فناوری بلاکچین توانسته مرزهای زیادی را پشت سر بگذارد و دیگر تنها به حوزه‌ی ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم اختصاص ندارد.
با گذر زمان بسیاری از صنایع دچار مشکلات و گره هایی شده اند که تنها بلاک چین می تواند با تغییر قواعد و چارچوب های قدیمی ، راه حلی تازه برای این مشکلات ارائه دهد.(به عبارتی هر روز کاربرد بلاک چین در زندگی ما تاثیر مثبتی می‌گذارد.)  امروزه کاربرد بلاک چین را می‌توان در صنایع مختلف مشاهده کرد. البته که کاربرد بلاک چین تنها محدود به صنعت بانکداری و گردشگری نیست و باز هم می توان در سایر زمینه ها از این فناوری کمک گرفت. در این مقاله با ما همراه باشید تا با چند نمونه دیگر از کاربرد بلاک چین و تحولات شگرف آن در بخش‌های مختلف صنعت آشنا شوید.

همچنین اگر علاقه دارید در مورد کاربردهای بلاک چین بیشتر بدانید به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

در بخش اول این مقاله ما شما را با کاربرد بلاک چین در:

 • بانک‌ها
 • برنامه‌های پیام رسان‌
 • صندوق‌های پوشش ریسک
 • انتخابات
 • هویت اینترنتی
 • ایمنی زیرساخت‌های اینترنت
 • برنامه‌های مسافربری
 • تبلیغات اینترنتی
 • صرافی‌های ارز دیجیتال
 • در سیستم‌های آموزشی

آشنا کردیم.

حالا در ادامه تصمیم داریم در مورد سایر کاربرد بلاک چین با شما صحبت کنیم. پس اگر علاقه دارید در مورد این کاربردهای فناوری بلاک چین بیشتر بدانید در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

 1. اجاره و فروش خودرو

خرید، فروش یا اجاره خودرو فرایندی است که در طول معامله، شرکت های زیادی را دخیل می کند، بلاک چین می تواند این فرایند را متحول نماید.

در سال 2015 ، Visa با همکاری استارتاپ DocuSign که در حوزه مدیریت تراکنش ها فعالیت دارد، با استفاده از بلاکچین فرایند اجاره خودرو را سرعت بخشید و به یک فرایند ساده “کلیک، امضا و رانندگی” تبدیل شد.

با استفاده از ابزار Visa-DocuSign، مشتریان، اتومبیلی را که می خواهند اجاره کنند انتخاب می کنند و معامله در دفتر عمومی بلاکچین (ledger) ثبت می شود. سپس از صندلی راننده، مشتری قرارداد اجاره و بیمه نامه را امضا می کند و بلاکچین با این اطلاعات آپدیت می شود.

تصور اینکه فرآیندی از این دست برای فروش و ثبت نام خودرو نیز توسعه یابد، چندان دور از انتظار نیست. پس می‌توان گفت حتی در اجاره و فروش خودرو نیز کاربرد بلاک چین نمایان خواهد شد.

 1. اینترنت اشیا

IBM و سامسونگ در حال کار بر روی مفهومی به نام ADEPT هستند که به نوعی از تکنولوژی بلاکچین برای ایجاد مهم‌ترین قسمت شبکه غیرمتمرکز دستگاه‌های اینترنت اشیا استفاده می‌کند. با استفاده این تکنولوژی جدید، بلاکچین به عنوان دفتر عمومی برای تعداد گسترده‌ای از دستگاه‌ها عمل می‌کند، که  نیاز به واسطه را حذف می‌کند.

بدون وجود یک سیستم کنترل مرکزی برای شناسایی یکدیگر، دستگاه‌ها می‌توانند به طور مستقل با یکدیگر برای به‌روزرسانی‌های نرم افزار، اشکالات یا مدیریت انرژی ارتباط برقرار کنند. به نظر می‌رسد در آینده‌ی نه چندان دور کاربرد بلاک چین حتی در اینترنت اشیا نیز خود را نشان دهد.

