باید ها و نباید های ترید با فرکانس بالا

بایدها و نبایدهای ترید با فرکانس بالا

ترید با فرکانس بالا چیست؟

ترید با فرکانس بالا (زمانی که یک تریدر به میزان بالایی ترید انجام می‌دهد به این نوع ترید، ترید با فرکانس بالا گفته می‌شود.) روشی است که تریدر با استفاده از نرم افزارها و الگوریتم های تخصصی، کامپیوترهای قوی، دسترسی به اینترنت پرسرعت و داده های به روز بازار استفاده می‌کند تا از تمام رقبایش پیشی بگیرد و با استفاده از استراتژی مخصوص خود ترید انجام می‌دهد.

ترید با فرکانس بالا که به اصطلاح به آن (HFT) گفته می‌شود، سیستمی است که در آن الگوریتم ها و نرم افزارها  تریدهای متعدد را در چند ثانیه انجام می دهند و مزایایی را در اختیار تریدرها می‌گذارد که تریدرهایی که به روش عادی معامله انجام می‌دهند نمی‌توانند به این مزایا دست پیدا کنند.

ترید با فرکانس بالا مدت‌ها قبل از ارزهای دیجیتال وجود داشته و اعتقاد بر این است که در بازار دارایی‌های خاص ۸۰٪ از حجم تریدها را تشکیل می دهند. با این حال، هر چه قدر سرمایه گذاران نهادی بیشتر و بیشتر به این مسئله توجه نمودند ترید با تعداد بالای خرید و فروش به عامل مهمی در جهان دارایی های غیر متمرکز تبدیل خواهد شد.

اصل پشت بیشتر استراتژی های ترید با فرکانس بالا  به این شکل است:  افرادی که  این استراتژی‌ها را اجرا می‌کنند باید از اولین کسانی باشند که  ترید با فرکانس بالا را انجام می دهند. به عنوان مثال تنها کسری از ثانیه طول می‌کشد تا یک ترید سودآور به ترید بی سود تبدیل شود.

این نوع ترید شامل برخی تکنیک های خاص  است که تریدرها از آنها استفاده می کنند تا کمی جلوتر از رقبا پیش روند. ترید با فرکانس بالا مطمئناً می تواند جدیدترین و قدرتمندترین تجهیزات را شامل شود، اما همچنین نیاز به ایجاد روش‌های بسیار هوشمندانه برای کار در داخل متغیرهای جزئی موجود در بازار و بهره برداری از آنها در چرخش های میلی ثانیه‌ای دارد.

تکنیک ها و استراتژی ها می تواند شامل تجمیع، بازار سازی، داوری، پینگ و تجارت مبتنی بر اخبار باشد. هر گزینه با هزینه و مزایایی همراه است و همه استراتژی ها بسته به شرایط بازار همیشه در دسترس تریدرها نیست. البته هنوز بحث هایی وجود دارد که آیا ایجاد یک شرایط بازی نامساوی اخلاقی است یا خیر.

مطمئناً، برخی از این استراتژی ها در بازارهای سنتی غیرقانونی هستند. درست است که کریپتو کارنسی هنوز در مرحله‌ی Wild West(به این معنا که هنوز قوانین زیادی برای این نوع ترید کردن تعریف نشده است.) است، اما این به سرعت در حال تغییر است و تریدرها قبل از ترید کردن بر روی ارزهای دیجیتال باید از قوانین  کشورشان آگاه باشند.

ترید با فرکانس بالا به برخی تکنیک های خاص تبدیل شده است که این نوع معامله گران از آنها استفاده می کنند تا کمی جلوتر از رقابت پیش بروند.

جابه‌جایی چیست؟

جابجایی یا Colocation عبارت است از عملکرد قرار دادن سرور معاملاتی به صورت فیزیکی نزدیک به مرکز داده های مبادله (تا حد ممکن) برای به حداقل رساندن تاخیر در انتقال داده‌های بازار.

