11 نمونه از کاربردهای بلاک چین در زندگی روزمره

۱۲ نمونه از کاربردهای بلاک چین در زندگی روزمره(بخش سوم کاربردهای بلاک چین)

همان طور که در مقاله‌ی قبلی به شما توضیح دادیم کاربردهای بلاک چین روز به روز در زندگی روزمره‌ی بیشتر نمایان می‌شود. به طور کلی به نظر می‌رسد بلاک چین و کاربردها آن در حال تغییر سبک زندگی ما هستند. همین موضوع بینوست را بر آن داشت تا در یک مقاله‌ی سه بخشی در مورد کاربردهای بلاک چین و تغییراتی که این تکنولوژی در زندگی ما خواهد گذاشت، به شما توضیح دهیم.

در بخش دوم این مقاله شما با ۱۲ عدد از کاربردهای بلاک چین را به طور کامل آشنا شدید. این کاربردها عبارتند از:

  • اینترنت اشیا
  • فضای ذخیره‌سازی ابری
  • رایانش ابری
  • پیش بینی
  • موسیقی و سرگرمی
  • خرید و فروش سهم
  • مشاور املاک
  • بیمه
  • سلامت و درمان
  • مدیریت زنجیره تامین

در بخش سوم این مقاله تصمیم گرفتیم تا شما را با ۱۲ نمونه از کاربردهای بلاک چین در زندگی روزمره آشنا کنیم. پس اگر به این تکنولوژی علاقه دارید و یا اینکه تصمیم گرفتید بر روی بلاکچین سرمایه‌گذاری کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

همچنین برای سرمایه گذاری بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال شما می‌توانید با تیم «بینوست» تماس بگیرید، این تیم براساس میزان ریسک پذیری و سرمایه‌ی شما می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین و پرسودترین سرمایه‌گذاری را در بلاک چین داشته باشید.

کاربردهای بلاک چین در زندگی روزمره:

۲۳-  مدیریت ورزشی

یکی از کاربردهای بلاک چین در مدیریت ورزشی است.

سرمایه گذاری در ورزشکاران همواره در مرکز توجه آژانس ها و شرکت های مدیریت ورزشی بوده است، با اینحال بلاک‌ چین با غیر متمرکز نمودن روند سرمایه گذاری به عموم افراد، آزادی عمل داده است تا در آینده‌ی ستاره ی ورزشی خود سهم مالی داشته باشند.

ایده ی بهره مندی از فناوری بلاک چین جهت سرمایه گذاری در ورزشکاران (و سوددهی) در مقیاس قابل توجهی آزمایش نداشته است. با این حال حداقل یک سازمان، یعنی موسسه Jetcoin ، ایده ی استفاده از رمزارزها را از جانب طرفداران ارتقا داده و این امکان را به آنها داده است تا با استفاده از رمزارز بومی Jetcoins بر روی ورزشکاران مورد علاقه خود سرمایه گذاری نموده و قسمت کمی از درآمد آینده این ورزشکار (بعلاوه ی  رویدادهای VIP، ارتقا صندلی و غیره) برخوردار گردند.

Jetcoin این ایده را با مشارکت تیم فوتبال Hellas Verona در ایتالیا و غیره ازمایش نموده است.

۲۴-  کارت های هدیه و برنامه های تکریم مشتری

یکی از کاربردهای بلاک چین در تکریم مشتری است.

بلاک چین با ارائه ی کارت های هدیه و برنامه های تکریم مشتری به خرده فروشان کمک می کند تا محصولات و خدمات ارزان و ایمن تری به مشتریان عرضه کننند. با حذف واسطه های لازم برای پردازش، صدور کارت، تراکنش های خرید و فروش  و استفاده از کارت های هدیه بر مبنای فناوری بلاک چین کارآمدتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

همچنین افزایش سطح امنیت و جلوگیری از کلاهبرداری که توسط ویژگی تایید هویت منحصربفرد بلاک چین مهیا شده است نه تنها در زمان صرفه جویی می کند بلکه قادر است از دسترسی  کاربران غیرمجاز به حساب های سرقت شده ممانعت بعمل آورد.

