نحوه ذخیره سازی بیت کوین به روش ایمن

چگونه به صورت ایمن می‌توانم بیت کوین ذخیره کنم؟

اگر به سرمایه گذاری ، استفاده و یا پرداخت کردن به افراد توسط بیت کوین فکر می کنید باید به فکر چگونگی ذخیره سازی بیت کوین به صورت ایمن نیز باشید.

بیت کوین شما یک دارایی ارزشمند است، برخی از افراد بیت کوین را «طلای دیجیتال»  توصیف می کنند. بنابراین بسیار مهم است که بیت کوین خود را به شکلی کاملاً ایمن ذخیره کنید . به ویژه از آنجا که دقیقاً مانند پول نقد، طلا یا کالای فیزیکی ، اگر بیت کوین های شما گم شود و یا به سرقت برود ممکن است نتوانید آنها را پس بگیرید .

فرقی نمی‌کند شما به عنوان یک شخص بیت کوین  به دست آوردید و یا اینکه به عنوان یک شرکت توانستید این نوع ارز را  به دست آورید در هر دو صورت گزینه‌ها بسیار زیادی برای ذخیره‌ی بیت کوین  به صورت ایمن وجود دارد.  از تبدیل کردن این ارز دیجیتال به سایر ارزها گرفته تا نگه‌داری این ارز در موبایل و یا سایر دستگاه‌های تخصصی روش‌هایی هستند که به وسیله‌ی آن شما می‌توانید بیت کوین خود را ایمن کنید.

قبل از اینکه از این روش‌ها برای نگه‌داری ارز دیجیتال خود استفاده کنید، مهم است که مزایا و هر گونه اشکالی که در این روش‌ها وجود دارد را شما به خوبی بدانید تا براساس این اطلاعات بتوانید بهترین روش را برای خود برگزینید. در این مقاله قصد داریم به برخی از گزینه‌های اصلی نگه‌داری بیت کوین بپردازیم تا شما پس از خواندن این مقاله  یک دید بسیار خوب بتوانید در مورد این که می‌خواهید رمز ارز خود را چگونه نگه‌داری کنید، داشته باشید.

ذخیره سازی بیت کوین دقیقا چیست

قبل از بررسی گزینه ها ، درک چند واقعیت اساسی در مورد ذخیره بیت کوین مهم است. اصطلاحات کیف پول دیجیتال(digital wallet) ،کیف پول بیت کوین (bitcoin wallet)، کیف پول کریپتوکارنسی (cryptocurrency wallet)  یا کیف پول  داغ(hot wallet) معمولاً برای توصیف مکانی که بیت کوین خود را ذخیره می کنید استفاده می شود. این اصطلاحات استعاره های مناسبی هستند ، اما آنها برخی از افراد را گیج می کنند. به نظر می‌رسد این اصطلاحات به افراد این حس را القا می‌کند که شما برای نگه‌داری بیت کوین به یک وسیله‎‌‌ذخیره سازی مانند کیف پول فیزیکی که در آن کارت‌های اعتباری و پول قرار داده می‌شود، نیاز دارید.

این برداشت، برداشت درستی نیست. در حقیقت منظور از کیف پول برای نگه‌داری ارزهای دیجیتال، هر سیستمی است که برای ذخیره‌ی بیت کوین استفاده می‌شود.به عبارتی این سیستم  می‌تواند حساب  شما در یک موسسه مالی تنظیم شده باشد و یا اینکه جیب شما باشد.

همچنین ممکن است شما اصطلاح کلیدهای خصوصی (private keys) یا عبارت سید (seed phrase) را شنیده باشید.

از نظر فنی سیستم‌های ذخیره سازی، بیت کوین‌ها را درون خود ذخیره نمی کنند. این سیستم‌ها  اطلاعات مورد نیاز برای انتقال بیت کوین در شبکه جهانی بیت کوین ذخیره می کنند. این اطلاعات شامل کلیدهای خصوصی دیجیتالی منحصر به فرد شماست،  همانطور که از نام آن پیداست  با استفاده از این کلیدها قفل انتقال بیت کوین‌های شما به شخص دیگری باز می‌شود. این کلید، همان کلیدی است که شما برای نگه‌داری بیت کوین استفاده می‌کنید. تا زمانی که اطلاعات شما به طور ایمن ذخیره و محافظت شوند  بیت کوین هایتان ایمن هستند. اما اگر اطلاعات را گم کردید یا کسی آن را دزدید ، شما آنها را از دست خواهید داد.

ذخیره سازی بیت کوین در موسسات مالی یک روش بسیار ایمن برای نگه داری بیت کوین است.