کاربرد بلاک چین در اینترنت اشیا

 1. فضای ذخیره‌سازی ابری

شرکت‌هایی که فضای ذخیره سازی ابری را ارائه می‌دهند، اغلب داده‌های مشتریان را در یک سرور متمرکز نگه‌داری می‌کنند، و این به معنای افزایش آسیب‌پذیری شبکه در برابر حملات هکرها است. ذخیره‌سازی ابری بلاکچین امکان ایجاد فضایی غیرمتمرکز را فراهم می‌آورد و بنابراین کمتر در معرض حملاتی که باعث آسیب از بین رفتن داده شود، قرار می‌گیرد.

Filecoin ، یک پروژه رمزنگاری معروف برای ذخیره‌سازی فایل‌ها است. با استفاده از آن می توان یک نسخه غیرمتمرکز S3 از سرویس وب آمازون را ایجاد نمود.

شرکت پشتیبان آن، Protocol Labs، سرمایه‌گذار اسامی برجسته‌ای همچون Union Square Ventures ، Naval Ravikant و Winklevosses است. اما Filecoin فقط یکی از پروژه های موجود در این زمینه است، Storj و Siacoin از دیگر نمونه‌های ذخیره‌سازی فایل هستند.

Storj یک شبکه ذخیره سازی ابری با قابلیت بلاکچین با امکان بهبود امنیت و کاهش هزینه‌های معامله ذخیره اطلاعات در ابر است. کاربران Storj همچنین می‌توانند فضای ذخیره‌سازی دیجیتال استفاده نشده خود را به روشی نظیر به نظیر اجاره دهند و به طور بالقوه بازار جدیدی را برای ظرفیت ذخیره سازی ابر با ظرفیت زیاد ایجاد کنند.

 1. رایانش ابری

سرویس‌های ابری به منابع محاسباتی عظیم و حافظه برای ذخیره اطلاعات نیاز دارند، که امکان دارد هنگام راه‌اندازی محصولات اینترنت اشیا ناکارآمد باشد. فناوری بلاکچین می تواند خدمات غیرمتمرکز ابری، افزایش اتصال، امنیت و قدرت محاسباتی آسان نماید.

Salesforce، که بستری ابری به مشاغل ارائه می دهد، اخیراً این بستر ابری را بر‌روی بلاک چین انتقال داده است. کاربرد بلاک چین باعث خواهد شد تا رایانش ابری کارآمدتر شود.

 1. پیش‌بینی

با گسترش بهره‌وری صنایع از بلاکچین، این تکنولوژی می‌تواند صنایع مختلفی همچون تحقیق، تحلیل، مشاوره و پیش‌بینی را بهبود بخشد. با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین می‌توان به پیش‌بینی‌های دقیقی دست یافت.

هم اکنون، بلاکچین در حال ایجاد یک “بازار پیش بینی” جدید است. Augur که بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است، به کاربران این امکان را می دهد که رویدادهایی را پیش‌بینی کرده و در صورت صحیح بودن آنها پاداش دریافت می‌کنند

 1. موسیقی و سرگرمی

کارآفرینان حوزه سرگرمی برای اشتراک‌گذاری عادلانه‌تر محتوا با استفاده از قراردادهای هوشمند به بلاکچین روی آورده‌اند. به موجب آن درآمد حاصل از خرید کارهای خلاقانه براساس توافق نامه‌های صدور مجوز، به طور خودکار توزیع می‌شود.

Muzika ، یک پلتفرم پخش موسیقی مبتنی بر بلاکچین، با همکاری Binance، یک شبکه کریپتوکارنسی، به هنرمندان مستقل کمک می‌کند تا از شنوندگان خود پول دریافت کنند. این مجموعه ادعا کرده است که قصد دارد 90 درصد درآمد را به هنرمندان دهد.