استارت آپ دیگری به اسم Loyyal، با استفاده از فناوری بلاک چین مشغول ایجاد سیستمی نوآورانه برای تبادل جایزه های وفاداری و تایید ارزش آنها در بخش های مختلف صنعت و تجارت از جمله  شرکت های هواپیمایی، خرده فروشی و مصرف کننده است

۲۵- اسناد عمومی و دولتی

یکی از کاربردهای بلاک چین در نگه داری اسناد دولتی است.

مدیریت خدمات عمومی از موارد دیگری است که با بهره مندی از خدمات بلک چین می توان فرایندهای کاغذی را کاهش داد، تقلب را به حداقل رساند و پاسخگویی بین مقامات و مراجعان را ارتقا بخشید.

برخی از ایالت های ایالات متحده آمادگی خود را برای برخورداری از کاربردهای بلاک چین نشان داده اند، از جمله می توان به طرح بلاک چین شرکت Delaware اشاره نمود که در سال ۲۰۱۶ راه اندازی شد و هدف آن ایجاد زیرساخت قانونی برای سهام دفترکل توزیع‌شده، افزایش کارایی و سرعت ارائه خدمات شرکتی است.

طرح های مشابهی در ایلینویز ، ورمونت و سایر ایالت ها آغاز به کار نموده اند. استارت آپ ها نیز در این روند مشارکت ویژه ای داشته اند، در اروپای شرقی ، گروه BitFury در حال حاضر با دولت گرجستان در تلاش است تا اسناد دولتی را ردیابی و ایمن سازی نماید.

۲۶- ردیابی اسلحه

یکی از کاربردهای بلاک چین در ردیابی اسلحه است.

دفتر کل توزیع شده ی بلاک چین از قابلت های متعددی در زمینه ی مالکیت و استفاده از اسلحه برخوردار است. اگر اطلاعات مالکیت اسحله از طریق بلاک چین ثبت شده  و در پلتفرم های متعدد قابل دسترسی باشد قادر است زیرساختی یکپارچه‌ای برای ردیابی محل اسلحه در صورت استفاده غیرقانونی آن فراهم سازد.

در همین زمینه استارت آپی به نام Blocksafe برای ایجاد یک سیستم مبتنی بر بلاک چین که قابلیت ردیابی اسلحه را دارد مشغول فعالیت است. این طرح به مالکان اسلحه این امکان را می دهد تا مکان اسلحه های خود را ردیابی کرده و از شلیک سلاح های گمشده خود مطلع شوند.

طرح های دیگری در زمنیه ی مشارکت عمومی و خصوصی در مورد چنین اطلاعاتی در طولانی مدت ایجاد خواهد شد، از جمله همگام سازی اطلاعات موجود No Fly List به سوابق تراکنش بلاکچین که از خرید غیرقانونی اسلحه به شکل موثری جلوگیری خواهد کرد.

۲۷- وصیت نامه ها و انحصار وراثت

یکی از کاربردهای بلاک چین در انحصار ورثه است.

وصیت نامه ها قراردادهای خاصی هستند که بستری مناسب را برای کاربرد قراردادهای هوشمند بلاک چین فراهم می کنند. علاوه بر چالش تأیید مرگ واقعی متوفی ، دعاوی مربوط به وصیت نامه‌ها اغلب با چالش های “اصالت” وصیت روبرو می شوند – یعنی اینکه آیا تفسیر حقوقی با اهداف متوفی همسو است یا خیر.

در حالی که استفاده از بلاک چین به طور کامل این چالش ها را برطرف نمی کند اما قادر  به شناسایی اطلاعات واقعی، ارائه داده های معتبر تراکنش و رد ادعاهای بی اساس است و از این طریق کمک شایانی در این حوزه می‌کند.

