DEX یا صرافی غیرمتمرکز چیست

DEX یا صرافی غیرمتمرکز چیست، لیست بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز

شاید اصطلاح صرافی غیرمتمرکز را شنیده باشید. صرافی‌های غیرمتمرکز یا به‌طور مختصر DEX ها شبیه یک کارگزاری سهام هستند که از طریق قراردادهای هوشمند روی بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کنند. اگرچه که صرافی‌ها و کارگزاری‌های سهام در عمل به یک شیوه فعالیت می‌کنند و هر دو به خریدوفروش دارایی می‌پردازند، اما میان این دو نوع صرافی  تفاوت‌هایی  وجود دارد. اصلی‌ترین تفاوت این است که صرافی غیرمتمرکز فقط به خریدوفروش رمز ارز می‌پردازد و هیچ  قدرت متمرکزی بر روی آن نظارت ندارد. درواقع، DEX ها برای تضمین امنیت شبکه‌ی خود از قراردادهای هوشمند کمک می‌گیرند و از طریق آن‌ها اعمال قدرت می‌کنند. اما برای آنکه بتوانید تفاوت میان صرافی غیرمتمرکز و صرافی‌های مالی سنتی را بدانید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همچنین برای اطلاعات در مورد ابزار ارز دیجیتال به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

تفاوت میان صرافی متمرکز و صرافی غیرمتمرکز چیست؟

به‌طور کل، صرافی‌ها محلی هستند که افراد می‌توانند در آنجا خرید و فروش کنند. به‌طور جزئی‌تر، صرافی‌های مالی، محلی هستند که افراد می‌توانند دارایی‌های مالی خود را در آنجا مورد معامله، خرید و یا فروش قرار دهند. در سیستم صرافی‌های مالی سنتی، دارایی‌های مختلف در اختیار یک صرافی مرکزی قرار می‌گیرد و افراد درخواست‌ها و سفارش‌های خود را به آن‌ها ارسال می‌کنند.

زمانی که افراد سفارش خود را در این صرافی‌ها ثبت می‌کنند، صرافی درخواست آن‌ها را در لیست سفارشات کل قرار می‌دهد تا درخواست مشابه با آن پیدا شود.

در مقابل، صرافی غیرمتمرکز یا DEX یک نوع از صرافی است که با قرارداد هوشمند کار می‌کند. درواقع صرافی‌های غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمندی هستند که همان عملیات ذکر شده را با یک فرمول دیگر انجام می‌دهند. در این صرافی‌ها، افراد تنها از طریق اتصال قراردادهای هوشمند با کیف پولشان، می‌توانند رمز ارزهایی مثل اتریوم را با دیگر ارزهای دیجیتال مبادله کنند.

زمانی که افراد درخواستی را در یک DEX ثبت می‌کنند، در حقیقت در حال ثبت یک تراکنش در قرارداد هوشمند خودشان هستند. این قراردادهای هوشمند بر روی بلاک چین قرار دارند.

مزیت استفاده از صرافی غیرمتمرکز چیست؟

استفاده از صرافی غیرمتمرکز به کاهش ریسک هک و خطر سرقت کمک می‌کند. زمانی که از ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنیم، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال، میلیون‌ها دلار از سرمایه‌ی مشتریان خود را ذخیره می‌کنند و طبیعتاً با این کار به یک طعمه‌ی بزرگ برای حمله‌ی هکرها و سارقان تبدیل می‌شوند.

اما شاید بپرسید صرافی های غیرمتمرکز چگونه این ریسک را کاهش می‌دهند. زمانی که افراد با این صرافی‌ها کار می‌کنند، دیگر نیازی نیست دارایی خود را در اختیار صرافی قرار دهند. بلکه سرمایه افراد، تا زمانی که معامله آن‌ها انجام شود در کیف پول خودشان باقی می‌ماند. یا در روشی دیگر، سرمایه آن‌ها در یک قرارداد هوشمند و بر روی بلاک چین اتریوم نگهداری می‌شود.

بهترین صرافی غیرمتمرکز کدام است؟

همان‌طور که گفتیم، در گذشته افراد برای آنکه بتوانند ارزهای دیجیتال خود را معامله کنند باید به سراغ صرافی‌های متمرکز می‌رفتند. اما می‌دانیم که دنیای امروزه، عصر تکنولوژی است و هر روز شاهد تغییرات زیادی هستیم. در ادامه شما را با چهار صرافی غیرمتمرکز شناخته‌شده و محبوب آشنا می‌کنیم.

