تِلُر (Tellor) به زبان ساده

تِلُر (Tellor) به زبان ساده

تِلُر (Tellor) یک شبکه ی غیرمتمرکز است. این شبکه مطمئن ترین راه را  برای کسانی که به داده های زنجیره ای با ارزش در قراردادهای هوشمند خود نیاز دارند را فراهم کرده است.

این شبکه زیرساخت هایی را برای برنامه های غیر متمرکز فراهم می آورد تا داده های خارج از زنجیره با انگیزه ی درست استخراج کنندگان برای ایجاد داده‌ها همراه شود.

چرا تِلُر (Tellor) ایجاد شده است؟

شبکه‌های بلاک‌چین یا به طور خاص شبکه ی اتریوم امکان انتقال سریع ، ایمن و ایجاد کالاهای دیجیتالی را علاوه بر ذخیره و اجرای برنامه های غیر متمرکز که می توانند دارایی‌های دیجیتال را نیز مدیریت کنند ، فراهم می‌آورد. این برنامه‌ها ، هنگامی که به صورت زنجیره ای مستقر شوند ، قابل تغییر نیستند. این زنجیره در دسترس همه قرار دارد و بر اساس پارامترهای تعریف شده اجرا می‌شود و توسط مکانیزم اجماع شبکه‌ی بلاک چین تأیید می‌شوند. این خصوصیات به طرفین اجازه می دهد تا به صورت ناشناس توافق نامه های دیجیتالی الزام آور و یا قراردادهای هوشمند با یکدیگر ببندند.

با این حال ، به دلیل ماهیتی که شبکه‌ی بلاک چین دارد، امکان خواندن داده‌های غیر زنجیره‌ای (به عنوان مثال API های اینترنت) وجود ندارد. اگر یک قرارداد هوشمند برای ارزیابی یا اجرای یک عملکرد به داده‌های خارج از زنجیره اعتماد کند ، طرفین قرارداد در حال حاضر به این گزینه‌ها متکی خواهند شد:

  • داده‌ها را به صورت دستی به قرارداد اضافه شوند در این صورت داده‌ها می توانند به خطر بیفتند و یک مکانیزم بر پایه‌ی بی اعتمادی شکل بگیرد.
  • اعتماد به یک بخش متمرکز برای آماده کردن داده ها موثر اما این اتفاق یک نقطه ضعف برای این نوع قراردادها است
  • برای اجرای راه حل‌هایی که توجه کمتری به امنیت دارند و روی کمیت داده‌ها تمرکز می‌کنند ، به راه حل‌های سخت‌تر اتکا کنید، این انتخاب ممکن است در مواردی گزینه ی خوبی نباشد.
  • اتکا به گروهی شناخته شده و قابل اعتماد امن است ولی غیرمتمرکز نیست.

هیچ‌کدام از این استراتژی ها به  دلایل : غیرمتمرکز ، امنیت و اجرای ساده بهینه نیستند

متأسفانه، برای اجرای مفید قراردادهای هوشمند ، داده‌های خارج از زنجیره ضروری هستند.

تِلُر این کار را چگونه انجام می‌دهد؟

قرارداد های هوشمند مبتنی بر اتریوم کاملاً حاوی اطلاعات هستند و این اطلاعات یا دسترسی به آن در خارج از زنجیره ، محدود است. تِلُر با ایجاد سیستمی که در آن طرفین می توانند داده‌ها را درخواست دهند و استخراج کنندگان برای اضافه کردن این مقدار به یک بانک اطلاعاتی زنجیره ای که در دسترس همه قراردادهای  هوشمند مبتنی بر اتریوم است توانسته این مشکل را حل کند

تِلُر (Tellor)در تلاش است تا بخش مالی غیرمتمرکز را راه اندازی کند تا با پیاده سازی شبکه ای غیرمتمرکز ، ایمن و آسان که هدف آن تبدیل شدن به منبع استاندارد داده هایی با ارزش بالا برای برنامه های غیرمتمرکز است ، را تسریع ببخشد

ورودی‌ها به یک سری داده با مکانیزم اجماع ترکیبی اثبات انجام کار (PoW) / اثبات سهام (PoS) و با انتخاب میانگین پنج ارزش اول دریافت شده ، تضمین می‌شود. لایه ی اثبات سهام به استخراج کنندگان برای دریافت توکن‌های ( به ارزهای دیجیتال هر شبکه بلاک‌چین اصطلاحا توکن و یا نشانه گفته می‌شود.)  تِلُر نیاز دارد تا آن را به سهام خود اختصاص دهند و اگر ارزش آن توسط استخراج کننده به چالش کشیده شود (برای کارمزد) و رأی “بد” دهند به احترام دارندگان سهام کارمزد کاهش می یابد. اگر دارندگان سهام به آن رای مثبت دهند ، کارمزد مخالفان به استخراج کننده ها داده می شود. لایه اثبات انجام کار همان پروتکل اجماع بیت کوین است که از یک مکانیزم تشویق، مشابه روش قبل استفاده می‌کند  و برای درخواست داده از طرف استخراج کننده ها استفاده می شود.

تِلُر در حال به انجام رساندن چه کاری است؟

تِلُر (Tellor)در تلاش است تا بخش مالی غیرمتمرکز را راه اندازی کند تا با پیاده سازی شبکه‌ای غیرمتمرکز ، ایمن و آسان که هدف آن تبدیل شدن به منبع استاندارد داده‌هایی با ارزش بالا برای برنامه‌های غیرمتمرکز است را تسریع ببخشد. بنابراین اگر شما یک پروژه مبتنی بر شبکه ی متمرکز دارید یا دیگر روش ها را برای توافق داده های زنجیره ای انجام داده اید ،پیشنهاد می شود که در نهایت از این روش استفاده کنید!

اگر به دنبال سرمایه گذاری ارز دیجیتال هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با تیم مشاوره‌ی سرمایه گذاری ارز دیجیتال «بینوست» تماس بگیرید. این تیم می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین سرمایه گذاری را داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.