در اکسچنج‌های(exchanges) منظم، هر کاربر مستعد خطرات مرتبط با تاخیر در ارتباطات است. برای اکثر تریدهای خرده فروش، این تاخیرهای جزئی در پردازش تأثیر چندانی نخواهد داشت؛ اما برای ترید با فرکانس بالا  تغییرات قیمت در  میلی ثانیه هم می‌تواند همه چیز باشد. یک راه واضح برای دسترسی سریع‌تر به اطلاعات داشتن تسهیلات آخرین مدل است  اما روش دیگر قرار دادن سرور ترید خود  نزدیک به مرکز داده،به صورت فیزیکی است که امکان اکسچنج (exchange) انتخابی را به شما می‌دهد. در بعضی موارد، کاربران به معنای واقعی کلمه اقدام به ایجاد فروشگاهی در اطراف دیتاسنتر یک صرافی می‌کنند تا به این صورت در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اطلاعات صرافی دسترسی پیدا کنند.

غالباً، این صرافی‌ها سرورهای خصوصی را برای علاقه مندان در محل ارائه می دهند. مشتریان حتی می‌توانند ارتباط مستقیمی با سرور اصلی داشته باشند و افرادی که این گزینه را پیاده سازی می‌کنند باید از طریق اینترنت به آن متصل شوند که این امر تاخیر در انتقال را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. این عمل جابجایی نامیده می شود و می‌تواند به راحتی وقت کافی را برای انتقال داده در اختیار افراد بگذارد تا به هر کسی که از آن استفاده می کند، نتیجه ای معنادار بدهد.

هم اکنون در زمینه ارزهای دیجیتال، برخی صرافی‌ها وجود دارد که این نوع جابه‌جایی را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، صرافی‌هایی مانند HitBTC، Gemini و ErisX بیش از یک سال است که خدمات جابجایی را در اختیار مشتریان قرار می دهند.

معمولا از روش جابه جایی بنگاه‌هایی که به لحاظ فیزیکی به  مراکز داده نزدیک نیستند برای ترید با فرکانس بالا استفاده می‌کنند. به طور کلی، استراتژی جابجایی برای این نوع ترید (ترید با فرکانس بالا) استفاده می‌شود.

بازارسازی چیست؟

بازارسازی یک استراتژی مشترک در دنیای تجارت است. شرایطی است که تریدر با منابع کافی، هم پیشنهاد خرید و هم پیشنهاد فروش را به همان بازار ارائه می‌دهد و نقدینگی را تأمین می‌کند و سود را به طور مؤثر بر اساس نقدینگی گسترش می‌دهد.

بازارسازی در معاملات منظم معمولاً توسط بنگاه‌های بزرگ ارائه می شود و عموماً برای حفظ نقدینگی کافی بازارهای مهم به عنوان یک عمل مثبت تلقی می‌شود. با ارائه سفارشات فراوان در هر دو طرف، سازندگان اطمینان می‌دهند که سایر مشتریان همیشه می توانند وجوه خود را جابه‌جا کنند. معمولاً با یک یا چند بازاریاب بازار قراردادهای عمده وجود دارد و این عمل معمولاً برای کل سیستم سالم است.

در حال حاضر تعداد کمی از شرکت‌ها وجود دارند که این خدمات را برای  ارزهای دیجیتال در بازار ارائه می دهند. با این حال سازندگان بازار ترید با فرکانس بالا اغلب بنگاه‌های خصوصی کوچکتری هستند که هیچگونه قراردادی با بورس ندارند. آنها  به صورت روزانه در حال افزایش عملکرد بهبود یافته خود هستند تا اطمینان حاصل کنند که این پیشنهادات همیشگی است .

داوری چیست؟

داوری عمل یکسان سازی اختلاف قیمت یک دارایی در چندین بازار است. گاهی اوقات، قیمت یک واحد دارایی در صرافی‌های مختلف مغایرت دارد. عمل شناسایی و بهره برداری از این اختلافات منبع سود مشترک در بین تجار است.

