استلار(XLM) چیست؟

ارز دیجیتال استلار برای کمک به افرادی که حساب بانکی ندارند به وجود آمده است. هدف این شبکه دسترسی آنها (افرادی که حساب بانکی ندارند) به خدمات مالی است. در قلب شبکه‌ی استلار یک سیستم پرداخت وجود دارد که اجازه می­‌دهد پول ارزان‌تر و سریع‌تر نسبت به سیستم‌های موجود در جریان باشد. لازم به ذکر است انتقال پول در این شبکه بدون محدودیت مکانی (یعنی بدون مرز است) است.

همانطور که در تحلیل ارز دیجیتال ریپل توضیح دادیم، جابجایی پول در سراسر مرزها چیزی است که در حال حاضر کُند و گران است. اما با استفاده از بلاک چین این کار سریع و آسان می‌شود .

همچنین در حالی که ریپل می‌خواهد ارز دیجیتالی برای استفاده در بانک‌ها باشد اما استلار در تلاش است که رمز ارزی برای همه باشد. در اینجا به بررسی ارز دیجیتال استلار خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال استلار چیست؟

استلار یک ارز رمزنگاری شده است که می‌خواهد به جمعیتی که حساب بانکی ندارند کمک کند تا به خدمات مالی دسترسی پیدا کنند.

استلار مردم را برای مبارزه با فقر و توسعه‌­ی پتانسیل های فردی به خدمات مالی کم هزینه متصل می­‌کند.

اما چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ با انتقال ارزان‌تر و سریع‌تر پول از یک واحد پول به سایر ارزها.

جِد مک کالب مخترع رمز ارز استلار است ، و همچنین ریپل را نیز اختراع کرده است

انتقال پول در دنیای کنونی به چه شکل است؟

درک سیستم مالی فعلی هنگام ارسال پول به خارج از کشور برای درک این مسئله که چرا استلار به وجود آمد، ضروری است.

بیایید با یک مثال به این موضوع بپردازیم:

 • مهسا می‌خواهد برای دوست خود در آمریکا مقداری پول بفرستد.
 • مهسا برای ارسال پول به یک بانک یا حساب احتیاج دارد. همچنین به جزئیات مربوط به بانک و حساب آنها(مهسا و دوستش)  برای ارسال پول نیاز است.
 • در سیستم مالی فعلی ، بسیاری از بانک های بین المللی از سیستمی به نام سوئیفت (SWIFT) استفاده می کنند که یک سرویس پیام رسان برای بانک ها است تا در صورت نیاز در مورد اعتبار یا بدهی یکی از دارندگان حساب ، به بانک های دیگر اطلاع دهد.
 • بانکی که مهسا در آن حساب دارد دستورالعمل ها را از مهسا دریافت می کند: به دوست آمریکایی مهسا 10 پوند پرداخت کن!
 • بانک مبدأ، مانده حساب مهسا را تغییر می‌­دهد و به درخواست او پول را ارسال می­‌كند. سپس از طریق سوئیفت دستورالعمل هایی را ارسال می‌کند تا به بانك مقصد بگوید كه مهسا درخواست افزایش اعتبار(اضافه شدن 10 پوند به حساب) برای دوستش را دارد.

این اتفاق در حالی می افتد که جنبه های دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها دقت کنیم، این اتفاقات عبارتند از:

 • برای اینکه انتقال پول بین بانک‌ها کار کند، بانک ها باید  توافق‌نامه‌ای داشته باشند که نه تنها به آنها امکان ارتباط با یکدیگر را بدهد بلکه بتوانند میزان موجودی مشتریانشان را نیز تغییر دهند.
 • اگر دو بانک توافق نامه ای در این زمینه نداشته باشند ، باید یک بانک، دو بانک یا چندین بانک با یکدیگر یک زنجیره‌ای ایجاد کنند تا به دو بانک غیر متصل اجازه داده شود که این درخواست های اعتباری / بدهی را انجام دهند.( منظور از اعتباری/بدهی این است که از یک حساب پول کم می‌شود و به حساب دیگر پول اضافه می‌شود.)
 • مهمتر از همه، چون دوست مهسا 10 پوند را به صورت دلار می‌خواهد به همین دلیل در این پروسه باید پوند به دلار نیز تبدیل شود.

