تزوس یکی از ارزهای دیجیتالی جدید است.

تزوس چیست:هر آنچه که در مورد این ارز باید بدانید

تزوس یک سیستم رمزنگاری است که از قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز پشتیبانی می کند. همچنین به نظر می رسد که بلاک‌چین تزوس نسبت به سایر بلاک‌چین‌هایی که تا به امروز شناخته شده است، سریع‌تر عمل می‌کند.

در سال ۲۰۱۶ ، از یک سازمان غیر متمرکز به نام DAO مبلغ ۵۰ میلیون دلار هک شد. در آن زمان، کد شبکه انعطاف پذیر نبود و امکان تغییر وجود نداشت. بنابراین تزوس یک مدل  جدیدی برای حل این نوع مشکلات ارائه می دهد.  اما آیا این کارساز خواهد بود؟

در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با تزوس و مدل جدیدی که این پلتفرم برای قراردادهای هوشمند ارائه داده است، آشنا شوید.

تزوس برای ثبت تراکنش‌ها در شبکه از روش اثبات سهام استفاده می‌کند.

 تزوس چیست

تزوس شباهت بسیاری به اتریوم دارد. این پلتفرم بستری را برای ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های غیر متمرکز (Dapps) بدون سانسور فراهم کرده است.

اما چه تفاوتی با اتریوم دارد؟ این ارز بر اساس اثبات سهام ( Proof-of-Stake) عمل می‌کند. به این معنی که هیچ استخراج رمز ارزی در این شبکه صورت نمی‌گیرد و این به نفع محیط زیست است. همچنین با توجه به مدل سهامداری تزوس  افرادی که در این شبکه کوین دارند، می‌توانند در تصمیم‌ گیری‌های آینده‌ی این شبکه نظر بدهند.

از آنجا که هیچ استخراج کننده ای وجود ندارد ، افرادی که معاملات را بررسی و تأیید می کنند ، “نانوایان” خوانده می شوند و به عملیات انجام این کار “عملیات پخت” می‌گویند.

چه کسی تزوس را اختراع کرد؟

تزوس توسط کاتلین بریتمن(Kathleen Breitman)  که یک ارشد استراتژی در R3 بود ( R3 نام یک کنسرسیوم بزرگ بلاک‌چین است) و به همراه همسرش آرتور بریتمن (Arthur Breitman) که یک تحلیلگر کمّی بود که برای گلدمن ساکس و مورگان استنلی کار می‌کرد، توسعه یافت.

این زوج  سال ۲۰۱۰ درکنفرانس anarcho-capitalist در نیویورک همدیگر را ملاقات کردند و  سال ۲۰۱۳ ازدواج کردند.

یک تاریخچه مختصر

در آگوست ۲۰۱۴ آرتور بریتمن (Arthur Breitman) دو مقاله منتشر کرد که در آن به تشریح تزوس پرداخته است. در این مقاله آرتو ربریتمن بیت‌کوین را نسبت به اتفاقاتی که در دنیای ارزهای دیجیتالی در حال افتادن هست، ناسازگار دانسته است.

او تزوس را به‌عنوان رمز ارزی که زیر بار این تحولات زنده خواهد ماند معرفی کرده. در ژوئیه سال ۲۰۱۷ میزان عرضه ی اولیه این رمز ارز به ۲۳۲ میلیون دلار رسید. در ژوئن سال ۲۰۱۸ شبکه ی آزمایشی آن راه اندازی شد و در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ این شبکه فعالیت اصلی‌اش را آغاز کرد.

تاخیر در راه اندازی این شبکه به دلیل اختلاف نظر حقوقی بین بنیان­گذاران و رئیس بنیاد تزوس ، یوهان جِورز (Johann Gevers) بود.