این فرصت‌ها حتی بیشتر در ارزهای دیجیتال به دلیل افزایش نوسانات اتفاق می‌افتد اما به سرعت توسط نیروهای منظم بازار از بین می روند، زیرا همه تریدرها باید به این فرصت‌ها دسترسی داشته باشند. با این حال، تریدرهای این نوع ترید می‌توانند ابتدا از این موقعیت‌ها استفاده و از آنها بهره برداری نمایند. آنها با استفاده از نرم افزاری طراحی شده برای شناسایی این اختلافات در زمان واقعی، می‌توانند صدها بار سریع‌تر از یک تاجر معمولی، خرید و یا فروش انجام دهند.

روش‌های مختلفی برای استفاده از استراتژی داوری وجود دارد، اما همه اینها در ابتدا شامل تغییر مکان در بازار و پرش از روی آن می‌شوند.

ترید بافرکانس بالا روشی است که شامل نرم افزارها و الگوریتم های تخصصی، کامپیوترهای قوی، دسترسی به اینترنت پرسرعت و داده های به روز در بازار است تا با این روش از همه رقابت ها پیشی بگیرد و امکان استراتژی های منحصر به فرد ممکن باشد.

پینگ چیست؟

پینگ فرایندی است که در آن کاربران ترید با فرکانس بالا از سری سفارشات کوچک‌تر که خیلی سریع ساخته شده‌اند برای شکار سفارشات بزرگتر که تقسیم شده‌اند استفاده می‌کنند تا تاثیر زیادی بر قیمت بازار نگذارد.

این روش در اصل طیف وسیعی از قیمت‌ها را با استفاده از سفارشات کوچک آزمایش می‌کند تا از دامنه بالا و پایینی که یک محرک بزرگ برای فروش خود استفاده می‌کند بهره بگیرند. از آنجا که آیتم های تشخیص این سفارشات در الگوریتم‌های رمزگذاری شده‌اند، آنها می‌توانند فرصت‌ها را برای چندین بار در ثانیه شکار کنند و سپس این نرم افزار می‌تواند از سرعت بالاتر خود برای خرید دارایی بلافاصله در انتهای پایین آن محدوده استفاده کند و در انتهای آن به طعمه بفروشد و سود خالص خود را کسب نمایند.

مسلماً، این روش بیشتر از جابه‌جایی‌های بزرگ تغذیه می شود و اغلب در مکان‌هایی معروف به استخرهای تاریک استفاده می‌شود. استخرهای تاریک یا صرافی‌های خصوصی انجمن‌هایی هستند که لیست سفارش خود را در زمان واقعی گزارش نمی دهند . قوانین معمولاً خواستار انتشار اطلاعات معامله هستند، اما تاخیر می‌تواند به اندازه ای باشد تا کاربران موسسات بزرگ قادر به انجام تریدهای بزرگشان بدون تاثیر فوری در بازار باشند.

با این حال، این سیستم ها در ابتدا توسط  تریدرهایی که به تعداد زیاد ترید انجام می‌دهند، از بین می‌رود زیرا این نوع تریدرها می توانند از تکنیک « pinging» برای خرج کردن و تجارت با سایر کاربران استخر تاریک استفاده کنند. این موضوع می‌تواند سود تریدرهایی که ترید با تعداد بالای خرید و فروش ندارند و مزایای استفاده از یک استخر تاریک را تضعیف می کند را کاهش دهد.

ترید مبتنی بر اخبار چیست؟

ترید مبتنی بر اخبار صرفاً عمل خرید یا فروش بر اساس اخبار منتشر شده درباره دارایی‌های بازار است. بیشتر تریدرها  از اخبار  برای اطلاع از استراتژی معاملاتی خود استفاده می نمایند.