Mycelia  با قصد تولید “آهنگ های هوشمند” با پشتیبانی تکنولوژی بلاکچین و کریپتوکارنسی راه اندازی شد.Ascribe.io ، محصولBigchainDB ، همچنین برای ارائه سابقه قابل ردیابی و قابل تأیید از مالکیت بین هنرمندان و آثار آنها کار می کند.

استارتاپ بریتانیایی بلاکچین JAAK همچنین قصد دارد با دارندگان حقوق موسیقی و سایر سهام‌داران صنعت سرگرمی همکاری کند. JAAK ، که یک سیستم عامل برای محتوا فراهم می کند، در حال توسعه بستری است که به صاحبان آثار اجازه می‌دهد ریپوزیتوری رسانه، متادیتا و حقوق خود را به “محتوای هوشمند” تبدیل کنند که از این طریق تراکنش های صدور مجوز در بلاکچین اتریوم خودشان اجرا می‌شوند. به عبارتی کاربرد بلاک چین در موسیقی و سرگرمی می تواند در بخش حق کپی رایت باشد.

 1. خرید و فروش سهم

سال‌هاست که شرکت‌ها برای سهولت روند خرید و فروش سهام تلاش کرده‌اند و اکنون استارتاپ‌های جدید مبتنی بر بلاکچین به دنبال خودکارسازی و ایمن‌سازی فرآیند با کارآیی بیشتر هستند.

به عنوان مثال، بخش سرمایه‌گذاری بانک هلندی ABN AMRO با همکاری پلتفرم سرمایه‌گذاری BUX قصد تولید یک برنامه مبتنی بر بلاک چین به نام STOCKS را دارد. این برنامه پول مشتریان این بانک را برای معاملات سهام در یک حساب بانکی بلاکچین نگه می دارد. هدف استفاده از بلاکچین خصوصی صرفه جویی در هزینه کاربران و بانک است.

TØ.com ، یکی از شرکت های تابعه Overstock، قصد راه‌اندازی بستری برای انجام آنلاین معاملات سهام با استفاده از فناوری بلاک چین را دارد. پلتفرم ” t zero” دفاتر توزیع شده کریپتو را با فرایندهای معاملاتی موجود ادغام می کند تا زمان و هزینه های تسویه را کاهش و شفافیت و قابلیت کنترل را افزایش دهد.

مشارکت با شبکه های معاملاتی و مبادلات موجود به فراگیر شدن بلاکچین کمک خواهد کرد. استارتاپ Chain به سازماندهی یکپارچه سازی بلاکچین کمک کرد تا معاملات سهام Nasdaq و زیرساخت های بانکی Citi با موفقیت به یکدیگر متصل شود.

 1. مشاور املاک

موارد منفی در خرید و فروش ملک شامل عدم شفافیت در حین یا پس از انجام معاملات، مقادیر زیادی از کاغذبازی، کلاه‌برداری احتمالی و اشتباه در سوابق عمومی است. بلاکچین راهی برای کاهش نیاز به نگه‌داری سوابق کاغذی و سرعت بخشیدن به معاملات ارائه می دهد و به این صورت به سهام‌داران در بهبود کارایی و کاهش هزینه‌های معامله در همه جنبه ها کمک می‌کند.

برنامه های مشاوره املاک مبتنی بر بلاکچین می توانند به ثبت، پیگیری و انتقال مالکیت زمین، اسناد مالکیت، حق دارایی و موارد دیگر کمک کنند و به شما اطمینان دهند که تمام اسناد دقیق و قابل تأیید هستند.

Propy به دنبال ارائه راهی برای خرید مطمئن خانه از طریق بستر قرارداد هوشمند مبتنی بر بلاک چین است. تمام اسناد به صورت آنلاین امضا و ذخیره می شوند، در حالی که اسناد و مدارک و قرارداد های دیگر با استفاده از فناوری بلاکچین و همچنین روی کاغذ ثبت می شوند.