شرکت فناوری بلاک چین در حال توسعه ی یک سیستم وصیتنامه همگام با بلاک چین است که به طور خودکار “پرونده اصلی مرگ و میر” دولتی را که توسط دفتر تأمین اجتماعی ایالات متحده نگهداری می شود را بررسی می کند تا هویت شخص متوفی  تأیید شود. سپس با استفاده از قوانین از پیش تنظیم شده توسط فرد ، دارایی های وی را به طور خودکار بین ذینفعان توزیع می‌شود و بدین صورت  درگیری های حقوقی در مورد صحت وصیت نامه از بین می برد.

۲۸- خرده فروشی

یکی از کاربردهای بلاک چین در خرده فروشی است.

امروزه احساس اعتماد مصرف کنندگان به سیستم خرده فروشی غالبا به به میزان اعتماد آنها به بازاری که از آن خرید می کنند مرتبط است. (برای نمونه رمز موفقیت آمازون اعتماد مشتریانش است) فناوری بلاک چین با غیر متمرکز نمودن بازارها باعث می‌شود تا دیگر اعتماد کردن به سایت‌های خرده فروش بسیار راحت شود.

استارت آپ هایی مانند OpenBazaar در حال توسعه برنامه های غیر متمرکز بلاکچین برای اتصال بدون واسطه ی خریداران و فروشندگان و کاهش هزینه های مربوطه هستند. OpenBazaar به عنوان یک شبکه متن باز و همتا به همتا عمل نموده و هیچگونه هزینه و محدودیتی را به سرمایه‌گذارن در فروش محصولات خود اعمال نمی کند.

مشتریان می توانند کالاهای مورد نظر خود را از طریق یکی از ۵۰ رمزارز موجود در سایت خریداری نموده و فروشندگان نیز وجه خود را در غالب یکی از این رمزارزها دریافت می نمایند. این تراکنش ها با تمام داده های توزیع شده در سطح شبکه ی جهانی همسو بوده و در یک پایگاه داده ی مرکزی ذخیره نمی گردند.

Moët Hennessy Louis Vuitton ) LVMH) توانسته  با همکاری مایکروسافت و استارت آپ بلاک چینی ConsenSys پلتفرمی برای احراز هویت کالاهای لوکس از طریق بلاکچین فراهم سازد. پلتفرم AURA به مشتریان این امکان را می دهد تا محصولات خود را از اولین  مرحله ی طراحی تا توزیع ردیابی کنند که به نوبه ی خود لایه ی محافظتی دیگری در برابر کالاهای تقلبی محسوب می گردد.

۲۹- امور خیریه

یکی از کاربردهای بلاک چین در خیریه ها است.

بلاک چین برای افرادی که نیت های خیرخواهانه دارند امکان این را فراهم میاورد تا کمک های خود را بطور دقیق پیگیری کرده و از هویت افرادی که این هدایا به آنها تعلق می گیرند مطلع گردند. علاوه بر این بلاک چین قادر است به شکایات قدیمی صورت گرفته در حوزه ی امور خیریه مانند ناکارآمدی سازمانی (یا حتی سواستفاده های مالی) که مانع از واریز این کمک ها به افراد نیازمند می شود رسیدگی کرده و با شفافیت به آنها پاسخ دهد.

موسسات خیریه مبتنی بر بلاک چین مانند موسسه ی BitGive از دفتر کل توزیع شده ی امن و شفاف بلاک چین بهره می برند تا به خیرین کنترل شفاف تری نسبت به کمک های اهداییشان بدهند.

این شرکت نسخه ی آزمایشی یا بتای GiveTrack را که یک پلتفرم چندبعدی اهدای کمک های خیریه بر مبنای بلاک چین است را راه اندازی نموده است، این پلتفرم توانایی انتقال، ردیابی و ارائه سابقه‌ی دائمی تراکنش های مالی امور خیریه  در سراسر جهان را فراهم می کند. موسسات خیریه با بهرمندی از خدمات GiveTrack قادرند اعتماد خیرین را در سطوح بالاتری جلب نمایند.

۳۰- سازمان های اجرای قانون

یکی از کاربردهای بلاک چین در اجرای درست قانون است.

