همکاری با ارنست و یانگ است تا یک راه حل خودکار و مبتنی بر بلاک‌چین را برای پرداخت را برای کاربران خود ایجاد کند و یک فرآیندی که کارآمدتر و کوتاه‌تر باشد.بیت‌کوین در کشورهایی مانند ایران که با تورم زیادی روبه‌رو هستند بسیار با ارزش است
  3. ایجاد سهم در سهم: از زمان بحران مالی 2008 ، بدست آوردن سود مناسب از حساب پس انداز قدیمی مانند گذشته‌ها، غیرممکن شده است. اکنون ، حساب های دارای سود برای cryptocurrency می توانند راه های جدیدی از درآمد تحت تاثیرپذیر اتفاقات بازار باشند که این شامل گمانه زنی های خالص در بازارهای بی ثبات رمزپایه یا یک استراتژی سرمایه گذاری فعال نمی شود. یکی از بهترین راه‌ها برای کسب درآمد تحت تاثیر بازار وام دادن است. به دارندگان بیت‌کوین این امکان را می دهد که وام خود را بر روی پلتفرم‌های وام قرار دهند تا سایر کاربرانی که به میزان وام و سود آنها علاقه‌دارند از این وام استفاده کنند.یکی دیگر از راه‌های کسب سود بیشتر در شبکه‌ی بلاک‌چین استاکینگ(staking) است. در این سیستم برای اثبات سهام بلاک‌چین برخی از افراد بیت‌کوین‌شان را در این سیستم سرمایه‌گذاری می‌کنند و این کاربران سهام معادل ماینرها از سیستم دریافت خواهند کرد.صرف نظر از اینکه دارندگان کریپتو کدام راه‌ افزایش سود را انتخاب کنند ، بازده‌ها به مراتب بیشتر از میزان دریافت وجه در یک حساب پس انداز بانکی سنتی خواهد بود. البته بسته به نوع سرمایه گذاری و بستر انتخابی ، خطرات نیز ممکن است بیشتر باشد.
  4. نگه‌داری ارزش: در اصل هدف اصلی بیت‌کوین ذخیره‌ی ارزش بوده است. امروز نیز این ارز دیجیتالی به عنوان یک محرک رشد شناخته شده است. طی سال‎های اخیر و حتی در طول بحران ارزهای رمزنگاری شده ، شهروندان کشورهای مختلف از جمله ونزوئلا ، آرژانتین و ایران به بیت کوین به عنوان ابزاری برای محافظت از ثروت خود در برابر اثرات تورم زیاد روی آورده اند. درحقیقت بیت‌کوین و بلاک‌چین به افرادی که در کشورشان تورم بسیار شدید است کمک می‌کند تا با استفاده از این ارز دیجتالی سرمایه‌ی خود از تورم حفظ کنند.

دسته بندی شده در:

برچسب شده در:

, , ,
در اینستاگرام بینوست جدید ترین مطالب را به صورت خلاصه و روزانه دریافت کنید