همانطور که می‌دانید در حساب های پس انداز سنتی ، فرد پول خود  را در بانک قرار می دهد و از آن پول بهره می گیرد. مسئله این است که مشتریان عادی بانکی قادر نیستند از پول‌های سپرده گذاری شده به روش دیگری استفاده کنند. اما چه می‌شود اگر بتوانیم پولی را که پس انداز کرده‌ایم، وقتی هنوز در حساب هستند هم  وارد چرخه مالی کنیم؟ این ایده ای است که DeFi یا سرمایه گذاری غیر متمرکز در صدد حل آن است. یکی از شرکت هایی که در زمینه ارائه این سرویس در دنیای DeFi فعالیت می‌کند، کامپوند (DeFi) نام دارد. در ادامه ما نحوه فعالیت کامپوند را برای کمک به افراد برای دسترسی به پس انداز خود بررسی می کنیم.

کامپوند(Compound) چیست؟

مانند اکثر پروتکل های غیر متمرکز مالی (DeFi)، کامپوند(Compound)  سیستمی متشکل  از قراردادهای هوشمند با دسترسی آزاد  است که برپایه Ethereum ساخته شده. کامپوند به وام گیرندگان و وام دهندگان این اجازه را می‌دهد که علاوه بر دریافت وام به واسطه‌ی ارزهای دیجیتال بتوانند از این ارزهای دیجیتالی در معاملات نیز استفاده کنند.

نرخ بهره دریافت شده توسط وام گیرندگان و وام دهندگان  بر اساس عرضه و تقاضای ارز دیجیتال تعیین می‌شود. همچنین نرخ بهره  مطابق با بلوک‌های استخراج شده محاسبه می‌گردد. وام‌ها قابل بازپرداخت هستند و وجوه مسدود شده در هر زمان قابل برداشت است.

cTokens، توکن (در دنیای ارزهای دیجیتالی به هر چیزی که باارزش باشد توکن گفته می‌شود مثلا بیت‌کوین یک توکن است.) شناخته شده‌ی کامپوند است این توکن به کاربران امکان می‌دهد با پول خود سود کسب کنند و در عین حال قادر به انتقال، تجارت و استفاده از این پول در سایر برنامه‌ها نیز باشند.

چه کسانی ساختار کامپوند(DeFi) را به وجود آورده‌اند؟

بنیانگذار و مدیر عامل شرکت کامپوند رابرت لشنر(Robert Leshner) اقتصاددان سابق است.

بنیانگذار و مدیر عامل شرکت کامپوند رابرت لشنر(Robert Leshner) اقتصاددان است.

ویژگی‌های کامپوند (DeFi)

شاید در ظاهر، کامپوند به ساز و کارهای اعطای وام غیرمتمرکز شبیه باشد؛ چرا که از رمز ارز به عنوان وثیقه برای دریافت وام استفاده می‌شود. اما چیزی که کامپوند را متمایز می‌کند، نشانه‌گذاری دارایی های قفل شده در سیستم با استفاده از cTokens است.

cTokens به سادگی نشانه های ERC20 هستند که وجوه کاربر را که در Compound سپرده شده است را نشان می دهند. با قرار دادن ETH یا ERC20 دیگری مانند USDC در پروتکل کاربران مقدار معادل cTokens دریافت می کنند.

به عنوان مثال ، قفل کردن USDC در پروتکل، توکن های cUSD ایجاد می کند که به طور خودکار برای شما سود آور است. شما در هر زمان ، می توانید cUSDC خود را به عنوان USDC معمولی تبدیل کنید و یا به  عنوان بهره پرداخت شده در USDC بازخرید کنید.

هر دارایی، بازار خاص خود را دارد و میزان عرضه یا تقاضا در آن بازار نرخ بهره را تعیین می کند.

کامپوند در دوره اول سرمایه گذاری‌ها برای شرکت برجسته‌ای که توسط آندرسن هورویتز(Andreessen Horowitz) رهبری می شد.25 میلیون دلار سودآوری کرد. این پروتکل همچنین یک میلیون دلار USDC از پروژه صرافی کوین بیس به نام USDC Bootstrap Fund دریافت کرده است.

چه چیزی در کامپوند متفاوت است؟

وقتی  دارایی های مسدود شده کاربران به فرم ERC20 تبدیل می شود، در سایر برنامه های غیرمتمرکز (Dapp) آزادانه قابل مبادله و قابل استفاده می شوند. استفاده از cTokens نشان‌دهنده یک ویژگی اساسی جنبش DeFi است. به عبارتی توانایی ترکیب پروتکل‌های مختلف به عنوان بلوک‌های  مختلف که به این ویژگی لگوهای پولی(money legos) گفته می‌شود مهمترین ویژگی DEFIهاست.