برای اکثر افراد این اخبار، زمینه بازی منطقی است زیرا عموم مردم باید در همین زمان به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند. استفاده از اطلاعاتی که هنوز منتشر نشده است تجارت داخلی تلقی می‌شود و عموماً غیرقانونی است، اگرچه هنوز هم شایع است.

راهی که ترید با تعداد بالای خرید و فروش برای تجارت مبتنی بر اخبار انجام می‌دهد این است که می‌تواند از نرم افزارهای مدرن برای تجزیه و تحلیل اخبار در ثانیه بعد از منتشر شدن، استفاده کند و سپس فوراً شروع به تنظیم سفارشات در پاسخ به این اخبار کند.

این نرم افزار به اندازه کافی هوشمند است، نه تنها دارایی مورد بحث قرار گرفته را می‌تواند تشخیص دهد  بلکه مثبت و یا منفی بودن اخبار را نیز می‌تواند دریابد.

این نرم افزار می تواند به تریدرهای بزرگ کمک کند تا داستان را پردازش کنند، تصمیم بگیرند و در برابر اتفاقاتی که افتاده عمل کنند.

ترید با فرکانس بالا برای بازار ارزهای دیجیتال خوب است یا بد؟

ترید با فرکانس بالا برای بازار ارزهای دیجیتال خوب است یا بد؟

برخی تصور می کنند که عمل ترید با تعداد بالای خرید و فروش مزیت آشکار و ناعادلانه ای را به تریدرهایی  که وسیله تصویب آن را دارند، می‌دهد. با این حال، حامیان این نوع ترید احساس می‌کنند که این عمل به نقدینگی و ثبات در بازار ارزهای دیجیتال کمک می‌کند.

همان‌طور که بیان شد، ترید با فرکانس بالا  قطعاً زمین بازی را  برای هر کسی که در آن مشارکت نداشته باشد، نابرابر می‌کند. یک تاجر سنتی هرگز نمی‌تواند امیدوار باشد که با همان استراتژی های سنتی موفق شود، زیرا آنها هرگز نمی‌توانند با سرعت یک تاجر با روش ترید با تعداد بالای خرید و فروش مطابقت داشته باشند.

این به طور موثری اکثریت قریب به اتفاق سرمایه گذاران خرده فروش را در ردیف پایین‌تر قرار می‌دهد کسانی که دارایی های غیر متمرکز را به عنوان ابزاری برای تجسم مجدد پول میبینند، احساس می‌کنند این شکل دیگری از نخبه گرایی است که باعث آلودگی بازار آزاد می شود این موضوع. یکی دیگر از خطرهای موجود در بازارهای افزایش احتمالی نوسانات و قرار گرفتن در معرض تغییرات است.

اساساً، طبیعت الگوریتمی و سرعت خام سیستم های ترید با تعداد بالای خرید و فروش بدان معنی است که در برخی مواقع اوضاع بازار می‌تواند در عرض چند ثانیه باعث فروش عمده شود. این مسئله باعث افزایش ریسک در بازار می‌شود که می‌تواند ناخواسته به تریدرها  آسیب برساند. طرفداران ترید با فرکانس بالا رویکرد دیگری دارند. آنها معتقد هستند که از آنجا که از این نوع ترید برای اضافه کردن نقدینگی بیشتر در صرافی ها استفاده می‌کنند، تریدرهای معمولی به احتمال زیاد سفارشات مناسب را پیدا می‌کنند و پول خود را سریع جابه‌جا می‌کنند.

همچنین، کارآیی کشف قیمت‌ها بهبود می‌یابد که می‌بایست دامنه گسترش پیشنهادات و درخواست ها را محکم‌تر کند و در واقع فرصت‌های کلی داوری را کاهش می‌دهد.

 می‌توان استدلال کرد که ترید با فرکانس بالا در واقع از ثبات نسبی که این عمل به وجود می آورد، سود می برند.