استارتاپ Ubitquity یک بستر بلاکچین نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) را برای شرکت های مالی ارائه می دهد. این شرکت در حال حاضر با Land Records Bureau در برزیل، برای وارد کردن اطلاعات املاک و ثبت اسناد از طریق بلاکچین همکاری می کند. کسی چه می‌داند شاید با استفاده از این کاربرد بلاک چین امکان تقلب و کلاه برداری در خرید و فروش ملک به سفر برسد!

کاربرد بلاک چین در املاک

 1. بیمه

شرکت هایی مانند Airbnb ، Tujia ، Wimdu و دیگران راهی برای مبادله موقت دارایی ها – از جمله خانه های شخصی – با ارزش پولی برای مردم فراهم می کنند. مشکل این است که در صورت عدم وجود سوابق عمومی، اطمینان از بیمه دارایی در این پلتفرم ها تقریباً غیرممکن است.

همراه با راه اندازی Stratumn، که به توسعه دهندگان کمک می کند تا اپلیکیشن‌های قابل اعتماد با استفاده از امکانات بلاکچین را ایجاد کنند، شرکت خدمات تخصصی Deloitte و ارائه‌دهنده خدمات پرداخت Lemon Way، اخیراً از یک راه حل مجهز به بلاکچین به نام LenderBot رونمایی کرده است.

LenderBot، که به افراد امکان می دهد با گفتگو از طریق مسنجر فیس بوک در بیمه های خرد سفارشی ثبت نام کنند، بستر بلاکچین به عنوان شخص ثالث در قرارداد بین اشخاص، تبادل کالاهای گران قیمت را میسر می‌سازد.

بطور کلی در صنعت، علاقه به بلاکچین در حال رشد است. گزارش سال 2019 گروه Aite با 40 متخصص بلاکچین از تعدادی از شرکت های بزرگ بیمه مصاحبه کرده است، و تقاضای فزاینده کارمندان بیمه برای درک و اجرای بلاکچین را نشان دادند.

 1. سلامت و درمان

موسسات بهداشتی از ناتوانی در به اشتراک گذاری ایمن داده ها در پلتفرم ها رنج می‌برند. همکاری سازمان های بهداشتی برای به اشتراک گذاری داده می تواند به تشخیص دقیق‌تر، یافتن درمان های موثر و افزایش توانایی کلی سیستم های بهداشتی برای ارائه خدمات مقرون به صرفه کمک کند.

استفاده از فناوری بلاکچین می تواند به بیمارستان ها، پرداخت کنندگان و سایر احزاب در زنجیره ارزش مراقبت های بهداشتی اجازه دهد بدون دسترسی به امنیت و یکپارچگی داده ها، دسترسی به شبکه های خود را به اشتراک بگذارند.

Tierion یک شرکت نوپای بلاکچین است که بستری را برای ذخیره و تأیید داده ها در حوزه سلامتی ایجاد کرده است. این استارتاپ در سال 2018 با همکاری آزمایشگاه سلامت و درمان فیلیپس در آزمایشگاه بلاکچین فیلیپس فعالیت خود را آغاز نمود.

شرکت جدید Hu-manity با IBM بر روی ایجاد یک دفتر الکترونیکی با هدف کنترل بیماران بر داده هایشان همکاری می‌کند. هدف اعلام شده Hu-manity ایجاد “روش‌های تجارت منصفانه داده” است که به بیمار امکان می دهد با رضایت خود داده هایش را به اشتراک بگذارد و سود دریافت کند.

 1. مدیریت زنجیره تامین

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بلاکچین در گستره جهانی، امکان نظارت شفاف و مطمئن‌تر بر معاملات است. زنجیره های تأمین اساساً یک سری نودهای معاملاتی هستند که هنگام انتقال محصولات اتصالی از نقطه A به نقطه فروش یا استقرار نهایی دارند.