به عنوان مثال ، اخیراً cUSDC در TokenSet  دآپ(dapp) محبوب DeFi گنجانیده شده است ، که بطور خودکار دارایی های ارزهای دیجیتال را بر اساس شرایط از پیش برنامه ریزی شده معامله می‌کند.

دارندگان توکن‌های مجموعه با ادغام cUSDC با الگوریتم‌های تجاری خودکار، نه تنها از مزایای معاملات خودکار بهره می‌گیرند، بلکه این توکن می‌تواند برای آنها سودآور نیز باشد.

یکی از منتقدهای ساز و کار کامپوند امین سلیمانی، از بنیانگذاران Spankchain است که یادداشتی با محوریت عدم موفقیت احتمالی این پروتکل نوشت. به گفته سلیمانی ، بودجه کاربران در برابر حمله و دستکاری، آسیب پذیر است  زیرا او معتقد است این پروتکل کاملاً غیرمتمرکز نیست.

رابرت لشنر، بنیانگذار کامپوند، با قولی مبنی بر اینکه کامپوند می‌تواند به برنامه‌ای کاملاً غیرمتمرکز که جامعه Web3 همیشه به دنبال آن بوده تبدیل شود ، به این انتقاد پاسخ داد.

cTokens چگونه تولید می شود؟

هر زمان که کاربر ارزهای دیجیتال را به کامپوند بسپارند ، cToken های جدید ایجاد می شوند. اگر کاربران بخواهند با استفاده از ETH به عنوان وثیقه وام بگیرند، در ازای ETH سپرده خود بطور خودکار CETH دریافت می‌کنند. و اگر کاربران بخواهند از USDC برای به دست آوردن بهره استفاده کنند، هنگام واریز USDC به سیستم ، CUSDC را دریافت می کنند.

چگونه می توانید cTokens را نگه دارید؟

هر کس می‌تواند کیف پول اتریوم مانند: MetaMask ، کیف پول Coinbase یا کیف پول Huobi ایجاد کند و دارایی‌های این کیف‌پول را از طریق سیستم کامپوند، تبدیل به cTokens تبدیل کند.

از دسامبر سال 2019 ، کاربران کامپوند می توانند BAT ، DAI ، ETH ، REP، USDC ، WBTC و ZRX را به عنوان وام یا قرض پرداخت کنند.

کامپوند(DeFi) به طور گسترده تر در تلاش است به مردم کمک کند تا به پول و درآمد خود دسترسی و کنترل بیشتری داشته باشند

با کامپوند(DeFi) چه کاری می توانید انجام دهید؟

کامپوند علاوه بر اینکه یک فرآیند نسبتاً ساده برای واریز دارایی ها و اخذ رمزپایه جهت دریافت cTokens است، این امکان را فراهم می‌کند تا با اخذ ارز دیجیتال از کامپوند (DeFi) وام بگیرید. وام گرفتن بر اساس ارزهای رمز نگاری شده گام دیگری برای اطمینان از ارزش وثیقه شماست. ا

گر ارزش وثیقه شما پایین باشد، این امکان وجود دارد که نقدینگی شما از بین برود. در این شرایط وثیقه شما به طور خودکار فروخته می شود تا وام خود را بازپرداخت کنید.

آینده کامپوند (DeFi)

کامپوند (DeFi) به طور گسترده‌تر در تلاش است به مردم کمک کند تا به پول و درآمد خود دسترسی و کنترل بیشتری داشته باشند. هرچند که انتقاداتی به این ساز و کار وارد است، اما هدف بلند مدت کامپوند همیشه این بوده که با گذشت زمان کاملاً غیرمتمرکز شود.

تیم کامپوند قصد دارند سرانجام تمام اختیارات را به یک سازمان خودمختار غیر متمرکز (DAO)  منتقل کنند.

به طور کلی اگر به دنبال سرمایه گذاری رمز ارز هستید اما با این نوع دنیا آشنایی ندارید به شما پیشنهاد می‌کنیم با تیم مشاوره‌ی سرمایه گذای رمز ارز بینوست تماس بگیرید

دسته بندی شده در:

در اینستاگرام بینوست جدید ترین مطالب را به صورت خلاصه و روزانه دریافت کنید