ویژگی‌های اختصاصی تزوس

  • خود مختار بودن: این ارز یک مکانیزم رأی گیری دموکراتیک دارد ، بنابراین صاحبان ارز می توانند شیوه ارتقاء این شبکه را با گذشت زمان انتخاب کنند.
  • اثبات سهام: بر خلاف بیت‌کوین که از اثبات انجام کار(حل شدن معاملات ریاضی توسط ماینرها که باعث قرار گرفتن تراکنش‌ها در بلاک‌چین می‌شود را اثبات انجام کار می‌گویند.) برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند، تزوس ازاین روش برای تایید معاملات استفاده نمی­کند بلکه   از اثبات سهام( هر کس که سهام بیشتری در اختیار داشته باشد باید برای تایید تراکنش‌ها کار بیشتری انجام دهد. به این روش برای تایید تراکنش‌ها اثبات سهام گفته می‌شود.) برای تایید معاملات استفاده می‌کند. استفاده از روش اثبات سهام برای تایید تراکنش‌ها در مصرف برق بسیار صرفه‌جویی می‌کند و نیازی به صرف انرژی زیادی ندارد.

نحوه فعالیت این ارز دیجیتال

تزوس مدیریت زنجیره ای دارد به این صورت که تمام افرادی که این ارز دیجیتالی را دارند  می توانند به طرح های پیشنهادی رأی دهند. پیشنهادات تایید شده باعث تغییراتی در نحوه عملکرد بلاکچین تزوس خواهد شد. این روش باعث می‌شود تا هارد فورکی(hard fork) در شبکه ایجاد نشود. (هنگامی که یک بلاک‌چین به درستی کار نکند و کاربران مجبور شوند برای ثبت تراکنش‌ها یک بلاک‌چین ثانویه درست کنند به این بلاک‌چین دوم فورک گفته می‌شود، به عبارتی فعالیت تزوس که خود را ترمیم می‌کند مانع از شکل‌گیری بلاک‌چین می‌شود.)

تزوس چگونه تولید می‌شود؟

تزوس از اثبات سهام برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند. به این معنی که دارندگان ارز می توانند ارزهای خود را به‌عنوان سهم در اختیار فعالیتی که  شبکه برای تایید معاملات انجام می‌دهد، بگذارند و در پایان جوایزی را برای این کار از سیستم دریافت کنند. این روش به عملیات “پخت” معروف است. در این فرایند ارز های جدیدی به نام “تزیس” تولید می‌شود که ۵ درصد از کل عرضه‌ی سالانه را تشکیل می‌دهند.

تزوس یک آلت کوین است

نحوه نگه‌داری این ارز

شما می‌توانید این ارز را با استفاده از ارزهای فیات (به عنوان مثال دلار،پوند و یا یورو) در صرافی های مربوط به ارزهای دیجیتالی خریداری کنید. برای ذخیره و تبادل آنها به یک کیف پول تزوس و یک رمز عبوری که درستی انتخاب شده، نیاز خواهید داشت.

آینده‌ی این ارز به چه مشکلی خواهد بود؟

دارندگان ارز  دیجیتالی پلتفرم تزوس می‌توانند در نحوه ی عملکرد و تکامل این پلتفرم دیجیتالی نقشی داشته باشند. اگر آنها در برابر مشکلات کدنویسی  که در برابر بیشتر ارزهای دیجیتالی قرار دارد نسبت به سایر رمز ارزها واکنش سریع‌تری داشته باشند می‌توان تزوس را  به‌عنوان یک ارز بسیار مطمئن­ شناخت. بعد از تمام هک هایی که صورت گرفته این تنها چیز است که این صنعت به آن نیاز دارد.

حرف اخر

اگر به دنبال این هستید که برروی پلتفرم تزوس سرمایه‌گذاری کنید اما با این نوع ارز دیجیتالی آشنایی کامل ندارید، بهترین کار این است که با یک تیم حرفه‌ای در حوزه‌ی ارزهای دیجیتالی صحبت کنید ما به شما تیم مشاوره‌ی حرفه‌ای سرمایه گذاری ارز دیجیتال بینوست را پیشنهاد می‌کنیم این تیم می‌تواند به شما کمک کند تا در کوتاه‌ترین زمان، بیشترین سود را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.