ارز دیجیتالی باثبات(stablecoin)به زبان ساده

پیشرفت ارز دیجیتالی باثبات(stablecoin) در چند سال اخیر

ارز دیجیتالی باثبات(stablecoin) و رشد قابل توجه معاملات

ارز دیجیتالی باثبات(stablecoin) ترجیح بیشتر معامله گران است زیرا افراد پشتوانه دلار را به بیت کوین ترجیح می دهند. ارزش دارایی کلیه stablecoin ها در سه شنبه گذشته از ۱۰ میلیارد دلار فراتر رفت و طی دو ماه گذشته بیش از ۷۰ درصد رشد داشته است. رشد stablecoin در حالی رخ می دهد که معامله‌گران ارزهای دیجیتال، استفاده از توکن هایی( به هر چیز با ارزشی در شبکه‌ی ارزهای دیجیتالی توکن گفته می‌شود مثلا در شبکه‌ی اتریوم، اتر یک توکن است.) با پشتیبانی دلار و altcoin هارا به ارزهای پایه  مانند بیت کوین ترجیح می دهند. بیشتر رشد ارز دیجیتالی باثبات(stablecoin)ها حول و حوش تتر است که تقریباً  نود درصد از کل عرضه stablecoin را تشکیل می دهد.

نظر تحلیلگران در خصوص stablecoinها

به گفته CoinGecko، بزرگ‌ترین حجم بازارهای فروش توسط معاملات دو صرافی مستقر در آسیا، Binance و Huobi پشتیبانی می شوند. هر این دو صرافی نزدیک به ۲۰۰ ارز دیجیتال مختلف را پشتیبانی نموده که این باعث می شود سکوی جذابی برای معامله گران altcoin باشند. تقریباً تمام صرافی‌ها برای تجارت دارایی ها با ارزهای مختلف با ارزش ، معمولاً دلار یا بیت کوین ارائه می دهد که ارزش ارزهای رمزگذاری جایگزین را تعیین می کند.

در گذشته معامله گرانAltcoin  ترجیح می‌دادند که از بیت کوین یا حتی اتر به عنوان ارزی که سایر توکن ها را قیمت گذاری می کند استفاده نمایند؛ اما طی دو سال گذشته، این روند تغییر چشمگیری داشته است. اکنون آن‌ها بیشتر با stablecoin تجارت می کنند. بر اساس داده های منتشر شده Nomics، رشد در معاملات ارزهای stablecoin هم‌زمان با رشد قابل توجه در کل معاملات altcoin است؛ اما این رشد ، باعث شده تا جفت های سهمیه اتر و بیت کوین  زیر اوج حجمشان در سال ۲۰۱۷ باقی بماند.  به گفته یکی از تحلیلگران، ثبات توکن های با پشتیبانی دلار مزیت اصلی آن نسبت به استفاده از بیت کوین به عنوان نرخ ارز متغیر است. ادیتیا داس(Aditya Das)، تحلیلگر بازارهای رمزنگاری در Brave New Coin می گوید که stablecoin ها به دلیل ثبات قیمت ذاتی، همیشه نسبت به بیت کوین به عنوان یک جفت، بازار خرید و فروش بهتری داشته اند.

 در گذشته معامله گران ترجیح می‌دادند که از بیت کوین یا حتی اتر به عنوان ارزی که سایر توکن ها را قیمت گذاری می کند استفاده نمایند؛ اما طی دو سال گذشته، این روند تغییر چشمگیری داشته است. اکنون آن‌ها بیشتر با stablecoin تجارت می کنند.

ثبات بدان معنی است که معامله گران احساس می کنند که می توانند سهام خود را حفظ کنند و از آن به عنوان یک ابزار نقدینگی برای تجارت استفاده نمایند. تقاضا برای جفت اعلان stablecoin در بازار ارزهای دیجیتال نیز بر محصولات و مشتقات آن تأثیر گذاشته است. گرگ دوایر، رئیس توسعه تجارت در BitMEX گفت: ما توجه کردیم که معامله گران ترجیح می دهند تجارت‌هایی با ارزهای با پشتیبانی دلاری را انجام دهند زیرا تسلط تجارت آلت کوین از Poloniex مبتنی بر XBT به Binance و Coinbase مبتنی بر USDT و USDT تبدیل شده است. در اوایل سال جاری، BitMEX دو محصول جدید را به نام های XRPUSD و ETHUSD  به بازار ارزهای دیجیتال عرضه نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.