گزینه های ذخیره سازی بیت کوین

اگرچه گزینه های ذخیره سازی زیادی وجود دارد ، اما اکثر آنها در دو دسته اصلی قرار می گیرند:

ذخیره  سازی بیت کوین در یک حساب کاربری صرافی cryptocurrency ، یک صندوق نگه‌دار ارز دیجیتال و یا در یک موسسه مالی دارای مجوز و یا بدون مجوز است. همچنین می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را در از طریق موبایل و یا سایر سخت افزارهای تخصصی ذخیره کنید.

ذخیره بیت کوین در یک موسسه مالی یکی از گزینه های بسیار پرکاربرد است. موسسات ممکن است نقش های مختلفی داشته باشند. به طور کلی آنها بیت کوین های شما را ذخیره می کنند و به عنوان یک صرافی عمل می کنند که به شما امکان خرید و فروش بیت کوین را می دهند و همچنین ممکن است به شما امکان پرداخت بیت کوین را  نیز بدهند.

در اینجا برخی از مواردی که باید در هنگام انتخاب یک موسسه مالی برای ذخیره بیت کوین  مورد توجه قرار بگیرید را آوردیم. این نکات عبارتند از:

  1. مجوز داشتن: برخی از این موسسات مالی برای انجام این کار مجوز دارند و برخی بدون مجوز به فعالیت خود ادامه می‌دهند. اگر به طور کلی ترجیح می دهید پول ، سهام یا سایر دارایی های مالی خود را در یک موسسه مالی دارای مجوز (مانند بانک یا کارگزاری) نگهداری کنید ، ممکن است احساس کنید که یک موسسه مالی دارای مجوز  مناسب‌تر برای ذخیره بیت کوین شما است. اگر یک موسسه مالی مجوز نداشته باشد، تعیین دقیق چگونگی محافظت از دارایی های شما سخت خواهد بود.

تنظیم قوانین این نوع موسسات مالی در حال تحول است، مخصوصا به این دلیل که بیت کوین نسبت به سایر دارایی های مالی تازه اختراع شده است.

در حال حاضر این موسسات در کشوری که فعالیت می کنند دارای مجوز هستند و الزامات نظارتی ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد.

نیویورک از نخستین ایالتی بود که یک چارچوب نظارتی مستحکم از جمله حمایت از مصرف کننده ایجاد کرد. به عنوان مثال ، لازم است موسسات مالی که بیت کوین را برای افراد و مشاغل ذخیره می کنند ، ذخایر نقدی کافی را نیز حفظ کنند ، تا اطمینان بیشتری را برای مشتریان فراهم کنند.

ایالت نیویورک مجوز Trust را ارائه می دهد (یک شرکت معتبر مجاز به انجام برخی خدمات مشابه بانک است و تابع برخی از تعهدات اعتباری است) و لایسنسBitLicense  نیز پروانه کسب و کار برای انجام برخی فعالیت های ارز مجازی است که نیویورک برای حمایت افراد در نظر گرفته است.

  1. پیشینه شرکت: منطقی است که مدتی را صرف بررسی سوابق هر موسسه کنید ، تا احساس کنید شرکت  مطمئنی  برای ذخیره بیت کوین های خود انتخاب کردید.  به عنوان مثال ، سابقه تیم اجرایی چیست؟ ارزش های اصلی شرکت چیست؟ آیا این شرکت از یک ذهنیت امنیتی صحیح برای ذخیره بیت کوین استفاده می کند؟ آیا شواهدی مبنی بر اینکه سرمایه گذاری قابل توجهی برای ذخیره ایمن بیت کوین ها ایجاد کرده است، وجود دارد ؟ آیا این شرکت در صورت بروز فاجعه از حمایت های کافی برخوردار است؟
  1. قابلیت های امنیتی: چند واقعیت خاص ممکن است بدون نیاز به جزئیات فنی دقیق، بسیاری از ویژگی های امنیتی شرکت را نشان دهد. برخی از شرکت های مالی از سرمایه گذاران نهادی ، پشتیبانی می کنند ، این بدان معنا است که مصرف کنندگان می توانند از همان نوع حمایت هایی که مشتریان شرکت ها هنگام ذخیره دارایی به ارزش میلیون ها دلار سود می برند بهره مند شوند.

به دلیل شباهت بیت کوین به طلا ذخیره سازی بیت کوین بسیار مهم است.

این مهم است که درک کنیم چگونه یک شرکت کلیدهای خصوصی را  ذخیره می کند ، به عنوان مثال چه نوع دستگاه هایی  برای ذخیره‌ی کلیدها  استفاده می‌شود و در چه مکانی این دستگاه ها ذخیره می شوند (به عبارتی  امکانات امنیتی بالایی باید در این موسسات مالی وجود داشته باشد.) از آنها استفاده می کنند.

  1. فناوری Multisignature: برخی از شرکت ها از قابلیت هایی به نام فناوری multisignature استفاده می کنند که در آن چندین امضا برای تسهیل معاملات بیت کوین مورد نیاز است. این مدل می تواند ویژگی‌های امنیتی دیگری را ارائه دهد.
  2. Sharding: برخی از شرکت ها از فناوری Sharding برای ایمن نگه داشتن بیت کوین ها استفاده می‌کنند.