Uniswap

این صرافی غیرمتمرکز در سال ۲۰۱۸ فعالیت خود را بر روی بستر اتریوم شروع کرد. Uniswap یکی از معروف‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز است و به خاطر گزینه‌های متعدد معاملاتی از محبوبیت خوبی برخوردار است. این صرافی به‌صورت open source یا کدباز است.

قرارداد هوشمند Uniswap این امکان را به کاربرانش می‌دهد تا  اتریوم یا توکن‌های ERC-20 را به‌راحتی مورد معامله قرار دهند. نکته‌ی دیگر اینکه، این صرافی غیرمتمرکز  ۰٫۳ درصد به‌عنوان کارمزد دریافت می‌کند.

KyberSwap

صرافی غیرمتمرکز KyberSwap بر روی شبکه Kyber قرار دارد. این صرافی در اواخر ۲۰۱۷ یک ICO(عرضه اولیه‌ی سکه) برای توکن خودش به نام KNC برگزار کرد. درواقع KNC توکنی است که در کنار کاربردهای متفاوتش،  به‌عنوان کارمزد هر تراکنش در این صرافی پرداخت می‌شود. هنگامی‌که افراد کارمزد تراکنش‌های خود را با KNC پرداخت می‌کنند، از یکسری تخفیف‌ها برخوردار می‌شوند.

Radar Relay

صرافی غیرمتمرکز Radar Relay یکی دیگر از صرافی‌های محبوب است که بر اساس پروتکل ۰x کار می‌کند. در این پروتکل کاربران سفارشات خود را برای تأیید ثبت می‌کنند. بعدازآنکه درخواست‌ها در لیست سفارشات قرار گرفت، همگی بر روی یک زنجیره قرار می‌گیرند.

به کسانی که لیست سفارشات را تنظیم می‌کنند Relayers گفته می‌شود چرا که کار آن‌ها جمع کردن و مرتب کردن سفارشات است. زمانی که یک سفارش از لیست برداشته می‌شود، فرد طرف مقابل معامله قرارداد را امضا می‌کند. بعدازآنکه تراکنش مورد تأیید قرار گرفت، دارایی موردنظر به کیف پول آن فرد انتقال می‌یابد.

یکی از بهترین ویژگی‌های این صرافی غیرمتمرکز این است که به ثبت‌نام، سپرده‌گذاری و پرداخت کارمزد نیاز ندارد. افراد بدون هیچ محدودیتی می‌توانند از ویژگی‌های این DEX استفاده کنند و به‌طور رایگان سفارشات خود را ثبت کنند.

DEX.AG

DEX.AG یک پلتفرم جستجوی رایگان است که صرافی‌های غیرمتمرکز را بر اساس محبوبیت و بهترین قیمت به کاربران نشان می‌دهد. هدف از ساخت این پلتفرم، صرفه‌جویی در زمان و هزینه کاربران دنیای ارزهای دیجیتال بوده است. در حقیقت، به جای آنکه افراد به سراغ صرافی‌های مختلف بروند و مزایا و معایب آن‌ها را پیدا کنند، این پلتفرم همچون یک فیلتر و با بررسی تمام صرافی های غیرمتمرکز، نتیجه را بر اساس ویژگی‌های مختلف به افراد نشان می‌دهد.

تنها کاری که افراد در این پلتفرم باید انجام دهند این است که نوع توکن و مقدار موردنیاز خود را وارد می‌کنند، و پلتفرم DEX.AG بهترین معامله‌ی قیمتی را به آن‌ها نشان می‌دهد. یکی ویژگی جالب دیگر این پلتفرم این است که افراد واسطه حذف می‌شوند. بدین معنی که افراد مستقیماً با قرارداد هوشمند DEX انتخابی وصل می‌شوند. درنتیجه هیچ کارمزد اضافی پرداخت نخواهد شد.

سخن پایانی

هدف از ایجاد صرافی غیرمتمرکز، حذف واسطه‌ها و بالا بردن امنیت است. به‌گونه‌ای که افراد برای انجام معاملات خود در این صرافی‌ها از بلاک چین و قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند. در صرافی غیرمتمرکز، افراد برای انجام معاملات و خریدوفروش ارز دیجیتال، دیگر نیازی نیست دارایی خود را به کیف پول یک صرافی انتقال دهند. بلکه می‌توانند معاملات را از کیف پول شخصی خود انجام دهند.

برای سرمایه گذاری ارز دیجیتال ابتدا باید در مورد این مضوع اطلاعات زیادی داشته باشید، به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم که پیش از سرمایه گذاری در این حوزه با تیم مشاوره ارز دیجیتال و بیت کوین «بینوست» تماس بگیرید. این تیم می‌تواند به شما کمک کند تا بیشترین سود را در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال را داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.