با استفاده از بلاکچین، وقتی محصولات از یک زنجیره تأمین از تولید به فروش دست به دست می شوند، معاملات در یک شبکه دائمی غیر متمرکز ثبت و باعث کاهش تاخیرهای زمانی، هزینه های اضافی و خطاهای انسانی می‌شود.

چندین استارتاپ بلاکچین در این بخش با نوآوری‌های متفاوتی به وجودآمده اند: برای مثال، Provenance در حال ساخت سیستم ردیابی برای مواد و محصولات است که به مشاغل امکان می دهد تا در محل فروش با اطلاعاتی که به طور مشترک از تامین کنندگان در سراسر زنجیره تأمین تهیه می شود، با مشتریان تعامل کنند. (و بنابراین می توانند محصول را با داده های قابل اعتماد اثبات کنند).

از دیگر موارد می توان به Hijro )Fluent سابق) اشاره کرد که بستری جایگزین برای وام به زنجیره‌های تأمین جهانی ارائه می دهد و Skuchain که محصولات مبتنی بر بلاکچین را برای معاملات بین بیزنس های مختلف و بازار مالی زنجیره تأمین ایجاد می کند.

Walmart و Sam’s Club به شبکه IBM’s Food Trust پیوستند که از دفتر توزیع بلاکچین استفاده می کند. خرده فروشان از تامین کنندگان خود ، به ویژه تامین کنندگان سبزیجات، خواسته اند که داده های تولیدی‌شان را به دفتر اضافه کنند. از این سیستم برای سهولت در جستجوی سریع منشا مواد غذایی استفاده می شود که یک مزیت اصلی در مواردی مانند تلاش برای ردیابی منبع محصولات آلوده به حساب می آید.

در مسیری متفاوت ، دولت رواندا با هدف ردیابی و حذف منابع مالی منابع برای مواد بحث برانگیز با استارتاپ Circulor مستقر در انگلستان کار می کند

 1. مدیریت انرژی

مدیریت انرژی صنعت دیگری است که در طول تاریخ بسیار متمرکز بوده است. در ایالات متحده و انگلیس ، برای معامله در انرژی ، باید از طریق یک شرکت تأسیس کننده برق مانند Duke Energy یا National Grid ، یا با فروشنده دیگری که از یک شرکت برق بزرگ خرید می کند ، معامله کرد.

همانند سایر صنایع ، دفتر توزیع شده می تواند نیاز به واسطه ها را به حداقل برساند (یا از بین ببرد). استارتاپ هایی مانند Transactive Grid – سرمایه گذاری مشترک بین LO3 Energy و Consensys مستقر در بروکلین – در حال بازنگری در روند سنتی تبادل انرژی هستند.

Transactive Grid  از فناوری بلاکچین اتریوم استفاده می کند تا مشتریان بتوانند در “طرح های تولید انرژی غیرمتمرکز” معامله کنند و به مردم این امکان را می دهد تا به تولید و خرید و فروش انرژی به همسایگان خود بپردازند. LO3 Energy همچنین پروژه هایی دارد که شامل Brooklyn Microgrid و Project Exergy است ، پروژه دوم اثبات مفهومی برای مهار گرمای بیش از تولیدی توسط رایانه ها است.

شرکت های دیگر نیز از بلاکچین به عنوان راهی برای دسترسی به انرژی های تجدیدپذیر استفاده کرده اند. به عنوان مثال ، دو شرکت برق اسپانیایی بزرگ – Acciona Energy و Iberdrola – از بلاکچین برای تأیید تمیز بودن انرژی با ردیابی منشأ آن استفاده می کنند.

کاربرد بلاک چین در ذخیره سازی انرژی

دسته بندی شده در:

برچسب شده در:

, ,
در اینستاگرام بینوست جدید ترین مطالب را به صورت خلاصه و روزانه دریافت کنید