حفظ یکپارچگی شواهد از اهمیت بالایی در تحقیقات پلیس برخوردار است، لذا سوابق توزیع شده و غیر قابل جعلی که بلاک چین ارائه می دهد یک لایه امنیتی بیشتر را به روند رسیدگی مدارک می افزاید. علاوه بر این، فناوری بلاک چین امکان علامت گذاری قالب های مشخصی از تراکنش ها را فراهم نموده که پلیس را از فعالیت های مالی مشکوک افراد تحت نظر مطلع می سازد.

استارت آپ ها در تلاش برای ارائه ی این ویژگی ها به سازمان های اجرای قانون هستند. یک از این استارت آپ ها به نام  Chronicled در حال توسعه ظروف مهر و موم شده و ضد دستکاری با تراشه های ارتباطی است که محتوای کانتینر را از طریق سیستم بلاکچین ثبت می کند و راهی ایده آل برای مدیریت شواهد در اجرای قانون فراهم می آورند.

استارت آپ دیگری به نام Elliptic در حال توسعه سیستمی برای اسکن پیوسته ی رجیستری های بیت کوین، کشف روابط پیچیده در معاملات و پرچم گذاری تراکنش ها یا سوابق مالی مشکوک برای آگاه سازی دستگاه های اجرای قانون می باشد.

۳۱- منابع انسانی

یکی از کاربردهای بلاک چین در منابع انسانی است.

بررسی سوء پیشینه و تأیید سوابق استخدامی پروسه ای وقت گیر است و نیروی انسانی زیادی را طلب می‌کند.

اگر سوابق استخدامی و کیفری در یک دفتر توزیع بلاک چین ذخیره شود و امکان جعل و تقلب به صفر برسد، متخصصان منابع انسانی قادرند تا روند بررسی را تسهیل نموده و مراحل کارگزینی را با سرعت بیشتری انجام دهند.

Chronobank نام یک پروژه ی بلاکچین است که هدف آن بازآفرینی نظام منابع انسانی و استخدام در جهت بهبود روند جذب نیروی کوتاه مدت برای مشاغلی از جمله نظافت، انبارداری، تجارت الکترونیکی و غیره است. این استارت آپ نوپا با بهرمندی از بلاک چین قصد دارد تا به افراد در پیدا نمودن شغل مورد نظر کمک کند.

با استخدام نیروی کار موردنظر، مدیریت کارمندان به بخش عمده ای از مدیریت افراد تبدیل گشته که بلاک چین قادر است نقش مهمی در آن ایفا نماید. برای نمونه eXo Rewards از رمزارز  و  بلاک چین برای بازی سازی و تشویق کارمندان استفاده می کند. همکاران کدهای شناسایی را در قالب توکن به یکدیگر ارسال می نمایند که  از این توکن‌ها می‌توان  در فروشگاه شرکت و یا در پلتفرم های مختلف استفاده کرد.

۳۲- نظارت بر کسب و کار و مشاغل

یکی از کاربردهای بلاک چین نطارت بر کسب و کارها است.

مزایای بکارگیری بلاک چین برای قراردادهای هوشمند و تراکنش های قابل تأیید را می توان در راستای شفاف سازی حسابرسی های مالی-تجاری نیز بکار برد. یکی از این نمونه ها اپلیکیشن Boardroom است که با ارائه ی یک چارچوب و اپلیکیشن نظارتی شرکت ها را قادر به مدیریت قراردادهای هوشمند در سطح جامعه و بلاک چین های مجاز شبکه ی اتریوم می نماید.

این برنامه یک سیستم اجرایی برای سازمان ها فراهم می نماید که  اجرای قراردادهای هوشمند را طبق قوانین رمزگذاری شده در بلاک چین تضمین می کند. هیئت مدیره شرکت ها می توانند این برنامه را برای رای گیری سهامداران بعنوان واسطه و مدیریت  پیشنهادات سرمایه گذاری بکار گیرند.