کدام شرکت‌ها ترید با فرکانس بالا را برای ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند؟

در حالی که هنوز در مراحل ابتدایی است، چند شرکت ترید با تعداد بالای خرید و فروش سنتی شروع به ارائه دارایی های دیجیتال به مشتریان خود کردند. حداقل یک مبادله ارزهای دیجیتال ابزارهایی را که برای شروع کار لازم دارند، در اختیار کاربران قرار می دهد.

در سال‌های اخیر، چندین شرکت ترید با فرکانس بالای سنتی در دارایی های غیرمتمرکز درگیر شده‌اند. بزرگترین شرکت کامبرلند ماین، شرکت تابعه شرکت مستقر در شیکاگو DRW است. سایر شرکت‌های نهادی که درگیر آن هستند عبارتند از: تجارت پرش، تجارت بازرگانی DV و بازرگانی Hehmeyer.

در حال حاضر،  برای بسیاری ازصرافی‌های ارزهای دیجیتال ابزاری مناسبی برای ترید با تعداد بالای خرید و فروش وجود ندارد. گزینه‌های مختلفی وجود دارد که کاربران می‌توانند به آن مراجعه نمایند. همانطور که گفته شد، صرافی‌هایی مانند Gemini و ErisX امکان جابه‌جایی را فراهم می‌کنند، اما سایرین مانند Coinbase و HitBTC جابه‌جایی و همچنین ابزارهای خاصی را برای معامله گران با فرکانس بالا فراهم می‌کنند.

با داشتن API هایی مانند FIX و Streaming، این سایت‌ها اطمینان می‌دهند که سرعت اجرای ترید  فقط به تأخیر شبکه بستگی دارد که عموماً کمتر از ۱ میلی ثانیه است. با ترکیبی از نرم افزار قدرتمند با میزبانی سایت، کاربران به طور بالقوه هر آنچه را که لازم است برای آزمایش استراتژی‌های کلی که در اینجا ذکر شده است را دارند.

همچنین کمک می‌کند تا برخی از این صرافی‌ها حالت ترید آزمایشی را ارائه دهند، در آنجا کاربران می‌توانند آزمایشات خود را با همان داده های بازار واقعی اما بدون خطر از دست داد کوین به طور واقعی تنظیم و اجرا کنند.

با توجه به اینکه بیشتر گزینه‌های دیگر بنگاه‌های اقتصادی سنتی هستند، استفاده از صرافی دارایی دیجیتالی واقعی ممکن است برای علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال جذاب باشد. در حالی که ترید با تعداد بالای خرید و فروش ممکن است برای همه نباشد، اما قطعاً می‌تواند تکنیک‌های جدیدی را ارائه دهد که معامله گران فناوری و پرماجرا ممکن است از آن لذت ببرند.

استفاده از صرافی دارایی دیجیتالی واقعی ممکن است برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال جذاب باشد. در حالی که ترید با فرکانس بالا ممکن است برای همه نباشد،

درست است که با تکامل فضای ارزهای دیجیتال، دانستن و به روز کردن مقررات ضروری است. با این حال، بعید است که ترید با تعداد بالای خرید و فروش به عنوان یک اصل کلی به زودی از بین برود. چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد، اما با ابزار و تکنیک های مناسب، هر کسی شانس استفاده از این روش را دارد.

یکی از بهترین تیم‌ها برای مشاوره سرمایه‌گذاری کریپتوکارنسی تیم بینوست است

به طور کلی اگر به دلیل نوسانات ارزها تصمیم به سرمایه گذاری ارز دیجیتال دارید.  قبل از هرکاری باید با یک تیم مشاوره‌ی حرفه‌ای  مشورت داشته باشید، یکی از بهترین تیم‌ها برای مشاوره سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال تیم بینوست است این تیم می‌تواند به شما کمک کند تا پرسودترین خرید ارزهای دیجیتال را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.