تمام این مراحل هزینه هایی را دربر دارد. هرچه زنجیره‌­ی بانک های درگیر شده در این کار بیشتر باشد و تبدیل ارزهای مختلف به یکدیگر نیز در این زنجیره وجود داشته باشد، هزینه ها بالاتر خواهد رفت. در مواردی این انتقال‌ها تا هفته‌ها به طول می‌­انجامد.

اگر حساب بانکی هم نداشته باشید، اوضاع پیچیده تر خواهد شد.

در واقع کاری که استلار در تلاش است انجام دهد حذف بسیاری از این مراحل است تا به افرادی که حساب بانکی به صورت سنتی ندارند اجازه دهد هرجایی که مایل هستند پول ارسال کنند.

چه کسی استلار را اختراع کرد؟

جِد مک کالب(Jed McCaleb) مخترع ارز دیجیتال استلار است، او همچنین ریپل را نیز اختراع کرده است. او در سال 2014 تیم ریپل را ترک کرد تا به صورت تمام وقت روی استلار تمرکز کند.

حامیان استلار شامل موسسین وردپرس، آنجلیست (Angellist)، استرایپ (Stripe) و وای کامبینیتر (Y Combinator) است.

تاریخچه مختصر ارز دیجیتال استلار

 • در سال 2014 : جِد مک کالب ریپل را ترک کرد تا روی توسعه استلار تمرکز کند.
 • در آوریل 2015 : بنیاد توسعه استلار وایت پیپری( اولین اطلاعاتی که در مورد یک رمز ارز منتشر می‌شود را وایت پیپر می‌گویند.) را در مورد نحوه ی کار این شبکه منتشر کرد.
 • در نوامبر 2015 : شبکه ­ی استلار به صورت رسمی شروع به کار کرد.
 • در اکتبر 2017: استلار و آی بی ام (IBM) برای افزایش سرعت در پرداخت های جهانی برای همکاری مشترک به توافق رسیدند.

رمز ارز استلار اولین رمز ارز مطابق با احکام اسلام

ویژگی‌های اختصاصی استلار

استلار پلتفرمی است که می‌تواند بانک‌های عادی را به سیستم پرداختی درون این شبکه متصل کند تا هر کسی بتواند از سرویس انتقال پول به سراسر جهان استفاده کند. در شبکه‌ی  ارز دیجیتال استلار انتقال پول به سرعت و تقریباً بدون هزینه است. اما قبل از آن باید درک کنیم که چندین عنصر مختلف وجود دارد که استلار را تشکیل می دهند.

Stellar شبکه پرداختی است که تیم پشت این شبکه  در حال ساختن آن هستند تا به مردم کمک کنند که بتوانند در سراسر جهان پول  جابجا کنند. ارز رمزنگاری شده لومِنس (Lumens) در نتیجه‌­ی این کار ایجاد شده است.

هر دوی آنها (استلار و لومنس) تحت نظارت یک سازمان غیرانتفاعی به نام Stellar.org هستند. برای استفاده از Stellar، شما وجهی را در شبکه آپلود می‌کنید به این بخش از شبکه (anchor) گفته می‌شود،. (anchor) همانند یک پی‌پال و  بانکی است که در شبکه‌ی استلار وجود دارد.  برای مثال شما می خواهید برای دوستی که در چین زندگی می­‌کند مقداری دلار بفرستید. anchor تأیید می کند که  شما دلارها را در شبکه بارگذاری کرده اید سپس این دلار ها به یوآن چین تبدیل می‌شود و در نهایت پول را به آدرس کیف پول استلار دوست شما منتقل خواهد شد. دوست شما می تواند وجوه دریافتی را از anchor هایی که از یوآن پشتیبانی می کنند، برداشت کرده و به رمز ارز خود دسترسی پیدا کند. همه­‌ی این اتفاقات در کل چیزی بین 3 تا 5 ثانیه طول می کشد!

سرعت ، همراه با هزینه است. هزینه های معامله در هر بار، برابر با مقدار ثابت XLM 0.00001  است. به این معنی که ارسال پول به خارج از کشور بسیار ساده تر و ارزان تر شده است.

برخی افراد ارز دیجیتال استلار را fork ریپل توصیف می کنند، امادر واقع این دو شبکه  کد های بسیار متفاوتی دارند که آنها را اجرا می کنند.