مدیریت کلیدی یک سازمان و چگونگی عملکرد مدیریت انسانی و کنترل تفکیک نقش در کنار هم برای درک بهتر امنیت آنها مهم است. فرایند صدور دستورالعمل های کلیدی تقریباً به همان اندازه‌ که چگونه کلیدها به طور ایمن ذخیره می شوند، مهم هستند .

ذخیره آنلاین یا آفلاین  یا هر دو:

موسسات ممکن است بیت کوین ها را به‌صورت آنلاین که بعضاً به عنوان«hot»  شناخته می‌شود و یا به صورت آفلاین که به عنوان «cold» شناخته می شوند و یا ترکیبی از این دو روش نگه‌داری کنند.ذخیره آنلاین بطور کلی به این معنا است که بیت کوین بلافاصله در دسترس است. ذخیره آفلاین به معنای ذخیره بیت کوین در یک دستگاه فیزیکی است که به اینترنت وصل نشده است.ذخیره آفلاین لایه ای از امنیت اضافی را فراهم می کند ، اما گاهی به معنای آن است که بیت کوین ها را نمی توان فوراً خریدو فروش کرد .

نگه‌داری بیت کوین به صورت شخصی:

گزینه اصلی برای ذخیره سازی بیت کوین نگه‌داری آن در یک موسسه مالی  است. البته به جز این راه، روش‌های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه  این روش‌ها را برای شما بازگو خواهیم کرد.

  • یک کیف پول نرم افزاری در تلفن هوشمند یا لپ تاپ شما
  • دستگاه سخت افزاری اختصاصی
  • چاپ کلیدهای خصوصی و سایر اطلاعات ضروری و ذخیره آنها بر روی کاغذ

مزایا و معایب نگه‌داری بیت کوین به صورت شخصی:

مزایای نگه‌داری بیت کوین به صورت شخصی این است که شما کنترل کامل بر بیت کوین خود دارید ، بدون اینکه برای نگه داری آنها به یک حساب مالی یا هر کس دیگری نیاز داشته باشید. شما بیت کوین های خود را نزد خود نگه می دارید و اگر روش دستگاه سخت افزاری اختصاصی را برای نگه داری بیت کوین استفاده می کنید شما می توانید بیت‌کوین‌های خود را از طریق این دستگاه مشاهده و لمس کنید.

بزرگترین نقطه ضعف این روش ، میزان لازم برای درک فنی ، تلاش و برنامه ریزی است. اگر تلفن  همراه شما از بین برود  یا به سرقت رود ، فراموش می کنید که دستگاه ذخیره سازی خود را در کجا قرار داده اید یا اگر روش ذخیره سازی انتخابی شما بر اثر حادثه‌ای مانند آتش سوزی از بین برود ، ممکن است بیت کوین های خود را برای همیشه گم کنید. یا اگر اتفاقی برای شما رخ دهد ، ممکن است اعضای خانواده‌ی شما نتوانند به دارایی های شما دسترسی پیدا کنند.

این نوع کیف پول  می تواند گزینه ای مفید برای نگه داشتن مقادیر اندک بیت کوین برای استفاده روزمره باشد. درست همانطور که نگه داشتن مقدار کمی پول در جیب شما برای خریدهای عادی مفید است.

نرم افزارهای موبایل نیز یک روش بسیار مناسب برای ذخیره سازی بیت کوین است.

کدام گزینه ذخیره سازی بیت کوین برای شما بهترین است؟

گزینه های بسیاری برای ذخیره بیت کوین وجود دارد ، از حساب های موسسات مالی تنظیم شده گرفته تا کیف پول های سخت افزاری و نرم افزارهای نگه‌داری شخصی. اگر احساس امنیت بیشتری در ذخیره دارایی های خود در یک موسسه مالی مانند بانک دارید ، ممکن است یک موسسه مالی بهترین گزینه برای ذخیره بیت کوین شما باشد.

اگر دوست دارید بدون اتکا به شخص دیگری کنترل کاملی بر دارایی های خود داشته باشید و خطر ابتلا به از دست دادن یا سرقت را در نظر نگیرید پس ممکن است شما به کیف پول الکترونیکی برای ذخیره سازی جذب شوید.

اگر در مورد سرمایه گذاری بیت کوین و ذخیره آن سوالی دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم با تیم مشاوره‌ی سرمایه گذاری «بینوست» تماس بگیرید. این تیم با بیش از ۱۵ سال تجربه در حوزه‌های مالی و ارزهای دیجیتال می‌تواند به شما کمک کند تا به بهترین شکل ذخیره سازی بیت کوین خود را انجام دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.