بلاک چین Aragon پا را فراتر نهاده و با بهرمندی از بلاک چین واسطه گری ها را در شکل گیری و اداره ی شرکت ها و سایر ساختارهای سازمانی از میان بر می دارد. بلاک چین Aragon باور دارد سازمان های غیرمتمرکز قادر به رفع بدترین مشکلات هستند، در سایه ی این اعتقاد Aragon سعی در توسعه ی ابزارهایی دارد که شرکت ها را قادر به استفاده از بلاک چین در راستای مدیریت کل نیروی کار جهانی می نماید.

شرکت Aragon فناوری بلاک چین را در حکم ابزاری می بینمد که می توان از آن برای استقبال شمار بیشتری از کارمندان و پیمانکاران از کشورهای در حال توسعه به مشاغل آمریکای شمالی و اروپایی بهره برد.

۳۳- گزارش اعتبار

یکی از کاربردهای بلاک چین در کارت های هدیه است.

با بهره گیری از امکانات گزارش اعتبار و ارزیابی تاریخچه ی تراکنش ها، وام دهندگان می توانند خطر ناشی مربوط به وام یا کسب و کارهای کوچک را به حداقل رسانند. این گزارش های واسطه که از جانب شرکت هایی همچون Dun & Bradstreet صادر می شوند برای صاحبان مشاغل کوچک غیرقابل دسترسی است (تنها اطلاعات اولیه ی حساب کاربری آنها که در مرکز اعتبار سنجی ثبت شده است قابل رویت می باشد).

این موضوع موجب می شود تا صاحبان مشاغل احساس کنند مرکز اعتبار سنجی بر تمامی وام های صادر شده مالکیت دارد، حتی اگر این مرکز از اطلاعات منسوخ یا غیر دقیق‌ برای تعیین گزارش آنها استفاده نماید.

Lumeno.us استارت آپی است که از فناوری بلاک چین برای دقت، شفافیت و اشتراک گذاری بیشتر گزارش های اعتباری تجاری بهره می برد. Lumeno.us با استفاده از یک برنامه اختصاصی از برچسب گذاری مشترک و تجزیه و تحلیل پیشرفته داده های نیمه ساختاریافته مالی را نرمال سازی می کند.

از این طریق این استارت آپ ابزارهایی را برای به اشتراک گذاشتن داده ها در اختیار صاحبان مشاغل می دهد تا از آنها برای دریافت وام، یافتن شرکای معتمد، مدیریت پورتفولیو یا شبکه استفاده نمایند.

۳۴-  تولیدات و چاپ سه بعدی

یکی دیگر از کاربردهای بلاک چین در . تولیدات و چاپ سه بعدی

چاپ سه بعدی و «ساخت مواد افزودنی»، که به ساخت اشیا سه بعدی با افزودن لایه ای روی سطح مواد اطلاق می گردد، فرایندهای بسیار پیشرفته ای هستند که در آنها فایل های دیجیتالی به آسانی و تنها با چند کلیک منتقل می شوند. این فرایند به اشتراک گذاری و ردیابی قطعات و محصولات را آسان تر نموده و  منجر به هوشمندتر شدن شبکه های تامین دیجیتال و زنجیره های تأمین می گردد.

استفاده از فناوری بلاک چین در پشتیبانی از این زیرساخت های نوپا، آسیب پذیری های امنیتی از بین می برد، از سرقت مالکیت معنوی جلوگیری می نماید، مدیریت پروژه را تسهیل نموده و در نهایت به رشد و مقیاس پذیری بخشهای تولید چاپ سه بعدی و تولید مواد افزودنی کمک می کند.

استارت آپ Genesis of Things در حال ترکیب نمودن فناوری های چاپ سه بعدی ، بلاک چین و حسگر اینترنت اشیا است تا از این راه فرایندهای تولید پیشرفته تری را ایجاد نماید.

هدف این استارت آپ کاهش هزینه های سفارشات چاپ سه بعدی  (از قطعات تولید شده برای هواپیما بعنوان نمونه ی چاپ در سایت  خود استفاده نموده اند) و اتوماسیون قسمت های بیشتری از چرخه ی تولید و تراکنش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.