تفاوت های میان  استلار با سایر ارزهای دیجیتال

این شبکه دارای ارز مبادله ای خودکار است. یعنی به راحتی می توان در این شبکه استلار را با ارزهای فیات(به ارزهایی که روزانه استفاده می شود اصطلاحا ارز فیات گفته می شود به طور مثال:دلار، ریال، یورو و… ارزهای فیات هستند.) و یا سایر ارزهای رمزنگاری شده تبدیل کرد، بنابراین در این شبکه برای تبادل ارزها نیازی به واسطه نیست. همچنین شبکه­‌ی استلار به شرکت ها اجازه‌­ی ایجاد توکن های(به هر چیز باارزشی که در شبکه ی ارزهای دیجیتالی وجود دارد، اصطلاحا توکن گفته می شود.) خود روی لومِنس را میدهد تا بتوانند تراکنش‌ها را سریع‌تر و با هزینه‌ی کمتر انجام دهند.

هزینه­‌ی جابجایی پول در این شبکه در حداقل میزان است تا مردم بیشتری اجازه­‌ی استفاده از این شبکه را داشته باشند. از نظر مقیاس در تست ها با یک شبکه حاوی 1 میلیارد حساب کاربری شبکه ی رمز ارز استلار می تواند 1000 معامله در ثانیه را پردازش کند.

در مقایسه با اتریوم که در ثانیه حداکثر 25 و بیت کوین که حداکثر 7 معامله می‌تواند تایید کند، این میزان تراکنش در ثانیه شگفت انگیز است. همچنین این ارز از روشی کاملاً جدید برای تأیید معاملات به نام پروتکل اجماع استفاده می‌کند. در این سیستم، گره‌های (به کامپیوترهایی که تراکنش ها را تایید می کنند اصطلاحا گره می گویند.) موجود در شبکه دارای تکه‌های کوچکتر از بلاک چین به نام «برش» هستند. این برش ها، گره­‌هایی را که به آنها اعتماد دارند را انتخاب می کنند و تا رسیدن به مقصد، شبکه معاملات خود را با برش های دیگر ترکیب می کند.

رمز ارز استلار را می‌توان را در ارزهای در حال گردش در صرافی ها پیدا کرد

 استلار چگونه تولید می­شود؟

همانند ریپل ، شبکه­‌ی استلار برای اولین بار 100 میلیارد لومِنس (XLM) را ایجاد کرد. بنیاد لوِمنس، یک سازمان غیر انتفاعی است ،که عهده دار نحوه ی صدور لومِنس بوده و گاهی اوقات برای جمع آوری بودجه، مزایده هایی را برگزار می کند.

چگونه میتوان از رمز ارز استلار نگه داری کرد؟

ارز دیحیتال استلار را می‌توانید از صرافی‌ها خریداری کنید، اما برای ذخیره و مدیریت آنها به یک کیف پول سازگار با آن نیاز دارید.

استلار چه کاربردی دارد؟

به همان روش مشابه که شبکه­‌ی ریپل مدیریت می‌­شود، ارز استلار بعنوان رمز ارزی برای خرید کالا و خدمات استفاده می شود.

آینده‌­ی ارز دیجیتال استلار

آینده از نگاه شبکه‌ی استلار دنیایی است که هرکسی می‌تواند به سرعت و به آسانی برای هرکسی که می‌خواهد پول ارسال کند. بعنوان مثال یک کشاورز در ساموآ می تواند با یک خریدار در اندونزی وارد معامله‌­ی تجاری شود و کلیه‌ی موارد حقوقی آن قرارداد را در یک معامله واحد داشته باشند. جمعیتی از استعدادهای برتر روی این پروژه کار می‌کنند که همین موضوع بیانگر هیجان زیادی است که در مورد توسعه­‌ی این پروژه وجود دارد. با توجه به آنچه تاکنون مشاهده کردیم ، این ارز می تواند آینده‌­ی خوبی داشته باشد.

اگر علاقه دارید سرمایه گذاری ارز دیجیتال انجام دهید اما با دنیای ارزهای دیجیتال آشنایی ندارید بهترین کار این است که با یک تیم مشاوره ی قوی در حوزه یسرمایه‌ گذاری ارزهای دیجیتال مشاوره داشته باشید. تیم  مشاوره بینوست یک تیم قوی در این حوزه است و می‌تواند به شما کمک کند تا در کمترین زمان بیشترین سود را به دست آورید.

دسته بندی شده در:

برچسب شده در:

, , ,
در اینستاگرام بینوست جدید ترین مطالب را به صورت خلاصه و روزانه دریافت کنید